Stan proti melanomu - nezapomeňte na prevenci

26.04.2024 Stan proti melanomu

Letos plnoletý 18. ročník Stanu proti melanomu se opět zapojil do celo-evropské kampaně Evropského dne melanomu s letošním podtitulem „Je to jen o tvé hlavě“! Stany se uskuteční 22. a 23. dubna 2024 v Praze na Václavském náměstí, 29. dubna v Brně na náměstí Svobody a 30. dubna v Shopping parku AVION v Ostravě. Protimelanomové osvětové aktivity se v letošním roce zaměřují na celou populaci s důrazem na mladistvé a snaží se dále omezit celosvětový růst počtu případů rakoviny kůže.

Stan proti melanomu - nezapomeňte na prevenci

Zdroj: pixabay.com

Plnoletou se za uplynulých osmnáct let existence dobročinné preventivní akce Stan proti melanomu stala i velká část naší populace a už si vytvořila vlastní názor na vliv UV záření na kůži. Ale stále ještě přetrvává kolem sedmdesáti procent těch z nás, kteří si sice rizika uvědomují, ale dostatečně se proti nim nechrání. A to nemluvíme jen o kožní rakovině, ale také o zbytečně urychleném stárnutí kůže s vráskami na jedné straně a výdaji na jejich odstraňování na straně druhé,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který je duchovním otcem preventivní dobročinné akce Stan proti melanomu.

„Dvě desetiletí existence Euromelanoma Day ukázala Evropanům, že i malá skvrnka na kůži může zabíjet a také že její včasné odstranění může zachránit život. Naproti tomu počínající kožní rakovina se přesune do pokročilého stadia dříve, než si uvědomíme, a je s ní spojené nejen naše zbytečné trápení, ale také tisícinásobně vyšší výdaje na snahu o prodloužení života nemocného,“ řekla profesorka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V roce 2022 se v České republice diagnostikovalo 2818 pacientů s invazivním melanomem a 800 v počátečním stadiu. Každý šestý pacient na melanom zemřel. V tuto chvíli je melanom šestým nejčastějším nádorem v ČR. Avšak pokud nezměníme svoje chování na slunci a přístup k prevenci, bude podle predikcí v roce 2040 melanom nejčastějším nádorem na světě u mužů a druhým nejčastějším nádorem u žen.

Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, poskytl nejnovější statistická data, která představil jeho spolupracovník RNDr. Jan Mužík, Ph.D.: „Po poklesu počtu nových případů během pandemie COVID-19 jsme se museli bohužel vrátit zpět do reality a aktuální čísla nám ukazují, že jsme pokles nejen dorovnali, ale že se trvale rostoucí trend incidence, tedy nárůst počtu nových případů melanomu, nezastavil.“ Pro úspěšnou léčbu melanomu je klíčová včasná diagnostika, proto se doporučuje pravidelné provádění samovyšetření kůže a kontroly u dermatologa. Své klienty podporujeme v prevenci, tedy jim také v tomto roce nabízíme z fondu prevence pětisetkorunový příspěvek na vyšetření kožních znamének dermatoskopem například u praktického lékaře, který disponuje potřebným vybavením, nebo rovnou u dermatologa. O příspěvek je poměrně velký zájem, jen vloni si o něj zažádalo přes třicet tisíc klientů. Další z preventivních akcí, k nimž se Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR již tradičně připojuje, je právě Stan proti melanomu. Jsme rádi, že se to podařilo i letos a s hlavními protagonisty zajistíme obdobu této úspěšné akce také v rámci Dne zdraví v Plzni,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek. V centru Plzně si budou moci lidé nechat zkontrolovat znaménka 15. května.

V loňském roce Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vydala na léčbu melanomu více než 123 milionů korun, náklady se oproti roku 2022 zvýšily o téměř 20 procent.

„Za 9 let raketově vzrostly výdaje na léčbu melanomu, na druhu stranu velmi pokročila léčba, a to především díky vstupu účinných léčivých přípravků pro imunoterapii a biologickou cílenou léčbu pokročilých stádií,“ uvádí Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Od dubna 2024 je nově možná úhrada adjuvantní imunoterapie melanomu i v méně pokročilých stádiích IIB a IIC. I přes tyto úspěchy by však pacienti rozhodně neměli podceňovat preventivní vyšetření, která odhalí časná stádia melanomu mnohem méně nákladná na léčení. „Naše pojištěnce proto v prevenci podporujeme a motivujeme je příspěvkem na vyšetření dermatoskopem. Dětem na vyšetření pigmentových znamének přispíváme až 1500 korun, dospělým 500 korun z fondu prevence,“ dodává Kučerová.

