Podvodné investice vás mohou připravit o úspory

04.06.2024 RADA SENIORŮ ČR

Také dnes se budeme věnovat aktuálním podvodným praktikám, které v současné době cílí nejen na seniory. Tentokrát probereme s koordinátorkou prevence, vrchní komisařkou kpt. Mgr. Jiřinou Vybíhalovou z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, podvodné investice.

Podvodné investice vás mohou připravit o úspory

Zdroj: shutterstock.com

Různé typy on-line podvodů spojených s investicemi jsou v poslední době velmi časté. Jsou lidé ovlivněni například tím, co se děje v ekonomice, ve společnosti či inflací?

U investičních podvodů jsou lidé ovlivněni právě aktuální ekonomickou situací asi nejvíce. Podvodníci přímo cílí svými slogany na téma inflace, energetická krize a další.

Jak takový podvod probíhá?

Jedná se vždy o velmi výhodnou nabídku zhodnocení financí za relativně krátký časový úsek. Nejedná se jen o akcie, měny nebo drahé kovy, pro spoustu lidí může být lákadlem svět kryptoměn, k jejich smůle si však při svých nedostatečných znalostech této problematiky vyberou pro svou investici právě podvodnou platformu.

Mají podvodníci nějaké osvědčené scénáře, které jsou právě pro tyto typy podvodů charakteristické? Jak je možné, že celý proces těchto podvodných investic působí tak důvěryhodně?

U těchto podvodů je postup zpravidla takový, že oběť sama klikne na nějaký reklamní odkaz například na sociální síti, ve vyhledavači nebo jinde v online světě a na zobrazeném portálu podvodné investiční platformy vyplní svoje osobní a kontaktní údaje. Následně je v krátké době kontaktována makléři, kteří jí nabídnou pomoc při investování tak, jak uvádějí jejich stránky, nabízejí přepojení na kolegy, nabízejí pomoc s prvotní investicí... 

Setkáváte se konkrétně s tímto typem podvodu?

Ano a bohužel velmi často. Například začátkem dubna se na olomoucké policisty obrátil dvaasedmdesátiletý muž, který se měl stát obětí podvodného jednání. Policistům uvedl, že zahlédl na sociální síti reklamu, na níž mluvil známý český politik a nabádal k investicím prostřednictvím jedné investiční platformy. Jelikož reklama vypadala věrohodně, muž neváhal a klikl na odkaz, který jej přesměroval na formulář, kde zadal svoje telefonní číslo. Poškozeného následně telefonicky kontaktoval muž s východoevropským přízvukem (ovšem nemusí tomu tak být, volající může mluvit i plynně česky) a přesvědčil jej k poslání registračního vkladu, s čímž muž souhlasil. Na pokyn volajícího si navíc nainstaloval do svého počítače program AnyDesk, o kterém si však myslel, že přes něj spolu budou komunikovat. Ve skutečnosti se však jedná o program, který umožňuje vzdálený přístup k počítači. Jakmile si poškozený nainstaloval tento program, neznámý muž jej nasměroval k přihlášení do internetového bankovnictví. Poškozený nepojal žádné podezření a stále pokračoval podle instrukcí pachatele, čímž mu tak nevědomky umožnil přístup do svého internetového bankovnictví. Později si ale poškozený všiml převodu větších částek ze svých účtů a začal se vyptávat, pachatel byl ale pohotový a přesvědčil jej, že se jedná právě o ty investice.

Poškozenému se začali ozývat i další muži, kteří jej nabádali k dalším a dalším investicím. Protože po něm neustále chtěli další peníze, pojal podezření, že se stal obětí podvodníků, obrátil se tedy na policii a celou věc nahlásil. Neznámí pachatelé v průběhu tří měsíců od začátku letošního roku připravili důvěřivého muže o více než jeden milion korun.

V tomto případě byl muž pravděpodobně oklamán deepfake videem, které se nezakládalo na pravdě a mělo nalákat co nejvíce důvěřivých lidí, kteří chtějí zhodnotit své peníze.

Co je to deepfake video?

Deepfake je technologie umělé inteligence, která umožňuje vytvářet realistická videa, ale i fotografie nebo zvukové nahrávky, které jsou záměrně manipulovány tak, aby vypadaly jako autentické, pravé. Když bych se pokusila to popsat trochu jednodušeji, jde o techniky, při kterých podvrhnete obsah videa, obrázku a klidně i zvuku, aby vypadal jako opravdový. Podvodníci takto například zneužívají důvěry ve známé osobnosti s cílem přimět důvěřivce k investování na podvodné platformě. 

Je těžké rozeznat deepfake od pravého videa?

Rozeznat deepfake video od pravého je stále těžší a v budoucnu to bude ještě složitější. Technologie se totiž neustále zdokonalují. Někdy může být patrná například špatná synchronizace rtů, všimnete si špatně vykreslených detailů, například u zubů či vlasů, ale troufnu si říct, že mnoho podvržených videí už může vypadat opravdu velmi věrohodně. Problém je stále v tom, že sledující často vůbec nenapadne, že se může jednat o podvrh a bezmezně věří tomu, co vidí, aniž by video či jeho obsah podrobili kritickému myšlení. V případě pochybností doporučuji si obsah sdělení ověřit například prostřednictvím jiných informačních zdrojů.


Vraťme se zpět k podvodným investicím – jak vysoká bývá zpravidla hned ta první investice?

Prvotní investice nemusí být velká, může se jednat například o částku 5000 až 6000 korun, či o její ekvivalent v jiné měně. Cílem je vzbudit u oběti důvěru v celý systém, ukázat nějaké falešné grafy zhodnocování prostředků, a připravit si tak půdu pro dlouhodobé vybírání větších částek, kdy toto jednání dokonce může trvat i roky a dosahovat tak nakonec částek až miliónů korun. 

Jak si takoví internetoví podvodníci budují důvěru, že jim lidé stále věří?

Důvěra je vyvolávána postupně, prvotně použité stránky vypadají často velice profesionálně, obsah může i upozorňovat na rizika spojená s investicemi, tak jak je to běžné u legálních společností. Na internetu jsou mnohdy k nalezení také falešné recenze na danou platformu, které pochopitelně tvrdí, že tato investice funguje. Mezi útočníkem a obětí je postupně budován vztah. Vztah, ve kterém podvodník využívá technik sociálního inženýrství. Oběť skutečně vidí na portálu platformy, jak jsou její prostředky zhodnocovány, je řádně registrována v nějakém systému, ke kterému je možné se přihlásit, přítomné bývají i smlouvy. Dokonce může dojít k vyplacení části peněz tam vložených. Avšak všechno toto je jen fikce nebo způsob, jak právě budovat onu důvěru a ve výsledku připravit oběť o co nejvíce peněz naspořených, nebo často i vypůjčených. V těchto případech navíc také dochází často ke zneužívání tváří známých a úspěšných osobností, protože pak taková reklama působí ještě důvěryhodněji.

EXTRA INFO

Jak se nenechat napálit

  • Nikdy neinstalujte do svého počítače nebo telefonu či tabletu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby.
  • Vždy si důkladně ověřujte pravost informací. V dnešní době umělé inteligence je třeba být ostražitější a nevěřit všemu, co vidíte.
  • Pozor na slogany typu „Investujte teď hned“ nebo „100 % bezpečná investice“, nenechte se nikdy nikým tlačit do rychlého a zároveň tak neuváženého investování, chráníte tím své peníze.
  • Pamatujte! Neskutečné zisky = skutečný podvod


Článek vyšel v měsíčníku Doba seniorů 05/2024, vydavatel RS ČR

Bezpečnost Technologie




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes