Láska přes internet? Může jít o vaše peníze!

11.06.2024 RADA SENIORŮ ČR

Opět se věnujeme internetovým podvodům, s nimiž se lidé poměrně často na internetu setkávají. V tomto případě to jsou tak zvané internetové lásky. Koordinátorka prevence, vrchní komisařka kpt. Mgr. Jiřina Vybíhalová z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, nám v rozhovoru nejen vysvětlila, na koho takové podvodné internetové lásky cílí, ale také jak je poznat, a zbytečně se tak nepřipravit o peníze.

Láska přes internet? Může jít o vaše peníze!

Zdroj: pixabay.com

Jak nejčastěji probíhají podvody spojené s internetovou romantikou, láskou přes internet, pro něž se již vžil anglický název romance scam?

Tyto podvody cílí na peníze důvěřivých, často osamělých lidí. Vše začíná zpravidla nabídkou přátelství na sociální síti nebo navázáním kontaktu prostřednictvím seznamky. Běžná komunikace po čase ale přejde v přátelství a později v rádoby milenecký vztah. Podvodníci se často vydávají za odborníky různých profesí. Nejčastěji jde o vojenské generály, chirurgy, stavbyvedoucí nebo třeba, jako tomu bylo nedávno, vedoucí pracovníky ropných plošin. Ve svém protějšku se většinou snaží vzbudit soucit, svěří se, že se nachází v nějaké tíživé životní situaci nebo je potkalo nějaké neštěstí v podobě ztráty blízké osoby nebo vážné nemoci. Dotyční předstírají nebývalý zájem o jejich soukromí, zajímá je, jak se mají, jak se vyspali, co je trápí, co budou dnes dělat, doslova dotyčného zaplavují častými lichotkami, komplimenty, a to klidně několik týdnů i měsíců, zkrátka až do doby, než nabydou dojmu, že jim dotyčný věří, a mohou ho tak nějakým způsobem obelstít nebo vydírat.

Ale pak právě přijde jakýsi zlom a s ním i promyšlená žádost o finanční pomoc…

Ano, je to tak. Pod různými legendami začnou dotyčného žádat o finanční pomoc, například na lékařský zákrok, letenku, proclení cenného balíčku, investici do podnikání… A lidé jim obvykle bohužel uvěří a peníze jim pošlou. V řadě případů samozřejmě i opakovaně.

Jak si podvodníci vytipovávají lidi, které pak za tímto účelem osloví?

K navázání kontaktu dochází v těchto případech nejčastěji buď prostřednictvím různých online seznamek, nebo nabídkou přátelství na sociální síti. Aniž bychom si to uvědomili, bývá naše prezentace na sociálních sítích v podstatě oknem do naší duše. Díky fotografiím a sdíleným příspěvkům bohužel o sobě často okolí prozradíme více, než bychom sami chtěli. Není pak těžké si domyslet, že například žena, která sdílí pouze fotografie se svým psem, a nikde není na jejích dalších fotografiích zachycen někdo další z její rodiny apod., je nejspíš osamělá.

Cílí internetoví podvodníci tedy spíše na osamělé ženy?

Tyto podvodné praktiky, byť se to možná trošku nabízí, se zdaleka netýkají jen žen, i když je pravda, že se v praxi častěji setkáváme s případy podvedených žen. Evidujeme ale také případy podvedených mužů. Mohla bych vzpomenout třeba na případ osmasedmdesátiletého muže z Olomoucka, který se prostřednictvím jedné sociální sítě seznámil s pětatřicetiletou cizinkou, zdravotní sestrou. Poté, co si začali dopisovat, se začal senior postupně dozvídat podrobnosti z ženina života. Po nějaké době dotyčná vyslovila přání, že by se ráda přestěhovala a našla si práci u nás v nemocnici. Neměla k tomu ale dostatek finančních prostředků, a tak neváhala pána požádat o pomoc. Pod různými dalšími záminkami z něj pak postupně vylákala přes sto tisíc korun. Nejprve potřebovala přispět na nový pas, následně si musela vyřídit vízum. Musela také prokázat dostatek finančních prostředků na pobyt v České republice a zaplatit služby realitní kanceláři, která zprostředkovávala prodej jejího bytu. Právě z peněz získaných prodejem bytu chtěla žena svému známému půjčku vrátit. Na to, že něco není v pořádku, přišel senior až v Praze na letišti, kam jel ženu vyzvednout. Bohužel – nepřiletěla a ukončila veškerou komunikaci.


Lze si v tomto případě nějak ověřit, že se jedná skutečně o podvod?

Doporučuji rozhodně v těchto případech nedůvěřovat a vše si opravdu prověřovat. Prověřte si ještě z dalších zdrojů, že informace či situace, o kterých vám dotyčný píše, jsou objektivně pravdivé. Můžete využít například také reverzní vyhledávání obrázků, abyste zjistili, zda fotografie nejsou zkopírované z jiných zdrojů.

Když se vám něco nezdá, požádejte dotyčného o video hovor. V něm chtějte, ať udělá něco, na co nemůže být připraven.

Důležité je i s nasazenými růžovými brýlemi, jak se často o zamilovaných lidech říká, přemýšlet kriticky, používat zdravý selský rozum a jen slepě nedůvěřovat všemu, co vidíte nebo slyšíte od dotyčného. S rozvojem umělé inteligence navíc není žádný problém vytvořit deepfake videa či fotografie, které jsou k nerozeznání od pravých.

Co znamená reverzní vyhledávání obrázků a jak jej lze v praxi co nejjednodušeji provést?

Zcela zjednodušeně řečeno – jde o ověření, zda takový obrázek nebo fotografie osoby již někde na internetu nefiguruje, zda nedošlo ke zneužití něčí identity. Úplně nejjednodušší způsob ověření je prostřednictvím ikony „vyhledávání pomocí obrázku“ v Google vyhledavači.

 

 

Tento způsob ověření však rozhodně neberte jako dogma. To, že obrázek nefiguruje na internetu ve více zdrojích, ještě rozhodně neznamená, že nekomunikujete s podvodníkem. Buďte proto v komunikaci nadále obezřetní.

Je to pro poškozené pak asi velké zklamání – bez lásky, bez peněz…

To určitě, protože oběti těchto podvodů jsou z mého úhlu pohledu poškozeni dvojnásob. Nejenže přijdou o své úspory a mnohdy i o peníze z půjček, které si sjednají, aby mohli pomoci svému virtuálnímu příteli, ale zažijí také citový otřes. Setkali jsme se dokonce i s případy, kdy poškození ani po nahlášení případu policii nedokázali přijmout skutečnost, že se stali oběťmi podvodníků, a se svou láskou nadále komunikovali, a dokonce poslali i další peníze.

EXTRA INFO

Jak předejít tomuto typu podvodu

  • Vždy dobře zvažte, zda přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu, zejména pokud se jedná o nabídku ze zahraničí. Nejednejte unáhleně, ale v klidu a zcela reálně se zamyslete nad tím, zda jej opravdu znáte a proč byste vlastně měli přátelství od zcela neznámého člověka přijímat?
  • Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho skutečnou identitu. Tito podvodníci totiž vystupují na sociálních sítích pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás vaše celoživotní úspory.
  • Nesdílejte nikdy s nikým své intimní fotografie – mohou být zneužity k vašemu vydírání.
  • Rada na závěr – našla si vás láska přes internet? Dokud se nepotkáte, není skutečná! Nevěřte příběhu a neposílejte nikomu své peníze!


Článek vyšel v měsíčníku Doba seniorů 06/2024, vydavatel RS ČR

Bezpečnost




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes