Chutě a tradice od pólu k pólu aneb Se zmrzlinou kolem světa
Zmrzlina, osvěžující pochoutka, která dokáže potěšit snad každého, má v různých kulturách poměrně bohatou historii. Každý národ drží své vlastní tradice, přidává ingredience a vymýšlí takové způsoby přípravy, jenž činí zmrzlinu jedinečnou a neodolatelnou. Pojďme se společně vydat na dobrodružnou cestu světem zmrzliny a objevit její rozmanité podoby.
Zdroj: pixabay.com
Od starověkých ovocno-ledových pochoutek až k dnešnímu širokému sortimentu ušla zmrzlina pořádný kus cesty. Své kořeny má v Evropě i v Asii. Již staří Římané a Řekové pojídali směs sněhu, přinesenou otroky z hor, a ovocného sirupu s medem. V Asii pak začali k ovoci přidávat mléko a rýži, přičemž tuto variantu mraženého pokušení měl na starý kontinent přivézt cestovatel Marco Polo.
Za skutečnou kolébkou moderní zmrzliny se však považuje Itálie, odkud se výroba rozšířila do celého světa. Jejich „gelato“ se vyznačuje intenzivnější chutí, nižším obsahem tuku a menším množstvím vzduchu. Tradičně se připravuje z čerstvého ovoce, ořechů, mléka a žloutků. Mezi oblíbené příchutě patří pistáciová, lískooříšková, stracciatella a ricotta.
Někteří výrobci se snaží odlišit od těch ostatních tím, že vymýšlí unikátní a kreativní příchutě. K těm nejproslulejším experimentátorům patří třeba Japonci. Zmrzlina proslulá svou jemnou texturou kombinuje tradiční japonské ingredience, jako je zelený čaj, s těmi netradičními. Ochutnat tak lze zmrzlinu kaktusovou, česnekovou či rajčatovou. Velmi oblíbená je tam mochi zmrzlina obalená v lepkavém rýžovém těstíčku.
Víte, že …
- Na světě existuje 12 různých druhů zmrzliny: italské gelato, indické Kulfi, šerbet, sorbet, Parfait, rolovaná zmrzlina, turecká dondurma, mražený jogurt, točené servírování, Philadelphia, italský led a již zmíněné mochi.
- Ačkoli se zmrzlina do USA dostala s poměrně velkým zpožděním, až kolem roku 1700, produkuje jí nejvíce na světě. Američané zmrzlinu prostě milují, i proto mají od roku 1984 „Národní měsíc zmrzliny“. Je jím červenec. To my, v České republice, slavíme pouze jeden „Den zmrzliny“. Ten připadá na třetí červencovou neděli.
- Avšak zdá se, že jenom velká produkce a láska nestačí. Prvenství mezi zmrzlinovými jedlíky drží totiž Novozélanďané, kde jeden obyvatel spořádá ročně 28,4 litru zmrzliny. V závěsu, s 20,8 litru na hlavu, stojí Američané a stupnici vítězů uzavírá Austrálie s 18 litry na jedince.
- Přes všechny inovace je trvale nejlepší chutí vanilka.
- Největší zmrzlinový kornoutek vytvořili Norové v roce 2015. Vážil 110 kilogramů, měřil tři metry a vešlo se do něj 1 080 litrů zmrzliny.
- Na výrobu čtyř litrů mléčné zmrzliny spotřebuje výrobce pět litrů mléka.
- Jeden kopeček zmrzliny slíznete na asi 50 líznutí.
- Neděle je tím dnem, kdy lidé konzumují zmrzliny úplně nejvíc.
- Zmrzlinou se inspirovalo mnoho umělců. Objevila se tak v různých uměleckých dílech od obrazů až po sochy.
Zmrzlina je nejen osvěžující pochoutkou, ale také fascinujícím produktem s dlouhou historií. Ať už dáváte přednost klasické vanilkové nebo netradičním příchutím, jedno je jisté – zmrzlina potěší chuťové buňky a zlepšuje náladu lidem po celém světě. A když nemůžete do světa, pozvěte si svět domů. Neváhejte, objednejte si zmrzlinu on-line a vychutnejte si tento ledový zázrak.
Autor: redakce PROPRARODIČE