Péče o své duševní zdraví – sebepéče

23.09.2024 Iniciativa NA ROVINU

Aktivity, při kterých pečujeme sami o sebe, jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šikovné nástroje zaměřené na podporu a rozvoj schopnosti podporovat své zdraví, předcházet onemocnění, udržovat si dobrý zdravotní stav a také se úspěšně vypořádávat s nemocí nebo zdravotními omezeními, ať už s pomocí nebo bez pomoci zdravotníků nebo jiných poskytovatelů zdravotní péče.

Sebepéče - péče o duševní  zdraví

Zdroj: Iniciativa NA ROVINU

WHO uvádí, že v průměru lidé stráví se zdravotníky méně než 1 hodinu za rok, ale více než 8700 hodin ročně věnují samostatné sebepéči.

Sebepéče tedy směřuje k aktivní účasti každého z nás na naší vlastní péči o naše zdraví. Vede nás také k většímu odhodlání a vědomí toho, jakou máme sami možnost své zdraví samostatně a angažovaně ovlivnit.

Člověk je aktivní činitel v řízení své vlastní péče o zdraví a může ho velmi výrazně ovlivnit. Sebepéče se ale nesnaží zcela nahradit zdravotnictví - namísto toho nabízí dodatečné možnosti jak o své zdraví pečovat.

Jak uvádí stránka zaměřená na sebepéči Opatruj.se:

“Duševní zdraví zahrnuje emocionální, duševní a sociální well-being jednotlivce. Péče o sebe sama pak, v souvislosti s duševním zdravím, zahrnuje aktivní snahy směrem ke zlepšování stavu v těchto oblastech, které jsou ovlivňovány celou řadou faktorů. Tato péče představuje důležitý aspekt ovlivňující kvalitu života bez ohledu na stav, ve kterém se konkrétní člověk nachází v konkrétní den, týden či měsíc.”

Různé přístupy k sebepéči můžete aktuálně najít na webu Opatruj.se.

Mnoho způsobů, kterými o sebe pečujeme, máme již dávno osvojených a právě u těch bývá nejjednodušší začít.

Jsou to často aktivity každodenního života, jako pobyt venku, kontakt s přáteli a hygiena. Každý z nás má pak další činnosti pro něj specifické, které mu přinášejí pocity pohody, klidu, a vyrovnanosti. Uvědomění si těchto aktivit a pochopení jejich důležitosti pro naše dlouhodobé duševní zdraví může samo o sobě mít pozitivní efekt. V náročném období nám tyto zvědomělé aktivity, kterým se dál cílevědomě věnujeme, mohou vytvořit oporu, která nám pomůže dostat se k lepším zítřkům bez významných pádů.

Důležitou součástí sebepéče je kultivace našeho vztahu k nám samotným. Jsme-li sobě přítelem, který nás bere vážně, naslouchá nám a má naši pozornost, bude se nám o sebe starat lehčeji. Tady nám mohou být velkou pomocí naši nejbližší, ať je to rodina nebo přátelé, protože nám mohou připomenout, co pro ně znamenáme a proč o sebe musíme dbát. Krátkodobě nás výjimečně mohou zastoupit, ale v dlouhodobém horizontu tuto odpovědnost není vhodné očekávat jako jediné či hlavní řešení.


Zdroj: Iniciativa NA ROVINU

Duševní zdraví Péče o sebe Zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes