Covid zabíjel víc než chřipka

18.11.2024 MaVe PR

Covid dostal loni do nemocnice přes 21 tisíc lidí – tedy čtyřnásobně více než chřipka. V minulém roce zemřelo na nakažlivý virus téměř 1 700 pacientů, chřipku nepřežilo přes 250 lidí. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) za rok 2023. Lékaři proto apelují zejména na seniory a lidi s oslabenou imunitou, aby nepodceňovali očkování. Pacientům doporučují také včasné testování – pokud odhalí covid v raném stadiu, mohou předepsat antivirotika, která mírní průběh onemocnění. Nejen o tom nedávno debatovaly stovky lékařů na 10. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie v Ostravě.

Onemocnění, chřipka, Covid

Zdroj: freepik.com

Lékaři varují před stále agresivnější formou nemoci

„Onemocnění covid-19 se chová stále agresivně a pro rizikové pacienty představuje významné nebezpečí. Ukazují to statistická data za rok 2023, která vydal ÚZIS. Zatímco na covid zemřelo loni 1 686 lidí, chřipka byla příčinou úmrtí u 251 osob. Závažnost nemoci podtrhuje také srovnání s počtem obětí dopravních nehod – na silnicích loni zemřelo 455 lidí, tedy téměř čtyřikrát méně, než kolik jich usmrtil covid,“ říká MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP. „S onemocněním covid-19 bylo loni hospitalizováno 21 076 pacientů, s chřipkou pak 5 366 lidí,“ doplňuje lékař.

Příznaky covidu a chřipky se přitom od sebe výrazněji neliší – obě onemocnění zpravidla provází horečka, bolesti svalů a kloubů nebo kašel. Především senioři starší 65 let a lidé s oslabenou imunitou by se proto podle lékařů měli zavčas testovat. „Pacienti z rizikových skupin by měli co nejdříve pro propuknutí příznaků vyhledat svého praktika, který je otestuje přímo v ordinaci. Pokud se covid prokáže, lékař pacientovi předepíše protivirové léky, které významně snižují riziko závažného průběhu nemoci i případné hospitalizace,“ vysvětluje MUDr. Dlouhý.

Senioři a rizikoví pacienti nesmí podle něj v rámci prevence zapomínat ani na očkování. „Někteří lidé mají stále potřebu porovnávat covid s chřipkou. Zatímco chřipku nepodceňujeme a dlouhé roky doporučujeme rizikovým pacientům očkování, covid mají mnozí tendenci zpochybňovat. Data nám však nyní jasně ukazují, že je covid v současnosti mnohem agresivnější a nebezpečnější,“ upozorňuje lékař. Pacienti, kteří jsou starší nebo trpí některou z chronických nemocí, například plic nebo srdce, by se tak měli ideálně naočkovat proti oběma infekčním onemocněním naráz při jediné návštěvě ordinace. Stejně jako u chřipky se totiž složení vakcíny proti covidu mění každý rok v závislosti na tom, jaká varianta ve společnosti zrovna koluje.

Sezóna respiračních onemocnění v čele s covidem naplno propukla koncem září, podle odhadů by mohla trvat do ledna následujícího roku.

O Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP

Společnost infekčního lékařství ČLS JEP soustřeďuje lékaře, kteří pracují v oboru infekčních nemocí nebo mají zájem o tento obor. Je součástí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) jakožto zastřešující organizace. Působí jako nejvyšší odborná autorita v oboru infekčního lékařství. Více informací o společnosti a aktuální informace a doporučení jsou k dispozici na www.infektologie.cz.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Ivana Chatrná, chatrna@mavepr.cz

Zdraví Aktuálně Léky Prevence U lékaře




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes