Jaký je rozdíl mezi terénními sociálními službami a domácí zdravotní péčí?

03.02.2025 Spokojený domov, o. p. s.

Domácí zdravotní péče a terénní sociální služby se liší nejen poskytovanými službami, ale i požadavky na kvalifikaci pracovníků a způsobem financování. Zatímco zdravotní péče se zaměřuje na léčbu a ošetřování, sociální služby se soustředí na podporu soběstačnosti a kvality života klienta v domácím prostředí.

Péče o seniora

Zdroj: freepik.com

  • Domácí zdravotní péče spadá pod rezort zdravotnictví. Pracují zde všeobecné sestry a fyzioterapeuti, kteří mají minimálně středoškolské vzdělání a provádějí odborné výkony, jako jsou například převazy ran, odběry krve, aplikace injekcí apod. Péče probíhá na indikaci lékaře a je hrazena ze zdravotního pojištění. Poskytovatelem této péče je v našem regionu například Malyra.
  • Terénní sociální služby (nejčastěji pečovatelská služba, osobní asistence či terénní forma odlehčovacích služeb) jsou upraveny v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Zde pracují pracovníci v sociálních službách (pečovatelky, osobní asistenti), kteří mají oproti zdravotním sestrám jiná kritéria na vzdělání. Mohou mít pouze základní vzdělání, musí však projít rekvalifikačním kurzem. Zajišťují nákupy, stravování, úklid, procházky, návštěvy u lékaře, pomoc při osobní hygieně apod. Na financování těchto služeb se klient podílí přímou úhradou. Stát potřebným lidem poskytuje tzv. příspěvek na péči, který lze na platbu sociálních služeb využít. Poskytovatelem těchto služeb je například Spokojený domov.


Zpracoval: Petr Novák (zdroj: Spokojený domov, o.p.s.)

Domácí péče Podpora, pomoc, péče Zdraví Sociální služby




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes