Přeshraniční zdravotní péče

06.02.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Jak je to s proplácením zdravotní péče v zahraničí? Jaký je rozdíl mezi veřejným a soukromým zdravotním pojištěním? Na jakou zdravotní péči máte nárok v zemích Evropské unie a co můžete očekávat v tzv. třetích státech? Co se rozumí nezbytnou péčí? Na tyto a další otázky by Vám měly odpovědět následující odstavce.

Přeshraniční zdravotní péče

Zdroj: Nzip.cz

Veřejné a komerční zdravotní pojištění

Základní rozdíl mezi veřejným a soukromým zdravotním pojištěním tkví v rozsahu krytí pojistných událostí a taktéž v poskytovaných službách. Rozsah komerčního zdravotního pojištění zpravidla nepokrývá zdravotní problém, který vznikl před vycestováním, případně který vznikl v důsledku rizikového chování (např. alkohol či drogy), na druhou stranu ale pokrývá krytí nákladů za spoluúčast, převoz do České republiky před ukončením léčby, převoz ostatků či možnost využití asistenční služby. Pro posouzení přínosu uzavření komerčního zdravotního pojištění je nutné si definovat země, do kterých chcete vycestovat.

Evropská unie, Evropské hospodářské společenství a Švýcarsko

Jestliže chcete cestovat do členských států Evropské unie, Evropského hospodářského společenství (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) či Švýcarska, tak platí, že na základě evropských nařízení (tj. díky českému veřejnému zdravotnímu pojištění) máte nárok na stejné zacházení jako pojištěnci, kteří jsou účastni veřejného zdravotního pojištění v daném státě. Což znamená, že vám musí být umožněn přístup ke zdravotní péči, jejímu poskytování, kvalitě zdravotní péče či způsobu úhrady nákladů za poskytnutou zdravotní péči jako pojištěncům v daném státě.

Pro čerpání nároků z evropských nařízení postačí předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění (či potvrzení dočasně nahrazujícího tento průkaz). Tento průkaz jsou lékaři v jednotlivých státech povinni uznávat (na rozdíl od komerčního zdravotního pojištění) a na jeho základě přistupovat k osobě jako k místnímu pojištěnci. Díky tomuto průkazu nedochází ke stanovení maximální finanční částky nákladů na zdravotní péči a zároveň ke stanovení nemocí, na které se zdravotní péče nevztahuje (což je typické pro komerční zdravotní pojištění).

Nicméně je důležité zdůraznit, že s principem rovného zacházení se pojí i úhrada nákladů za poskytnutou zdravotní péči. V těchto státech se na vás bez komerčního zdravotního pojištění nebude vztahovat nárok na krytí nákladů za spoluúčast, převoz do České republiky před ukončením léčby, převoz ostatků či možnost využití asistenční služby.

Vycestování za zdravotní péčí se souhlasem pojišťovny

Pakliže se rozhodnete vycestovat cíleně za zdravotní péčí do členského státu Evropské unie, Evropského hospodářského společenství (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) či Švýcarska a chcete, aby s vámi bylo zacházeno jako s místními pojištěnci a poskytnutá zdravotní péče byla uhrazena vaší zdravotní pojišťovnou, je nutné, aby vám k tomu udělila vaše zdravotní pojišťovna souhlas. Na základě tohoto souhlasu vám vystaví nárokový doklad S2, který poté předložíte příslušné instituci ve státě, kde bude léčba probíhat, díky němuž náklady za poskytnutou zdravotní péči uhradí místní zdravotní pojišťovna (ta je posléze přeúčtuje vaší české pojišťovně).

Vycestování za zdravotní péčí bez souhlasu pojišťovny

Pokud vycestujete cíleně do zahraničí za zdravotní péčí bez souhlasu vaší zdravotní pojišťovny, tak je zcela na vás, abyste si domluvili podmínky vaší léčby a taktéž způsob hrazení nákladů za poskytnutou zdravotní péči. Po návratu do České republiky máte nárok na vrácení těchto uhrazených nákladů, ale pouze do výše, kterou by pojišťovna uhradila při poskytnutí stejné zdravotní péče na území České republiky. Tento nárok se týká pouze zdravotní péče poskytnuté na území členských států Evropské unie, nevztahuje se tedy na členské státy Evropského hospodářského společenství a Švýcarska.

Třetí země

Pokud plánujete vycestovat mimo členské státy Evropské unie, Evropského hospodářského společenství (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) či Švýcarska, tj. do tzv. třetích zemí, je uzavření komerčního pojištění téměř nutné. Ve třetích zemí totiž nelze uplatňovat nároky z evropských nařízení, bez uzavřeného komerčního zdravotního pojištění si tedy muset veškerou poskytnutou zdravotní péči hradit sami.

Zdroj: www.nzip.cz



    

Cestování




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes