Říjnové kalendárium

12.10.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Teplé odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé, to jsou barvy podzimu. Prozáří celou zahradu a poskytnou nám podivuhodnou podívanou. Říjen je především obdobím sklizně a výsadby. Vysazujeme okrasné dřeviny a jiné rostliny zase před dlouhou zimou uklízíme do sklepů a skleníků. I v říjnu je v zahradě stále co dělat.

Okrasná zahrada

Zdroj: izahradkar.cz

Okrasná zahrada

  • Pokud jsme na letničkové záhony nevysazovali dvouletky, můžeme postupně připravovat vše na jaro. Celý záhon zryjeme a doplníme o základní živiny (draslík, fosfor) jednosložkovými hnojivy (síran draselný, draselná sůl, superfosfát). Prospěšné je dodat do půdy organické látky, např. kompostem.
  • Skalničky začneme připravovat na zimu. Většina z nich nesnáší v zimě větší množství dešťových srážek, a proto je zakryjeme drobným, vzdušným přístřeškem (fólie, tabulka skla). Se zimní přikrývkou ještě vyčkáme do prosince (resp. do větších trvalých mrazů).
  • Pokud jsme ještě nevyryli jiřinky (Dahlia) a dosny (Canna), je nejvyšší čas. Hlízy necháme oschnout na záhoně a poté uklidíme do sklepa, kde je uchováváme celou zimu při teplotách kolem 4–8 (u dosen raději 10–12) °C.


Ovocná zahrada

Kopeme jámy na výsadbu ovocných stromů, naléváme do nich vodu, aby se „napila“ i okolní půda. Tam, kde půda není přirozeně zásobená vápníkem, dáme na dno do hloubky 50–60 cm zejména peckovinám zásobu vápníku (kus vápence, betonu asi 5 kg, podobně i mletého dolomitického vápence, omítky, hašeného vápna). Jádroviny vápník potřebují také, ale ne tolik. Čím horší jsou místní půdní podmínky, tím větší by jáma měla být.

Nové keře rybízu sázíme o něco hlouběji, než byly ve školce, červený hlouběji než černý. Úpravu keře necháme až na únor, březen, dobu před rašením. Staré keře v říjnu proklestíme a přihnojíme.

 

Zeleninová zahrada

  • Jestli ještě nemrzlo, stále je čas sklidit poslední plody rajčat a paprik. 
  • Sklízejte košťálovou zeleninu, je čas na naložení kysaného zelí do soudků. Pečlivě kontrolujte kořeny košťálovin při sklizni a sledujte případný výskyt nádorovitosti.
  • Skladujte. Nastávající zima může být dlouhá. I když je dnes zeleniny v obchodech dostatek, ta vlastní, vlastnoručně vypěstovaná a skladovaná má jednu obrovskou výhodu – znáte její historii. Zeleninu na skladování sklízejte ráno, kdy je po studené noci vychlazená, nebo ji nechte před skladováním přes noc venku, aby vychladla.
  • Při vytahování mrkve za listy se může snadno stát, že vám zůstane trs natě v ruce a kořen v zemi. Pokud však před vytažením kořen zlehka zatlačíte do země, zvětšíte otvor, přetrhnete jemné kořínky a mrkev bez problémů vytáhnete. Rýč je při podzimním sklizni mrkve nepostradatelným pomocníkem.

 

Fota zdroj: izahradkar.cz

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.

Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.


Zahrada Aktuálně Aktivity




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes