Kdy přestěhovat pelargonie k zimování, jak je seříznout
Příprava pelargonií na příchod zimy a na stěhování pod střechu začíná kontrolou. Rostliny musí být zdravé bez chorob, plísní a škůdců. Je lepší rostliny preventivně ošetřit chemickými přípravky, než přehlédnout jedinou mšici.
Zdroj: pixabay.com
Ve vlhkém a studeném podzimním počasí se objevují listové
choroby, především rez pelargoniová a plíseň šedá. Též škůdci jako mšice na
pelargoniích převislých nebo molice na anglických pelargoniích.
Rostliny seřízneme
Výhony zkracujeme na 3–4 listy od země. Nikdy neseřezáváme rostliny velmi krátce a do starého dřeva. Z rostliny odstraníme všechny poškozené i jen lehce nažloutlé listy. Květináč očistíme od zbytků listů. Mohly by být zdrojem nákazy. Rostlinu můžeme preventivně ošetřit některým z měďnatých přípravků.
Ořezaná rostlina připravená k zimování Nezaštípnutá, špatně rozvětvená rostlina
Rostlinám zajistíme vhodné podmínky k zimování. Nemáme-li však světlé a chladné místo, bude lepší, když pelargonie vyhodíme a na jaře si zakoupíme nové, silné, bujné rostlinky. Též se nevyplatí schovávat stejné rostliny déle než tři roky. Méně kvetou, jejich dřevnaté stonky jsou holé. Moderní kultivary jsou šlechtěny na brzké a bohaté kvetení, lepší zdravotní stav rostlin, odolnost vůči chorobám. Ale dlouhověkost rostlinám chybí.
V dnešní době má jen málokdo podmínky pro zimování rostlin. Špaletová okna zmizela a nad radiátorem se pelargoniím nedaří. Nedoporučuji ani zimovat je ve sklepě, zabalené v novinách, jako to dělávaly naše prababičky. Moderní kultivary tenhle způsob v 99 % nepřežijí.
Kdy stěhovat muškáty pod střechu
Poradit vhodný čas na přenesení rostlin do zimoviště není jednoduché. Bydlím téměř na samotě u Kladna s výhledem do údolí. V září, kdy v celé republice bylo běžně v noci 6–8 °C, ukázal náš teploměr 2,5 m nad zemí teplotu 1 °C. Trávník pokryla jinovatka. Takže pelargonie mám od září uklizené. Když jsem však bydlela na kladenském sídlišti, věděla jsem, že ani při předpovědi nočních mrazíků do –3 °C na sídlišti mrznout nebude. Pelargonie jsem nechala na balkoně do listopadu.
Pelargonie uklízíme až při dlouhodobější předpovědi nočních mrazů. Pokud hrozí lehký přízemní mrazík, stačí rostliny přenést blíže k jižní části domu, ke zdi apod. a na noc přikrýt třeba netkanou textilií. Rozhodně nepanikaříme, rostlinám je pořád lépe venku než někde ve sklepě.
V zasklené verandě, na nevytápěné chodbě
Ideální místo pro zimování rostlin je světlé a chladné s teplotou kolem 6–10 °C. Takové místo je například veranda, zasklený balkon, nevytápěná chodba, u okna v garáži, zimní zahrada, izolovaný skleník. Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C.
Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.
Velmi důležité je, aby teplota byla v zimovišti stabilní. Rostlinám velmi škodí velké teplotní výkyvy. Pokud verandu přes den sluníčko ohřeje téměř na 30 °C a v noci klesne teplota k 5 °C, musíme intenzivně větrat.
Opatrná zálivka
Rostliny zaléváme velmi opatrně. Čím je nižší teplota na zimovišti, tím méně vody rostliny potřebují. Substrát by měl být lehce navlhlý. V tomto klidovém období rostliny nehnojíme. Pouze je často kontrolujeme, zda nejsou napadeny škůdci či plísněmi a včas zasáhneme vhodnými přípravky.
V jarních měsících rostliny přesadíme, začneme je hnojit hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Rostliny, kterým přes zimní období narostly dlouhé, vytáhlé, nevzhledné výhony, upravíme řezem.
Náš tip
Anglické a vonné pelargonie kvetou pouze v případě, že prodělají klidové období v délce 8 týdnů při teplotě 6–8 °C. V tomto období rostliny nezaléváme. Pokud rostlinám tento cyklus chybí, pokvetou velmi málo nebo vůbec. Po tomto chladném cyklu nesmíme rostliny už tvarovat řezem, jelikož bychom si ostřihali i poupata.
Autorka: Sonia Carraro (zdroj: izahradkar.cz)
Fota: autorka