Vděčnost - jaký má pro nás význam?
Vděčnost je psychologický a emocionální stav spojený s uvědoměním si a oceněním pozitivních pohledů na život nebo konkrétních událostí a situací. Je to schopnost vnímat hodnotu toho, co máme, a vyjadřovat vděčnost za tuto hodnotu.

Zdroj: Pixabay.com
Vděčnost je možné zaměřit na různé oblasti života, včetně mezilidských vztahů, profesního rozvoje, fyzického zdraví nebo jednoduše za každodenní malé i velké radosti. Důležité je soustředit se na to co máme, a ne na to, co nemáme.
Pravidelné připomínání si vděčnosti má pro psychické a emocionální zdraví hned několik výhod:
- Pozitivní vliv na náladu: Zaměření na to, za co bychom měli být vděční, zlepšuje náladu a celkový emoční stav. Vděčnost si lze si uvědomit při drobných radostech a pozitivních momentech v každodenním životě. Díky ní si lépe poradíme s potencionálními obtížemi.
- Snížení stresu: Vědomí vděčnosti za to, co máme, snižuje stres spojený s neustálým zaměřením na nedostatky nebo problémy. Vděčnost tedy působí proti stresu a úzkosti tím, že nám pomáhá soustředit se na pozitivní aspekty života.
- Posílení vztahů: Vyjadřování vděku rovněž posiluje vztahy s ostatními lidmi. Uvědomění a vyjádření ocenění za podporu, lásku a přízeň druhých přispívá k posílení sociálních vazeb a pocitu spojení.
- Zlepšení psychického zdraví: Praktikování vděčnosti pozitivně ovlivňuje taktéž psychické zdraví. Lidé, kteří si pravidelně uvědomují svou vděčnost, nemívají depresivní nálady a jsou se svým životem spokojenější.
- Uvědomění si hodnot: Aplikování vděčnosti pomáhá uvědomit si hodnoty a priority. Lépe se pak zaměřujeme na to, co je pro nás skutečně důležité.
- Zvýšení sebehodnocení: Soustředění se na vděčnost přispívá také k lepšímu vnímání své vlastní hodnoty a kvality. To následně zvyšuje vlastní sebehodnocení a posiluje pozitivní obraz vlastní osoby.
- Zvýšení celkového pocitu štěstí a spokojenosti: Při pravidelném a vědomém posilování pocitu vděčnosti se nám otevírají dveře k radosti, pohodě a optimismu.
Jak praktikovat pocit vděčnosti?
Vděčnost není pouze pasivní stav vnímání. Naopak. Práce s ní, tedy aktivní vyjadřování a praktikování potom pomáhá s celkovým pohledem na svět a zároveň přináší pozitivní dopad na psychické zdraví. Jedná se o jednu z forem psychologického rozvoje a sebepéče, jež je relativně snadno zařazována do denní rutiny.
Níže jsou uvedeny některé konkrétní způsoby, jak v praxi vděčnost zařazovat do každodenního života:
Deník vděčnosti:
- Každý den si udělejme chvilku na psaní krátkých záznamů o tom, za co jsme vděční. Zaměřme se na konkrétní události, lidi, přírodu nebo i na malé radosti v každodenním životě.
- Popišme, jak nás daná věc nebo událost pozitivně obohatila nebo ovlivnila.
- Příklad:
- Dnes ráno, když jsem šla do práce, se na mě hezky usmála malá holčička. Tato „drobnost“ mi zlepšila náladu po celý den.
- V práci dnes byla úžasná a pozitivní atmosféra.
- Zavolala jsem kamarádce, na kterou jsme již delší dobu neměla čas. Hovor byl velice zajímavý a příjemně mě naladil.
- Číšník mi přinesl na stůl moji oblíbenou polévku. Beru do ruky lžíci a v hlavě mi přistála myšlenka… Mám obrovské štěstí, že během 5 minut mám jídlo na stole a nemusím trpět hlady.
- Dnes jsem měla možnost pozorovat v lese západ slunce. Všechny podněty jako večerní vánek, šumění stromů, zpěv ptáčků ve mně vyvolaly obrovský pocit štěstí.
- Uvědomila jsem si, že uléhám do teplé, měkké a voňavé postele. Cítím pocit bezpečí a klidu.
- O víkendu mě čeká příprava velké rodinné oslavy. Těším se na společné setkání a na chvíle v rodinném kruhu.
Meditace:
- Začleňme krátkou meditaci vděčnosti do svého denního rozvrhu. Během meditace se zaměřme na poděkování za různé aspekty svého života.
- Znovu prožívejme momenty vděčnosti a představujte si je, abychom posílili svůj emoční zážitek.
Rituál:
- Vytvořme si „vděčnostní“ rituál, například pravidelně vyjadřujme svou vděčnost při společných večeřích s rodinou, při procházkách v přírodě nebo před spaním.
Dopisy:
- Napišme dopis někomu, kdo pro nás v životě udělal něco dobrého, a vyjádřeme mu svou vděčnost. Dopis nemusí být odeslán. Už samotné psaní nám oživí danou událost včetně zopakování pozitivní emoce.
Pozorování vděčnosti v běžném životě:
- Pracujme na schopnosti vidět a ocenit maličkosti v běžném životě. Zaměřme se na drobné okamžiky radosti a pozitivní události.
Pravidelné připomínání a uvědomování si vděčnosti podporuje duševní a emocionální pohodu, a to i v běžných a zdánlivě nevýznamných okamžicích života.
A jak jste na tom vy? Daří se vám projevovat vděčnost i za maličkosti?
Vaše redakce PROPRARODIČE