Senioři a samota

21.03.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Pocit samoty se u starších lidí vyskytuje poměrně často. A nemusí se to týkat jenom seniorů v tom nejvyšším věku. Paradoxem je, že někteří senioři zažívají samotu i přes to, že kolem sebe mají spousty lidí. Důvodem bývá nedostatek opravdu blízkých či přátelských vztahů. Jak tedy zatočit s osaměním? Jak nahradit tyto negativní myšlenky těmi pozitivními? A jak změnit trýznivou vnitřní izolaci za plnohodnotné vnímání života?

Senioři a samota

Zdroj: Shutterstock

Vznik pocitu samoty a jak mu čelit

Jak už bylo naznačeno, jedná se především o ztrátu sociálních vazeb. Příkladem může být odchod do důchodu, kdy se člověku obrátí život zcela na ruby ze dne na den. Třebaže se už do důchodu jistě těšil, najednou se zdánlivě zastaví čas. Je slyšet tikot hodin na zdi a na mysli vyvstane otázka: „A co dál“?

Právě nyní je potřeba udělat inventuru ve svém životě a naplánovat další aktivity, které budou seniora bavit a naplňovat jej. Směle se může pustit třeba do činností, na něž neměl dosud čas. Mohou to být různá setkání s rodinou či s přáteli, pomoc s hlídáním vnoučat či dětí ze sousedství či si najít spolek, který se věnuje obdobným zájmům. Existuje opravdu nepřeberné množství aktivit, jimž se lze věnovat.

Jak se co nejlépe vypořádat se samotou

Pokud ztratíme životního partnera či nejbližšího přítele, je v pořádku si na začátku ze srdce zaplakat a smutek prožít. Toto těžké období je pro každého jinak dlouhé i jinak náročné, přesto přetrvává důležitá myšlenka – jít dál.

Je potřeba si uvědomit, že my jsme tady a náš život pokračuje. Náš blízký by nám jistě do dalšího života přál to nejlepší. Pojďme jej prožít v naplnění, v pocitu toho, že jsme důležití a prožijme ho v souladu se svým „já“. Každý den po probuzení si nastavme tuto myšlenku: „Dnes jsem rozhodnutý(á), že budu šťastný(á), a prožiji nádherný den.“

Nejlepším lékem na samotu je potom pocit užitečnosti. Dobrovolnictví může být jedním z aktivit, do které se dá zapojit. Nejen, že pomůžeme tam, kde je potřeba, ale obrovská psychická pomoc připadne i nám.

Pocit osamocení a splíny s přibývajícím věkem

Zvyšující se věk a zhoršující se zdraví bývá příčinou omezení velkého množství aktivit. Myšlenka, že se už nemůžeme pohybovat či sportovat, jak jsme byli zvyklí, může být nepříjemná. Zejména, zůstáváme-li již jen doma a jsme závislí na svém okolí. Východisko tkví opět v hledání a nacházení činností a aktivit vhodných pro danou situaci.

Nabízí se činnosti nějakým způsobem přínosné i pro naše okolí. Jmenujme příkladně ruční práce, jejichž výsledkem budou dárečky do porodnic, nemocnic nebo LDN.

Další oporou bude rodina a věrní přátelé. Říká se, nikdy není pozdě a zde to platí dvojnásob. Prohloubení vztahů s rodinou či přáteli zůstává jako jedna z možností, jak přijít na jiné myšlenky. Současná doba s technickými vymoženostmi umožňující propojení i s přáteli z druhého konce světa k tomu přímo nabádá.

Další velká pomoc přichází též v podobě poslechu hudby. Při poslechu krásných tónů dochází k uvolnění a celkové relaxaci. Téhož vjemu můžeme dosáhnout i poslechem přírodních zvuků, jako je například šumění lesa, zpěv ptáků či proud vody v potůčku. V ideální případě si zkuste všechny tyto přírodní zvuky promítnout do své mysli a představte si překrásnou přírodní scenérii.

A jaká je vlastně odpověď na pocit samoty? Snažit se, hledat, nacházet, uskutečňovat…


Vaše redakce PROPRARODIČE

Podpora, pomoc, péče Zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes