Bezpečné silnice pro seniory

01.02.2024 Platforma VIZE 0, z.ú.

Senioři si bývají vědomi svých omezení. Své slabiny kompenzují celoživotními zkušenostmi. Dodržují předpisy, jednají defenzívně, snaží se minimalizovat možná rizika. Jejich podíl na nehodách v důsledku nezvládnutí vozidla, nepřiměřené rychlosti jízdy, riskantního předjíždění či alkoholu za volantem je podprůměrný.

Bezpečné silnice pro seniory

Zdroj: Platforma Vize 0

Senioři raději jezdí v době, kdy je menší provoz, rovněž tak se snaží nevyjíždět v době, kdy panuje nepříznivé počasí či za snížené viditelnosti, a před dálnicemi upřednostňují paralelní pozemní komunikace nižší kategorie.  

Seniorní řidiči ve srovnání s těmi mladšími mají výrazně méně problémů s překračováním předepsané rychlosti jízdy, rozptylováním se za volantem aktivitami nesouvisejícími se silničním provozem a alkoholem za volantem. Naopak důsledněji používají bezpečnostní pásy.  

Seniorů bude v evropské populaci neustále přibývat. Je tak třeba pamatovat na jejich bezpečnost v silničním provozu. Opatření však musí být komplexní. Je třeba:  

  • přizpůsobovat infrastrukturu (např. řešení složitějších křižovatek, čitelnost dopravního značení a jeho osazování s dostatečným předstihem),  
  • vysvětlovat jim specifika jejich účasti v silničním provozu.  
  • nabízet starším osobám alternativu k ježdění osobními vozidly v podobě kvalitní a cenově dostupné veřejné hromadné dopravy,  
  • seznamovat seniory s výhodami moderních asistenčních systémů vozidel.

Řidiči senioři by měli mít možnost průběžně se vzdělávat. Seznamovat se s novinkami v legislativě, účastnit se zdokonalovacích řidičských kurzů, pravidelně vyhodnocovat své řidičské schopnosti. Pozornost by měla být věnována především těmto oblastem: 

  • zdravotní stav a jeho vliv na řízení motorového vozidla, 
  • pravidelné lékařské prohlídky, 
  • moderní automobil – ovládací prvky; asistenční systémy nejsou pro řidiče komplikací, ale naopak užitečným pomocníkem. 
  • kdy jezdit a naopak, kdy raději nevyjíždět – důraz na dopravní špičky, extrémní klimatické podmínky, jízda za snížené viditelnosti, volba optimální a bezpečné trasy, 
    • specifika starších řidičů – v čem mohou být nebezpeční a jaké jsou naopak jejich klady ve srovnání s mladšími řidiči, 
      • úprava místa řidiče – sedačka, zpětná zrcátka, bezpečnostní pásy, 
        • bezpečné nastupování a vystupování řidiče a jeho spolucestujících do automobilu, 
          • vliv únavy na výkon řidiče, 
            • vliv léků na kondici řidiče, 

              Velký potenciál zvýšit bezpečnost seniorů na silnicích má zapojení blízkého sociálního okolí seniorů. V každém případě by však celá společnost měla pamatovat na to, že senioři si ze strany těch mladších zaslouží ohleduplné a džentlmenské chování. To platí obecně, nikoliv pouze na silnicích.   

              Zdroj: Platforma Vize 0 

              Bezpečnost Cestování




              Informace (nejen) pro prarodiče

              Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

              © 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
              by Media Heroes