Jak zastavit tok negativních myšlenek
Pokud často hovoříte a přemýšlíte o špatných, záporných a nelibých záležitostech, zanášíte si své tělo a svou mysl toxickými látkami, což neblaze působí na zdraví. Jakmile zaměřujete pozornost na negativní myšlenky, případně je sdílíte s okolím, mohou se stát vaší realitou.
Zdroj: shutterstock
Kam tedy soustředit myšlenky? A s jakými sděleními se podělit s okolím?
Hlavním a zásadním mottem bude přechod „od stížnosti k radosti“. Důležité a nezbytné je věnovat pozornost pozitivním a dobrým životním situacím a okamžikům. Zažili jste v poslední době něco příjemného? Opětovně si na tento okamžik vzpomeňte a zažijte stejně příjemné emoce ještě vícekrát. Podělte se o tento okamžik se svými příbuznými či se svým okolím. Vzpomeňte si, které situace vás rozesmáli nebo kde jste pocítili příval štěstí.
V životě jste jistě zažili různé, a třeba ne vždy veselé situace. Některé se okamžitě vryjí do paměti a náš mozek je často a rád servíruje. Pojďte se vzepřít „mozkovému útoku“. Zkuste s okamžitou platností a vědomě zastavit proud negativních ataků naší mysli.
Nedílnou součástí tohoto přechodu bude návrat do svého nitra. Věnujte čas sami sobě a svému tělu. Možná vás to překvapí, ale například bezstarostně a bezmyšlenkovitě pozorovat přírodu, mraky na nebi, tichý déšť či štěbetání ptáků umožňuje si oddechnout. Přiměje se k zastavení. Zahloubání se do sebe podporuje hlubší spojení s vlastní osobou, myšlením i cítěním. Umožní také vnímat radostné okamžiky a pozitivní události v životě. Pokud se soustředíte na pozitivní stránky života, budete se cítit šťastnější a psychicky silnější. Denně je potřeba řídit se pravidlem „nenechat si vzít nikým a ničím svůj klid.“
Návrat k sobě a do svého nitra může být hlubokým a obohacujícím procesem. Pro mnohé lidi znamená nalézání vnitřní rovnováhy, sebepoznání a spojení se svým původním „já“.
Cvičení na závěr
Během dne pozorujte své myšlenkové pochody a všímejte si, na co nejčastěji zaměřujete pozornost. Jak se při těchto myšlenkách cítíte?
Autor: Vaše redakce PROPRARODIČE