Marmeláda nebo džem? Víte, v čem je rozdíl?
Do jogurtu džem na linecké marmeládu. Možná si myslíte, že marmeláda a džem je jedno a to samé, opak je však pravdou. Evropská unie zavedla pro ovocné „konzervy“ v roce 2004 striktní definice.
Zdroj: redakce PROPRARODIČE
Rozdíl mezi džemem a marmeládou se skrývá v citrusech a kouscích ovoce
Marmeláda
Musí obsahovat minimálně 20% citrusových plodů. To znamená, že marmeláda z pomerančů, citronů, grapefruitů nebo bergamotu je v pořádku, ale borůvková marmeláda od babičky tuto definici nesplňuje.
Džem
Musí obsahovat alespoň 35% ovoce, což zaručuje bohatou ovocnou chuť. V džemu je důležitá přítomnost kousků ovoce různých velikostí a tvarů, neměl by tedy být jen hladkou hmotou.
Extra nebo výběrový džem
Označení "extra" nebo "výběrový" džem se používá pro džemy s vyššími nároky na kvalitu ovoce a výrobní proces. Tyto džemy nabízejí intenzivnější chuť ovoce.
Ani marmeláda, ani džem
Lesní směs
Do kategorie "lesní směs" se řadí produkty, které nesplňují definici džemu ani marmelády. Mohou obsahovat méně ovoce, různé druhy smíchané dohromady i jiné přísady. Označení "lesní směs" je spíše volnější a nezaručuje stejnou kvalitu jako džem nebo marmeláda.
Povidla
A co povidla? Marmeláda nebo džem? Někdo je má rád hebká, jiný si zase rád kousne do ovoce. Zpravidla se do nich nepřidává žádný cukr, protože se často připravují z přezrálého či mrazem přešlého ovoce, které obsahuje cukr samo o sobě. Cukr navíc společně s octem se používá kvůli konzervaci. Přidat můžeme koření - badyán, skořici či hřebíček anebo rum. Povidla mohou být švestková, jablková, hrušková, ale i meruňková.
Čemu dáváte přednost vy?
Autor: redakce PROPRARODIČE