Nákup potravin

26.11.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Způsob, jakým zacházíte s potravinami, ovlivňuje jejich kvalitu a má přímý dopad na vaše zdraví. Proto je důležité se na některé věci zaměřit již při nákupu. Není poškozený obal? Neuplynulo již datum minimální trvanlivosti? Je salát stále čerstvý? Není ryba zkažená?

Nákup, čerstvé maso

Zdroj: nzip.cz

Občas se nevyhneme tomu, že do supermarketu zajdeme jen pro nějakou maličkost, kterou v danou chvíli nutně potřebujeme. Při větších nákupech je však vhodné věnovat čas tomu, abyste si stav kuchyňských zásob zkontrolovali předem. Co budete v příštích dnech vařit? Očekáváte návštěvu? Máte dost surovin pro přípravu zdravé svačiny pro děti do školy? Díky předem promyšlenému nákupnímu seznamu se vyhnete nejen tomu, že vám doma nějaká surovina bude chybět, ale i zbytečnému nákupu zboží, které už doma máte, a nakonec by mohlo skončit zkažené v koši.

Na co myslet při nákupu potravin

  • Používejte nákupní seznam: Dobře sepsaný nákupní seznam vás provede obchodem rychleji. Zároveň díky němu na nic důležitého nezapomenete.
  • Naplánujte si dostatek času na nákup: V časové tísni se snadno může stát, že se vám v nákupním vozíku ocitnou nepotřebné věci, případně věci, u nichž jste si nestihli zkontrolovat datum použitelnosti (uvádí se slovy „spotřebujte do...“) nebo poškození obalu.
  • Věnujte pozornost stavu obalu: Zkontrolujte, zda obaly potravin jsou neporušené. Potraviny v poškozených obalech nebo nafouklých plechovkách nekupujte.
  • Zkontrolujte dobu použitelnosti, tedy datum minimální trvanlivosti nebo datum použitelnosti na obalech.
  • Chlazení: Zboží podléhající rychlé zkáze by mělo být co nejrychleji přepraveno domů do chladničky (do hodiny) nebo chráněno použitím chladicí tašky či chladicího boxu. To platí zejména pro syrové drůbeží maso, mleté maso a tepelně neupravené masné výrobky, vnitřnosti, ryby, mléko a nepasterizované mléčné výrobky. Při nákupu zmrazeného zboží dbejte na to, aby se zboží při delší přepravě (déle než jednu hodinu) nebo při letních teplotách nerozmrazilo. K tomu se hodí chladicí sáčky nebo izolované chladicí tašky či boxy. Pokud je to možné, mražené výrobky nakupujte až ke konci nákupu.
  • Silně namrzlé výrobky: Pokud na zmrazeném výrobku uvidíte silnou námrazu, je pravděpodobné, že u něj byl přerušen chladový řetězec (tedy že nějakou dobu nebyl skladován při předepsané teplotě).
  • Opatrnost při přepravě: Maso, ryby a drůbež by měly být při přepravě dobře zabaleny. Šťáva vytékající z masa nesmí přijít do styku s potravinami určenými ke konzumaci v syrovém stavu. K tomuto účelu jsou vhodné samostatné (ideálně uzavírací) plastové sáčky nebo dobře těsnící plastové vaničky. Ovoce, zelenina a vejce by měly být pro přepravu zabaleny tak, aby se nepomačkaly nebo jinak nepoškodily.

Kontrolujte čerstvost

Na čerstvost dbejte zejména u potravin podléhajících rychlé zkáze, jako jsou ryby, maso, ovoce a zelenina.

Jak poznat čerstvé maso

Povrch masa by měl být na řezu mírně vlhký. Maso by v žádném případě nemělo být okoralé okraje, nemělo by ležet ve vlastní šťávě. Čerstvost poznáte také podle barvy masa: hovězí maso z mladých zvířat má výrazně červenou barvu. Pozor na příliš světlé nebo naopak příliš tmavé zbarvení masa. Vepřové maso by mělo být růžové až světle růžové.

Jak poznat čerstvou drůbež

V závislosti na druhu drůbeže i typu masa (prsní, stehenní apod.) může mít maso barvu od světle žluté přes růžovou až po světle červenou. Podle toho, čím byla drůbež krmena, může mít maso i výrazně žlutou barvu (to je známka krmení kukuřicí). Typickými známkami kažení drůbežího masa jsou šednutí a lepkavý povrch (zejména u krůtího masa). Hygienicky nezávadné drůbeží maso má obvykle neutrální zápach. Štiplavý nebo nakyslý zápach je známkou kažení. Okamžitě po otevření vakuově baleného zboží se někdy může objevit mírně nakyslý zápach – to však ještě nemusí nutně znamenat, že je maso zkažené (může se jednat o pozůstatky balicího plynu). Pokud však kyselý zápach přetrvává i po několika minutách, maso je nutné zlikvidovat.

Jak poznat čerstvé ryby

Čerstvé ryby mají světle červené až jasně červené žábry, oči jsou vypouklé a nezakalené, na šupinách je průhledná a lesklá vrstva hlenu. Ryba nesmí nepříjemně zapáchat. Pokud ucítíte zápach připomínající čpavek, je to známkou kažení masa.

Jak poznat čerstvé ovoce a zeleninu

Sezónní či regionální ovoce a zelenina obvykle nenese tolik následků skladování a přepravy jako druhy, které se k nám dovážejí z dalekých zemí. Ovoce i zelenina by měly na první pohled vypadat čerstvě a křehce. Otlaky, viditelné plísně (např. na jádřinci), nahnilé skvrny, hnědé okraje (např. na listech salátu) nebo přílišná pružnost (např. u mrkve) jsou známkou toho, že zboží bylo nějakou dobu skladováno a již není čerstvé. Listy by neměly být zvadlé, řezné plochy by neměly být příliš vysušené. Na co si dávat pozor při nákupu konkrétních druhů ovoce a zeleniny, se dozvíte v jednotlivých článcích v kategorii Sezónní ovoce a zelenina.


Autor: gesundheit.gv.at ( zdroj: nzip.cz)

Zajímavost Tip Výživa




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes