Jak nenaletět při podvodných telefonátech

24.05.2024 RADA SENIORŮ ČR

Reagujeme na aktuální dění, které se týká také seniorů, a tentokrát se věnujeme telefonátům falešných bankéřů, kterých se objevuje stále více. Dále to pak budou podvody spojené s investicemi, především falešné půjčky, a také případy falešných romantických lásek. Právě telefonáty falešných bankéřů dokáží člověka připravit o celoživotní úspory. Proto jsme vyzpovídali koordinátorku prevence, vrchní komisařku kpt. Mgr. Jiřinu Vybíhalovou z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, která i poradila, jak nenaletět a uchránit tak své peníze.

Jak nenaletět při podvodných telefonátech

Zdroj: pixabay.com

Jaké jsou v této oblasti nejčastější typy podvodů?

Především jde o navolávání falešným bankéřem. Zazvoní vám telefon, a když přijmete hovor, představí se vám osoba vydávající se za pracovníka banky, jejího bezpečnostního technika apod. a sdělí vám, že došlo k napadení vašeho účtu, že zaznamenali podezřelé transakce na vašem účtu, a to všechno ve snaze vyvolat ve vás bezprostřední obavu o vaše úspory. Přesvědčí vás, že k záchraně peněz je nezbytná vaše spolupráce, a bude po vás chtít, abyste své peníze, než se celou situaci podaří vyřešit, převedli na jiný rádoby „bezpečný“ účet, nebo abyste své peníze vybrali a vložili je do vkladomatu/bitcoinmatu. Celé to působí velmi věrohodně.

V Olomouckém kraji v současné době vnímáme nárůst těchto případů. Letos během prvních dvou měsíců telefonicky hovořilo s falešným bankéřem nejméně 17 poškozených. Z jejich kont následně vlastním přičiněním zmizelo přes 5 milionů korun! V loňském roce jsme v kraji evidovali 93 takovýchto případů se škodou převyšující 16 milionů korun. Alarmující je, že lidé, kteří takto naletí podvodníkům, mnohdy přijdou o své celoživotní úspory a často si na radu falešného bankéře sjednají i další půjčky.

Můžete nám přiblížit některý z případů, kterým se zabýváte?

Falešný bankéř například připravil devětašedesátiletou ženu o téměř 800 tisíc korun. Podařilo se mu ji zmanipulovat natolik, že seniorka během šesti hodin naplnila svými úsporami dokonce dva bitcoinmaty.

Neznámý muž zavolal ženě z Olomouce, aby si ověřil její podanou žádost o finanční úvěr. Překvapená žena mu odpověděla, že o žádný úvěr nežádala, a navíc má běžný účet vedený v jiné bance. Nato jí volající odvětil, že muselo dojít ke zneužití jejího občanského průkazu a napadení bankovního účtu. Případ proto ohlásí její bance, která ji bude kontaktovat. Vystrašená žena pak přijala další hovor od domnělého bankéře, který ji přesvědčil k údajné záchraně peněz. Žena ve strachu, aby o úspory nepřišla, plnila jeho pokyny – z účtu vybrala 795 tisíc korun a dle jeho instrukcí je vložila do dvou bitcoinmatů v obchodních centrech v Olomouci. Později jí došlo, že naletěla podvodníkovi. Proto pozor, bitcoinmat slouží k obchodování virtuální měny, ne jako úschovna banky! Protože si to poškození neuvědomují, snaží se je policie i na poslední chvíli upozornit, a to varovnými cedulemi umístěnými v blízkosti vkladomatů či na ovládacích panelech přístroje.

Je pravda, že se snaží také volající přimět k převedení peněz na „bezpečný“ účet?

Ano, dalším způsobem, prostřednictvím kterého bude chtít dotyčného falešný bankéř připravit o úspory, je převedení peněz na jiný, „bezpečný“ účet. Podvodník vás bude chtít dostat pod tlak, do časové tísně, vyvolat strach, že o všechno přijdete, pokud nebudete okamžitě reagovat a naslouchat jeho pokynům. Bude po vás chtít provedení nestandardních operací či postupů, nebo bude chtít získat vzdálený přístup k ovládání vašeho počítače. Stává se, že podvodníci ve snaze podpořit věrohodnost svého tvrzení vám sdělí, že se případem již zabývá také policie. Vzápětí vám zavolá policista, který bude bohužel také falešný.

Asi se nedá dopředu poznat, že volá falešný bankéř…

Podvodné praktiky jsou dnes již tak dokonalé, že rozlišit na první dobrou, zda se jedná o podvodníka, či skutečného pracovníka banky, je velmi obtížné. Podvodníci jsou na rozdíl od nás na hovor dobře připraveni, umí pohotově reagovat a působí věrohodně. Umí dobře napodobit telefonní čísla bank či jiných institucí, dokonce i policie. Na displeji vašeho telefonu se objeví příchozí volání ze známého telefonního čísla, ale ve skutečnosti se může jednat o útočníka, který se jen vydává za vaši banku, případně jinou instituci. Jedná se o tak zvaný spoofing.

Nejvhodnější je hned hovor ukončit a zavěsit. Proč to senioři nedělají?