   

„Kromě melanomu, který má veřejnost nejvíce v povědomí, jsou v České republice časté i jiné zhoubné kožní nádory a jejich předstupně, například aktinická keratóza, bazaliom nebo spinaliom. Ty se objeví v průměru už u každého třetího člověka po šedesátém pátém roce věku. Proto je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do tří měsíců. Může vypadat zprvu nenápadně, někdy třeba i jako skvrna, šupina, odřenina…,“ připomněl MUDr. Radek Litvik, odborný asistent Kožního oddělení FN Ostrava a LF Ostravské univerzity.

Mladá pacientka Jana opakovaně podstoupila odstranění znaménka v obličeji laserem. Až po vyšetření znaménka dermatologem poté, kdy se čtyřikrát vrátilo zpět, se zjistilo, že se jedná o zhoubný melanom. „Apelujeme tedy i na to, aby pacienti podstupovali vyšetření a odstranění pigmentových projevů podle současných doporučení – tedy chirurgicky s následným histologickým vyšetřením,“ řekla profesorka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Lékárny Dr.Max jsou dlouholetým generálním partnerem Stanu proti melanomu. „Vyšetření ve Stanu každoročně absolvují tisíce osob a naprostá většina z nich odchází s potvrzením zdraví své kůže. Několika zájemcům o prohlídku znamének však každý rok lékaři odhalí podezřelý kožní nález. Včasný záchyt nádoru s sebou přináší vysokou šanci na úspěšnou intervenci. S odpovídající vážností a naléhavostí organizátoři otevírají toto téma i letos. Je výhradně na každém z nás, jak s jejich nabídkou naložíme,“ říká MUDr. Gabriel Pallay, CSc., manažer odborného rozvoje lékáren Dr.Max.

Celosvětový program United Against Skin Cancers je inspirován třemi základními hodnotami společnosti Pierre Fabre: prevence, léčba a podpora pacientů. Jsme tak mnohaletým hrdým hlavním partnerem Stanů proti melanomu. U příležitosti letošního Evropského dne melanomu v České republice připravily Pierre Fabre a Dermatologické laboratoře Avéne nové webové stránky s informacemi o aktinické keratóze www: aktinickakeratoza.info Cílem je zvýšit informovanost veřejnosti o tomto onemocnění a možnostech včasné léčby pacientů,“ dodává Mgr. Roman Dušil, generální ředitel společnosti Pierre Fabre.

„I v letošním roce, podobně jako v letech minulých, s radostí podporujeme osvětovou kampaň Stan proti melanomu jako tradiční hlavní partner,“ potvrdila Karin Bacmaňáková, General Manager společnosti Bristol Myers Squibb.

Společnost Novartis zvyšuje svými aktivitami povědomí mezi laickou i odbornou veřejností o důležitosti prevence rakoviny kůže. Společnost Novartis se dlouhodobě věnuje edukaci o diagnostice a léčbě melanomu, zlepšuje dostupnost informací o melanomu pro nemocné, jejich rodiny a pro laickou veřejnost. Partnerem Stanu proti melanomu je již patnáctým rokem.

Letos se Česká republika jako každým rokem připojí i svými kožními pracovišti napříč republikou k Evropskému dni melanomu 6. května. Na webové stránce www.denmelanomu.cz se zájemci zaregistrují, vyberou nejbližší dermatologické pracoviště, vyplní vstupní dotazník a získají informaci, v kolik hodin mohou na vyšetření do ordinace dorazit,“ doplnila profesorka Arenbergerová. Tím, že se ČR opět plnohodnotně zapojí do této evropské aktivity, vyšetří další pacienty a zároveň tím získáme důležitá česká data týkající se například expozice UV záření a ochraně před ním.

V minulých ročnících prošlo Stany více než 60 000 osob a bylo diagnostikováno přes 800 melanomů. Více informací je uvedeno na denmelanomu.cz.

A kdo by měl Stan proti melanomu navštívit?

1. osoby s nízkým fototypem (rusovlasí, blonďáci se světlou pletí)

2. osoby s větším množstvím mateřských/pigmentových znamének

3. osoby s kožní rakovinou v rodině

4. lidé se znaménkem, které je nové nebo se mění

5. lidé s vřídkem na kůži, který se do tří měsíců nezhojil

           


Zdroj: Stan.denmelanomu.cz

Zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes