Nekalé praktiky: Proč jsou nebezpečné zejména pro seniory, jak je poznat a jak se jim bránit

05.02.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Ve společnosti jsou senioři vnímáni jako zranitelná skupina, a tak není divu, že se stávají častým cílem takzvaných „šmejdů“ a jiných podvodníků. Jak se mohou bránit?

Nekalé praktiky: Proč jsou nebezpečné zejména pro seniory, jak je poznat a jak se jim bránit

Zdroj: shutterstock.com

Věk a související fyzické, psychické a sociální změny činí seniory snadným terčem pro manipulaci a zneužití. Nekalé praktiky pak pro ně mívají závažné důsledky a negativně ovlivňují kvalitu jejich života i důvěru ve společnost.   

V čem tkví nebezpečí

Lákavý cíl

Senioři disponující větším množstvím finančních prostředků nebo majetkem jsou velmi lákavým cílem pro podvodníky. Ti této skutečnosti využívají a používají různé taktiky, aby se k penězům seniorů dostali. Nabízí například falešné investiční příležitosti, praktikují podvodné obchody nebo se uchýlí k finančnímu vydírání. Tímto způsobem mohou senioři přijít o své úspory a značně si zhoršit svou finanční situaci.   

Závislost na pomoci ostatních 

Další hrozba spočívá v tom, že senioři jsou často závislí na pomoci ostatních lidí, což zvyšuje riziko vystavení se nekalým praktikám. Podvodníci mohou využívat svého postavení a zneužívat důvěryhodnost, kterou senioři vkládají do jejich péče. Dochází tak k zanedbávání, týrání, finančnímu zneužití nebo podvodnému poskytování zdravotní péče. Tyto formy zneužití mají kromě fyzických a emocionálních důsledků také negativní vliv na důvěru seniorů v pomocné profesionály.   

Sociální izolace a osamělost 

Nezanedbatelný faktor představuje větší míra sociální izolace a osamělosti. Ta může způsobit to, že senioři jsou náchylnější ke vstupu do kontaktu s neznámými lidmi nebo důvěřují podvodníkům vytvářejících falešnou přátelskou atmosféru, která končí manipulací, okrádáním nebo získáváním jejich důvěry.   

Snížení poznávacích funkcí 

S věkem se obecně snižují kognitivní schopnosti, což seniory činí méně schopnými identifikovat nebezpečí a reagovat na nekalé praktiky.

Jak předejít riziku 

Zde je několik možností, jež mohou pomoci:  

  • vzdělání a informovanost - senioři by měli být seznámeni s různými druhy nekalých praktik, jako jsou podvodné telefonáty, falešné loterie, fishingové e-maily apod.; měli by se učit rozpoznávat podezřelé situace a být obezřetní při sdílení osobních nebo finančních informací;   
  • osobní nebo finanční informace nikdy nedávat přes telefon - legitimní organizace nikdy nebudou žádat o citlivé informace přes telefon, jako jsou čísla kreditních karet, rodná čísla nebo hesla; případné požadavky na tyto informace je nutné ignorovat; 
  • ochrana bankovních účtů – při zadávání finančních informací online je třeba používat silná hesla a dvoufázovou autentizaci; případné podezřelé transakce pak odhalí pravidelná kontrola bankovních a kreditních výpisů; 
  • poradit se s příbuznými a důvěryhodnými osobami - ti mohou pomoci rozpoznat podezřelé situace a poskytnout podporu při rozhodování o finančních záležitostech;   
  • důvěra ve své vlastní instinkty - pokud něco nevypadá správně nebo se tváří podezřele, poradit se s důvěryhodnými osobami nebo se obrátit na místní policii;   
  • aktualizace antivirového softwaru a zabezpečení počítačů – počítače nebo mobilní zařízení by měla aktuální antivirový software a firewally, tím se minimalizuje riziko vystavení podvodům a krádeži identity.  

Celkově je důležité zdůraznit, že nekalé praktiky jsou pro seniory nebezpečné, protože zneužívají jejich zranitelnost a mohou mít vážné důsledky. Prevence, vzdělávání a podpora jsou tedy pro ochranu jejich před těmito praktikami zásadní. Je důležité, aby byli informováni o možných rizicích a metodách ochrany. Hrozící riziko pak může snížit též podpora komunikace s rodinou a přáteli. V závažných případech je určitě vhodné obrátit se přímo na Policii ČR.  

Autor: redakce Proprarodiče.cz


  

Bezpečnost Finance




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes