Jak si udržet zdraví a pohodu v pokročilém věku
S přibývajícím věkem se začnou objevovat různé zdravotní problémy a výzvy, které mohou narušit naši pohodu. Avšak s dostatečnou péčí a pozorností k vlastnímu zdraví a díky pohybu lze udržet kvalitní život i v pozdním věku. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak si udržet zdraví a pohodu i s přibývajícími léty.
Zdroj: pixabay.com
Jak si uchovat vitalitu a zdraví?
Není novinkou, že k udržení dobrého zdraví a pohody vede nejčastěji pravidelná fyzická aktivita. Je-li to jenom trochu možné, doporučuje se během pozdního věku vyhledat vhodné cvičení přiměřené aktuálním fyzickým schopnostem a zároveň takové, které bude bavit. Patří sem například jízda na kole, jóga nebo taneční hodiny, ale třeba i procházka.
Výhodou cvičení či jiné pohybové aktivity je kromě fyzického zdraví rovněž to psychické, protože se při něm uvolňují endorfiny, které podporují dobrou náladu a duševní pohodu.
Další důležitý faktor pro udržení zdraví a fyzické zdatnosti v pokročilém věku představuje správná výživa. Starší jedinci by měli dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů, zdravých tuků a bílkovin a omezit konzumaci sladkostí i průmyslově zpracovaných potravin. Také by měli dbát na dostatečný přísun tekutin, zejména vody, a vyhýbat se nadměrnému konzumování slazených nápojů a alkoholu.
Velmi významnou složku zdravého životního stylu v pokročilém věku tvoří rozhodně dostatek spánku a odpočinku. Je třeba si nastavit pravidelný spánkový režim a odpočinek nejen v noci, ale také během dne, zkrátka dle potřeby tak, aby tělo mělo dostatek energie. A víte, že kvalitní spánek a odpočinek přispívá ke zlepšení paměti?
V neposlední řade podporují vyrovnanost fyzického a psychického zdraví dobré vztahy a komunikace s rodinou, přáteli i širším okolím. Sociální interakce, vytvářená nových a udržování stávajících sociálních kontaktů včetně aktivního zapojování do společenského života je zkrátka potřeba v každém období života. V tom pozdnější se pak tato nezbytnost ještě násobí. V nabídce jsou nejrůznější zájmové kluby a aktivity nebo i dobrovolnické činnosti.
Udržování zdravého životního stylu a pohybu, pravidelné návštěvy lékaře, vytváření a udržování sociálních kontaktů a učení se novým věcem patří k nejúčinnějším způsobům, jak se postarat o své zdraví a pohodu i ve vyšším věku. S tímto vědomím lze přijmout aktivní roli v péči o tělo i mysl a vychutnat život v plné míře a síle, bez ohledu na věk.
Zdroj: redakce PROPRARODIČE