Kdy volat záchranku při úzkosti nebo panické atace?

12.09.2024 Lukáš Bareš

Úzkost a panické ataky mohou být velmi nepříjemnými a vyčerpávajícími prožitky. Zatímco většina lidí se s nimi dokáže vypořádat pomocí terapie nebo léků, existují situace, kdy je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Panická ataka a úzkost

Zdroj: freepik.com

Kdy volat záchranku?

Záchranku byste měli volat, pokud PANICKÁ ATAKA:

  • se projevila poprvé: Jestliže jste nikdy předtím nezažili panickou ataku, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo možné vyloučit jiné zdravotní problémy.
  • je doprovázena dalšími závažnými příznaky: Kromě typických příznaků panické ataky (rychlý tep, pocení, dušnost, třes, pocit blížící se smrti) se u vás objeví i jiné závažné příznaky, jako je silná bolest na hrudi, závratě, ztráta vědomí nebo problémy s řečí.
  • trvá velmi dlouho a nezvládáte ji: Pokud panická ataka trvá déle než několik hodin a vy se nemůžete uklidnit, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
  • vyvolává u vás myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu: Když máte během panické ataky sebevražedné myšlenky, je nezbytné okamžitě vyhledat pomoc.
  • výrazně ovlivňuje váš každodenní život: Jestliže se kvůli panickým atakám bojíte opustit domov, vyhýbáte se určitým situacím nebo máte problémy v práci či ve vztazích, je vhodné vyhledat odborníka.

Co se děje při panické atace?

Během panické ataky si tělo myslí, že je v ohrožení, a reaguje tak, jako by vám hrozilo nebezpečí. To může vyvolat řadu fyzických příznaků, které mohou být velmi děsivé.

Jak si pomoci při panické atace?

Když vás zastihne panická ataka, můžete si pomoci několika jednoduchými technikami:

  • Zhluboka dýchejte: Soustřeďte se na své dýchání a snažte se dýchat zhluboka a pravidelně.
  • Uzemněte se: Zaměřte se na své smysly. Co cítíte, vidíte, slyšíte, ochutnáváte, čicháte?
  • Relaxační techniky: Zkuste si představit nějaké příjemné místo nebo si opakujte uklidňující afirmace.
  • Pohyb: Lehký pohyb, jako je chůze nebo protahování, může pomoci uklidnit tělo.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Pokud se s úzkostmi nebo panickými atakami potýkáte dlouhodobě, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Psycholog nebo psychiatr vám mohou pomoci najít účinné způsoby, jak se s těmito problémy vyrovnat.

Neztrácejte naději

I když se panické ataky mohou zdát nepřekonatelné, je důležité si uvědomit, že s vhodnou pomocí a podporou lze jejich dopad výrazně snížit a zlepšit kvalitu života.


Autor: Lukáš Bareš, První pomoc záchranáře

Duševní zdraví První pomoc Zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes