Podpora blízkých: Jak mohou rodinní příslušníci a pečovatelé pomoci seniorům s užíváním léků a sledováním jejich zdravotního stavu
„Péče o seniory, kteří užívají větší množství léků, může být náročná. Rodinní příslušníci a pečovatelé zde hrají klíčovou roli, přičemž základním pilířem je efektivní komunikace,“ říká Mgr. Soňa Škvareninová, DiS., sociální pracovnice Hospice Sv. Jiří.
Mgr. Soňa Škvareninová, DiS. společně s kolegyní Mgr. Petrou Píseckou, psycholožkou (zdroj: Hospic Sv. Jiří, o.p.s.)
Laskavý a nedirektivní přístup může být pro blízké příbuzné, kteří si dělají mnohdy i oprávněné obavy velmi náročný. Vězte, že respektující komunikace, která zohledňuje potřeby, schopnosti a zkušenosti daného seniora, je základem, na kterém pak můžete stavět. Buďte trpěliví, dejte svému blízkému seniorovi najevo, že ho posloucháte, že ho máte rádi, že vás zajímá jeho názor. Vyjadřujte se jasně a stručně, zohledňujte možné sluchové a zrakové vady, které může senior mít. Důležitý je v tomto směru oční kontakt, klidné prostředí i dostatek času na hovor. Pozitivní motivace a vědomí, že není zcela odkázán na pomoc, ale má něco ve svých rukách, jsou pro přijímání pomoci důležité.
Ověřujte si během rozhovoru se seniorem, že ví, co bere za léky a kdy. Všímejte si případných nejistot, jsou to ty okamžiky, kdy můžete laskavě nabídnout pomoc, například s popsáním krabiček, nebo ověřením informace u lékaře. V oblasti užívání léků, komunikujte s lékaři, jaké léky senior užívá, rozumějte jeho medikaci, budete tak lépe rozumět i jeho případným zdravotním potížím. O vaší komunikaci s lékařem, by měl senior vědět, jedná se přece o něm. Pokud je to možné, neotálejte s přípravou léků do organizérů. Pracovníci sociálních služeb sice léky podávat nemohou, ale mohou seniorovi připomenout, aby je užil, pokud bude zvyklý brát je z organizéru, bude to výhodou. Podávání léků u seniora též může zajistit praktický lékař prostřednictvím domácí péče. Mějte nastavené upozornění, kdy by měly léky docházet, pokud dochází dříve, nebo vydrží déle, je to první signál, že senior neužívá léky správně.
Zajímejte se o zdravotní stav svého seniora dříve, než nastanou výraznější zdravotní komplikace. I zde pomáhá vlídná komunikace. Podporujte ho, nebo doprovázejte na pravidelné kontroly k lékaři. Zapisujte hodnoty vitálních funkcí (tlak, teplota, pulz, případně hladina cukru v krvi), stejně tak kontrolujte váhu. V pravidelném kontaktu s lékařem ho o změnách informujte. Též buďte vnímaví na změny v chování svého seniora. Zdá se vám v poslední době více popudlivý, nikam se mu nechce, nebo již několik dní nosí stejné oblečení? To a mnoho dalšího může být prvním signálem plíživé změny zdravotního stavu, nebo nastupující demence. Sledujte též způsob stravování. Jídelníček se samozřejmě může s přibývajícím věkem měnit, stejně jako chutě, ale výraznější změny je dobré konzultovat s lékařem. Někdy je důvodem špatně držící zubní náhrada, jindy vznikající intolerance na některé potraviny, strach ze zácpy, nebo naopak průjmu. Lidé trpící demencí mohou přestat vnímat pocit hladu, nebo naopak sytosti a tíhnou pak k přejídání. Pitný režim u seniorů by mohla být samostatná kapitola. Pokud senior málo pije, najděte systém, který mu bude vyhovovat a nebude ho vnímat jako nátlakový. Důvodů nízkého příjmu tekutin může být mnoho, jedním z nich je i strach z úniku moči. Případnou inkontinenci řešte s praktickým lékařem, nebo urologem, nejen, že existuje celá řada pomůcek, ale nabízí se i jiná řešení.
Pokud pečující neví, jak si v dané situaci poradit, obraťte se na odbor sociálních věcí a zdravotnictví ve vašem městě, nebo vyhledejte odborné sociální poradenství. Využívejte sociální služby (pečovatelská služba, osobní asistence, odlehčovací služba, denní stacionář, tísňová péče). Pokud váš senior bude vnímat, že se mu snažíte vyhovět, aby mohl žít doma co nejlépe, dokáže také lépe přijmout pomoc od pečovatelů, navíc bude v sociálním kontaktu s někým dalším. Taková krátká procházka s pracovnicí osobní asistence může být milým zpříjemněním všedního dne. Vzdělávejte se v oblasti péče o seniora.
„Aby pečujícím neubývalo sil a odhodlání, neměli by především zapomínat sami na sebe. Někdy to dlouho zvládají, a když už je starostí a péče příliš, okolí do „rozjetého vlaku“ nenaskočí. Nezůstávejte na péči sami, říkejte si o pomoc. Můžete vyhledat setkání svépomocných skupin pro pečující. Laskavou péči poskytněte i sami sobě a přijměte ji od druhých,“ doplňuje sociální pracovnice Mgr. Soňa Škvareninová, DiS.
Shrnutí na závěr:
- Klíčem je laskavá a respektující komunikace
- Přehled o užívání léků
- Sledování zdravotního stavu
- Vnímání změn v chování a stravovacích návycích
- Hydratace a péče o pitný režim
- Pomoc a podpora ze strany sociálních a zdravotních služeb
- Nezapomínat na sebe
Vytvořeno prostřednictvím programu Canva
Autor: Mgr. Soňa Škvareninová, DiS., sociální pracovnice Hospice Sv. Jiří, o.p.s.
Zdroj: Hospic Sv.Jiří, o.p.s.