Co to je syndrom studených končetin a jak jej léčit?

28.03.2024 Malyra, s. r. o.

Už jste slyšeli o Raynaudovu syndromu? Možná ho znáte pod lidovým označením syndrom studených nohou a rukou.

Co to je syndrom studených končetin a jak jej léčit?

Zdroj: malyra.cz

Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili žít a po příčině nepátrají. Říká se, že teplo musí být hlavně od nohou. Pokud vás ale často zebou i ruce, v něčem bude problém. Studené ruce a nohy mohou upozorňovat na problém ve zdravotním stavu – například potíže s cévami, ledvinami, štítnou žlázou nebo chudokrevností, dokonce může jít o nemoc v souvislosti s povoláním – například dlouhodobé vystavení vibracím. Od klasických studených končetin z chladu se průběh liší. Má následující fáze: viditelné zblednutí zejména částí prstů způsobené tím, že se malé tepny přivádějící krev stáhnou. Pokud stav pokračuje, tkáně postrádají okysličenou krev, což se projeví zmodráním postižené oblasti. Stav se projeví pocitem silného chladu a necitlivosti. Může trvat až 15 minut. Po opětovném roztažení tepen dojde k následnému prokrvení končetiny se začervenáním, které je pociťováno jako bolestivé pálení či mravenčení, výjimečně s otokem. Cévy na rukou se totiž nejdříve reflexně stáhnou, v konečcích prstů se pak následně nahromadí krev a v poslední fázi jsou ruce červené kvůli prokrvení, které bezprostředně následuje. Změny jsou na obou rukách symetrické. 


Onemocnění ještě nemá zcela objasněnou příčinu. Roli může hrát pohlaví (ženy jsou postižené častěji), hormonální změny a dědičné rodinné dispozice. Proto nepodceňujte vyšetření studených končetin. Pokud vás trápí pocit studených končetin a váš zdravotní stav se celkově horší, když končetiny zároveň začnou bolet a zbělají, jestliže se končetiny neprokrví ani po zahřátí a tento problém pozorujete dlouhodobě, vyhledejte neprodleně lékaře. 

Pokud se vyloučí onemocnění, která způsobují pocit chladu, je dobré dodržovat přiměřený pitný a stravovací režim, přijímat dostatek zeleniny a vlákniny. Je vhodné úplně vyloučit kouření a omezit působení stresu, což jsou spolu s chladem nejdůležitější spouštěcí faktory. V podzimním a zimním období se doporučuje, aby si člověk chránil hlavu, uši a krk proti větru a chladu. Důležité je především mít ruce od prstů až po zápěstí v teple a to samé platí pro dolní končetiny, od prstů až po část lýtek. Vyvarujte se práce ve studené vodě. Při manipulaci se studenými předměty, například mraženými potravinami, používejte rukavice. Při řízení v zimě rovněž používejte rukavice, případně si auto předehřejte, ideální je vyhřívaný volant. Masáž a horká lázeň také mohou pomoci. Pokud je to nutné, spěte v ponožkách a u postele mějte připravenou termosku s teplým čajem pro případ, že byste se probudili zimou. Člověk si řekne: „Zkusím se zahřát horkým grogem,“ který se zdá být tou správnou věcí, když vás zebou ruce a nohy. Jestliže jsou však příčinou studených končetin oběhové potíže, zapomeňte na alkohol. Jeho pitím se sice můžete přechodně pocitově zahřát, avšak ztěžuje regulaci tělesné teploty a může dokonce zvýšit podchlazení. 


Autor: Marta Procházková ( malyra.cz )

Zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes