Plavání

19.01.2025 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Plavání je jednou z nejzdravějších pohybových aktivit, ať už se mu lidé věnují rekreačně nebo výkonnostně; kromě toho může člověku přinášet potěšení až do vysokého věku. Důležité je zejména dbát na správnou plaveckou techniku. Plavání je šetrné ke kloubům, protože voda člověka nadnáší (tedy „nese“ část tělesné hmotnosti). Díky tomuto odlehčení je plavání vhodné i pro lidi s nadváhou a/nebo pro ty, kdo mají potíže s klouby. Plavat se navíc dá v každém ročním období: za teplého počasí se kromě otevřených bazénů nabízejí přírodní koupaliště, jezera či moře, v zimě lze využít některý z krytých bazénů.

Plavání

Zdroj: Nzip.cz

Co trénujete plaváním?

Při plavání se zapojuje mnoho různých svalových skupin. Kromě toho plavání zlepšuje vytrvalost a funkci plic, posiluje obranyschopnost a zlepšuje krevní oběh. Při plavání také tělo spotřebovává značné množství energie: čím je voda chladnější, tím více energie musí organismus vynaložit na udržení tělesné teploty. V každém případě je však třeba dbát na správnou plaveckou techniku.

Správná plavecká technika

V kurzech plavání se vyučují čtyři základní plavecké způsoby: kraul, prsa, znak a motýlek. U všech plaveckých způsobů je důležité nosit dobře padnoucí plavecké brýle. Ty chrání oči před podrážděním a záněty.

Plavecký způsob prsa

Správně prováděný plavecký způsob prsa vyžaduje opakované ponořování hlavy do vody – tak, aby páteř pod vodou byla co nejvíce rovná a natažená. Při nádechu (tedy vynoření z vody) nezaklánějte hlavu příliš, abyste nepřetěžovali krční páteř. Při nesprávné technice (nesprávný způsob dýchání, držení hlavy v záklonu apod.) si můžete přivodit ztuhlost šíjových svalů nebo i bolesti zad.


Plavecký způsob prsa. (Zdroj: depositphotos.com)

Plavecký způsob znak

Znak je z pohledu ortopedů nejzdravějším plaveckým způsobem. Pokud jej provádíte správně, posílíte zádové svaly (ty bývají často ochablé) a protáhnete prsní svaly (zvláště pokud je máte zkrácené). Výhodou znaku je i to, že můžete výrazně zpomalit a pak plavat téměř na místě – což využijete například ve chvílích, kdy před sebou nemáte velké množství prostoru, chcete si odpočinout apod.


Plavecký způsob znak. (Zdroj: depositphotos.com)  

Plavecký způsob kraul

Kraul je ze všech plaveckých způsobů nejrychlejší a nejefektivnější. Intenzivní pohyby nohou při kraulu spotřebovávají velké množství kyslíku, avšak nohy se na „pohonu“ podílejí jen asi 20 procenty. Méně trénovaní plavci by se proto při kraulu měli spoléhat především na sílu svých paží.


Plavecký způsob kraul. (Zdroj: depositphotos.com

Plavecký způsob motýlek

Motýlek je nejmladším a pro začátečníky nejnáročnějším plaveckým způsobem. Správně prováděný motýlek vyžaduje charakteristické vlnění celého těla, dokonalou souhru paží a nohou. K tomu je třeba přidat správnou techniku dýchání. Po kraulu je motýlek druhý nejrychlejší plavecký způsob.


Plavecký způsob motýlek. (Zdroj: depositphotos.com

Pravidla pro bezpečný pohyb ve vodě

Ať už se rozhodnete jít plavat do krytého bazénu nebo ven, vždy byste měli dodržovat několik základních pravidel. Zvýšíte tím bezpečnost nejen sami pro sebe, ale i pro ostatní.

  • Zdraví: Když si jdete zaplavat, musíte být zdraví!
  • Dodržujte místní předpisy: Na cedulích u bazénu nebo jiné vodní plochy přečtěte, co je dovoleno a zakázáno. Dodržujte tato pravidla!
  • Sprchování: Nejdříve se osprchujte, teprve potom jděte do vody! Jednak předejdete dalšímu znečištění bazénu, jednak vás sprcha ochladí. Skočit do vody bez předchozího ochlazení by mohlo být mimo nebezpečné pro vaše srdce.
  • Pocit chladu: Pokud je vám zima, jděte ven z vody! Chlad může způsobit křeče, které jsou pro plavce velmi nebezpečné.
  • Nemocné nebo poraněné ucho: Pokud vás bolí nebo máte poraněné ucho, nechoďte plavat! Samotné plavání nemocnému nebo poraněnému uchu nevadí; problémem je voda, která by se do něj při plavání či potápění mohla dostat.
  • Jídlo: Pokud se hodně najíte, počkejte alespoň hodinu, než půjdete do vody.
  • Silné slunce: Chraňte se před sluncem (opalovací krém, čepice, tričko). Pokud je vám horko, neskákejte do studené vody!
  • Hecování: Nenechte se přesvědčit ostatními, abyste dělali něco, co pro vás není komfortní nebo co byste nemuseli zvládnout (plavání daleko, skoky do vody, potápění apod.).
  • Skákání do vody: Do vody skákejte jen tam, kde je to povoleno a dávejte pozor, abyste při tom nikoho neohrozili! Neskákejte do vody v místech, kde to neznáte – pod hladinou se mohou skrývat různá nebezpečí!
  • Pozor v akvaparcích: V akvaparcích se často pohybuje velké množství lidí. Dávejte pozor a vnímejte ostatní, abyste předešli úrazům. Pokud zpozorujete, že někdo je v nebezpečí, okamžitě zavolejte pomoc!


Autor: gesundheit.gv.at, zdroj: nzip.cz

Aktivity Pohyb Zdraví Péče o sebe




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes