Výživné na nezletilé dítě a důchod rodiče
Někteří rodiče se domnívají, že s nástupem do důchodu zaniká jejich povinnost platit výživné na nezletilé dítě. Není to pravda. I důchodci mají zákonnou povinnost se o své děti finančně starat. Jak postupovat, když druhý rodič odmítá platit výživné, i když má soudní příkaz?
Zdroj: freepik.com
„Bývalý manžel šel loni do starobního důchodu. Měl soudem stanovené výživné ve výši 3800 Kč. To má platit synovi, který je žákem ZŠ a půjde na střední školu, je nezletilý. Jeho otec mi řekl, že je již v důchodu a žádné výživné platit nebude. Ani po roce svůj názor nezměnil. Jen vzkázal, že mi nic nedá a že se syna vzdává. Dluží již 38 tisíc Kč. Na OSPOD mi pomoci nechtějí. Co mám udělat?“ E. R. Brno
Jak uvádíte, syn je nezletilé dítě. Tím, že šel jeho otec do starobního důchodu, se nic nemění na tom, že má zákonnou povinnost výživné platit! Ve věci stanovení výživného bylo vydáno soudní rozhodnutí, které je pravomocné. Tudíž má jako otec nezletilého dítěte, které studuje (ZŠ), i nadále bez ohledu na to, že je důchodce, platit v rozsudku uvedené výživné, ve stanovené výši a v čase zde určeném.
Výživné od neplatícího rodiče lze vymáhat zpětně.
Neplní-li otec dítěte dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné rozhodnutí, má oprávněná osoba právo, ve vašem případě tedy nezletilý syn Vaším prostřednictvím, podat návrh na výkon rozhodnutí.
Lze tak učinit dvěma způsoby. Buď se obrátíte na příslušný soud, nebo exekutora, kterého si vyberete ze seznamu exekutorů zveřejněném na internetu.
Shrnutí pro oprávněné i rodiče:
- Oprávněnému dítěti může pomoci soud nebo exekutor.
- Pokud se rodič, k jehož rukám má být výživné placeno, obrátí na soud s návrhem na výkon rozhodnutí, bude muset v návrhu uvést, jakým způsobem má soud výkon rozhodnutí provést. Musí tedy označit postižitelný majetek povinného rodiče, např. jednu z těchto možností – důchod a jeho výši, příjmy z pronájmu, finanční hotovost na účtu, nemovitý či movitý majetek atd.
- Pokud se rozhodne využít služeb soudního exekutora, postačí podat exekuční návrh. O vše ostatní se již postará soudní exekutor, který sám zjistí majetek povinného rodiče a zvolí nejvhodnější způsob provedení exekuce. Exekutor může výkon provést více způsoby apod.
- Vždy předložte nebo přiložte při jednání nebo podání návrhu k zahájení výkonu rozhodnutí soudní rozhodnutí, kterým bylo druhému z rodičů uloženo platit výživné a termíny platby.
- Rozhodnutí o výživném jsou předběžně vykonatelná, to znamená, že pokud bylo rozhodnutí řádně doručeno a není podle něj povinným rodičem výživné hrazeno, lze na základě takového rozhodnutí zahájit exekuci nebo výkon rozhodnutí, i když rozhodnutí dosud nenabylo právní moci, což není náš případ, ale uvádím pro úplnost. Opakuji, že pravomocné rozhodnutí je vykonatelné.
- Vymáhat lze dlužné i běžné výživné.
- Je také třeba zmínit, pro případ, že dítě zletí, že ho již nezastupuje v řízení rodič jako zákonný zástupce. Zletilé dítě může zastoupit rodič jen na základě plné moci. Tu napíše oprávněné dítě svému rodiči, který ho má zastupovat, případně jiné osobě, kterou si zvolí, nebo advokátovi.
- Vždy platí, že výživné je tzv. přednostní pohledávkou a při provádění srážek z příjmu (i důchodu) má lepší postavení než ostatní vymáhané pohledávky.
- Pokud jde o prohlášení otce, že se syna vzdává, je zcela mimo jakoukoliv možnost. Rodič se nemůže dítěte vzdát, protože nechce platit výživné, neb mu to postě zákon neumožňuje. Pokud by takový návrh podal k soudu, tak již v počátku soud takový návrh odmítne. V případě, že otec dítěte svá prohlášení o neplacení výživného a vzdání se syna myslel vážně, by bylo žádoucí, aby věc konzultoval s advokátem, aby se zbytečně nedostal do závažných problémů.
- Možná bude překvapen, že povinnost platit výživné nekončí ani zletilostí.
Autor: JUDr. Zdeňka Vejvalková, odborný právní poradce Rady seniorů ČR
Článek vyšel v časopise Doba seniorů č. 12/2024