Senioři bývají důvěřivější. Pod tlakem emocí, časové tísně i jednoznačně zadaných pokynů často nejsou schopni situaci podrobit kritickému myšlení. Volajícího v tu chvíli vnímají jako jednoznačnou autoritu. Nepřemýšlí o situaci jako takové, ale snaží se udělat vše pro záchranu svých peněz. Poškozenými však zdaleka nejsou jen senioři. Obětí se může stát kdokoli z nás. Průměrný věk poškozených v případech online podvodů se pohybuje pod hranicí padesátého roku věku.

Kdy falešní bankéři nejčastěji volají?

Falešný bankéř často o napadení vašeho účtu informuje v pátek vpodvečer, v noci, nad ránem nebo ve dnech volna, kdy si nemůžete informaci ověřit hned osobně na pobočce banky. Zaskočit hovorem vás mohou v podstatě kdykoli. Působí věrohodně, umí být neodbytní, proto doporučuji nezabředávat do hovoru, zavěsit a vše si ihned ověřit u své banky. Když už si falešný bankéř získá vaši důvěru, nedělá mu problém s vámi hovořit třeba i několik hodin. Zkrátka do doby, než se mu podaří vás připravit o peníze.

Na co si dát při pochybném telefonátu pozor?

Měl by si uvědomit, že banky ani Policie ČR nevyžadují vzdálený přístup do vašeho zařízení, stejně tak transakci na „bezpečný účet“, ani vkládání finančních prostředků do vkladomatů na virtuální měny (bitcoinmaty) nebo sdělení citlivých informací z platební karty. Banky potřebnými údaji disponují a mají nastaveny své mechanismy, jak peníze ochránit. Pokud po vás někdo chce data k platební kartě nebo k bankovnímu účtu, vždy zpozorněte!

Co dělat, pokud se falešní bankéři ozvou, případně jim dotyčný peníze převede?

Okamžitě ukončit hovor a zavěsit. A vše si sám ověřit. Pokud vám někdo volá z banky a vy máte pochybnosti o pravosti hovoru, hovor ukončete a zavolejte do banky vy. Pokud jste se již stali obětí takového podvodníka, rychle kontaktujte svoji banku a Policii ČR. Včasné kroky mohou v některých případech pomoci k záchraně alespoň části peněz.

Objevují se i podvodné SMS zprávy. Jak reagovat na ně?

Podvodných SMS v poslední době značně přibývá. Často jde o zprávy, jako by je zaslala některá z doručovacích společností či vaše banka, nebo vás lákají na vyzvednutí výhry apod. Všechny tyto SMS mají jediný cíl – vylákat z vás údaje o platební kartě, internetovém bankovnictví či jiné citlivé informace nebo vás navést na odkaz se škodlivým malwarem. Pokud si pravostí zprávy nejste jisti, nereagujte na ni. Takové SMS zprávy ideálně vůbec neotevírejte a smažte je, případně své údaje do formuláře nezadávejte a kontaktujte danou instituci, případně Policii ČR. Pokud jste ale již své údaje zadali, včetně těch bankovních, kontaktujte co nejrychleji svou banku.

Buďte opatrní i při přihlašování do internetového bankovnictví. Nepřihlašujte se do něho pomocí vyhledávače. Zjistěte si u své banky přesnou přihlašovací adresu a zadávejte ji rovnou do adresního řádku prohlížeče. Do internetového bankovnictví se nikdy nepřihlašujte přes odkazy, které vám někdo pošle.

Lze si vyzkoušet, zda člověk dokáže takovým nástrahám čelit?

Policie ČR ve spolupráci s Českou bankovní asociací, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a dalšími partnery připravila pro tyto účely interaktivní test, v němž mají lidé možnost si na příkladech vyzkoušet, do jaké míry by dokázali čelit různým typům podvodů. Test je na stránkách www.kybertest.cz a najdete na nich i informace, na co konkrétně si dát pozor.


EXTRA INFO

Nenechte se napálit!

Nebavte se s neznámým volajícím o svém údajně napadeném bankovním účtu.

Co nejrychleji hovor ukončete a zavěste.

Nesdělujte o sobě žádné citlivé údaje ani údaje ze své platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví.

Nikdy nikomu nesdělujte a nepřeposílejte bezpečnostní/autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy.

Banky ani Policie ČR nepožadují vzdálený přístup k počítači, převody peněz na „bezpečný účet“ ani vkládání finančních prostředků do vkladomatů na virtuální měny (bitcoinmaty) nebo sdělení citlivých informací z platební karty.

Pokud máte pochybnosti o napadeném účtu, zavolejte do své banky nebo si vše zajděte ověřit na pobočku.

Svěřte se o takovém telefonátu svým nejbližším, mluvte s nimi o tom.

Aktualizujte pravidelně software, antivirový program, firewall.

Nenechte se vmanévrovat do výběru hotovosti a vkladu do bitcoinmatů ani k převodu peněz na jiný účet.

Pokud se vám přece jen něco takového stane, informujte ihned svou banku, Policii ČR i své blízké.

 

Článek vyšel v měsíčníku Doba seniorů 04/2024, vydavatel RS ČR



Bezpečnost Finance




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes