Zábava pro seniory
Je možná jednoduché bezstarostně sledovat televizi s nabídkou stovek pořadů a seriálů. Ovšem čas utíká rychle a určitě by tedy stálo za to, zamyslet se nad tím, jak jej lépe využít, a to nejen pro sebe, ale i ve prospěch ostatních.
Zdroj: Pixabay.com
Pokud hledáte správný směr či vhodnou aktivitu, připravili jsme několik nápadů, které by vás mohly inspirovat a pomoci vám najít tu správnou zábavu.
Procházky a výlety
Ačkoli se člověku občas nechce do sychravého počasí, po návratu z pobytu venku se zvedá nálada, stoupá příliv energie a uvolňuje se takzvaný „hormon štěstí“. Procházet se můžete sami v parku či v lese nebo se s přáteli vydat na delší výlet. Když to bude potřeba, se stabilitou chůze pomohou podpůrné turistické hůlky. V dnešní době existuje celá řada internetových inspirací, kam vyrazit. Stačí naplánovat, obléknout se, zabalit svačinu a jde se …
Skupinové cvičení
V každém městě i na vesnici se najdou kurzy cvičení. Jde jen o to, aby vás daný pohyb bavil a zdraví tento pohyb dovolilo. Vybírat lze mezi jógou, zdravotním cvičení, taneční školou, ale i novými trendy jako Čchi Kung a Tai-Chi. Jestliže rádi cvičíte doma, je možné využít on-line kurz podle osobního výběru.
Zahradničení
Nevlastníte-li žádnou zahrádku ani záhonek před domem, nevadí, pěstovat různé plodiny, bylinky nebo květiny se dá i na balkoně či v truhlíku na okně. Radost z růstu rostlin nebo plodů přináší pozitivní pocity. Podělit se o informace a zkušenosti s pěstováním můžete například mezi přáteli, ale také na sociálních sítích či na nějakém zahradnickém blogu. Méně zkušenému pěstiteli se rady budou hodit.
Výstavy
Místní fotografická výstava, zajímává výtvarná díla či historické ukázky v galeriích, to je jen malý výčet možností, kam zavítat. Pozoruhodné artefakty vás mohou zaujmout rovněž v technickém i auto-muzeu, ale také ve vlastivědném, bižuterním, iluzorním či přírodovědném. Líbit se vám bude jistě i v planetáriu. Výjimkou není ani pořádání výstav děl vytvořených právě seniory, takové expozice bývají velmi inspirativní.
Zájmové kroužky
Kreativitě se meze nekladou. To platí především při vytváření rukodělných výrobků. Záleží jen na vás, do čeho se pustíte, důležité je, aby vás činnost bavila a naplňovala. Instruktoři v kroužcích jsou velice trpěliví a rádi vás naučí nejrůznější postupy práce. Zkusit můžete šití, háčkování, pletení, kreslení, malování, keramiku nebo třeba práci se dřevem.
Vzdělávací aktivity
Trénování paměti představuje velké téma nejenom pro seniory. V domácím prostředí můžete využít křížovky, pexesa či sudoku. V některých městech jsou pro starší generaci dokonce pořádány kurzy tréninku paměti. Pro celoživotní vzdělávání jsou potom určeny Univerzity třetího věku. Jejich nabídku tvoří velká spousta oborů; k těm nejběžnějším patří výuku jazyků, práce s počítačem či chytrým telefonem, dále pak pohybová cvičení, kreativní tvorba a mnoho dalšího. Velice využívaná je rovněž výuka prostřednictvím on-line kurzů, kde se novým dovednostem učíte z prostředí domova.
Dobrovolnictví
Málokoho napadne, že by senioři mohli být užiteční též v dobrovolnických činnostech. Ale je to tak. Pomocná ruka staršího dospělého bývá přínosem nejen pro konkrétní organizaci, ale především pro něj samotného. Stačí se jen zajímat o to, kde by byla pomoc přijata. Mohou to být nemocnice, neziskové organizace, léčebny dlouhodobě nemocných, charity nebo různá sdružení.
Rozmanité aktivity, nové zájmy a získané dovednosti pomáhají k rozvoji poznávacích funkcí, udržují mentální svěžest a podporují duševní aktivitu. Současně zabraňují nudě i stagnaci a poskytují příležitost k setkávání s lidmi a budování sociálních vztahů.
Vaše redakce PROPRARODIČE