Jak na Nový rok, tak po celý rok

01.01.2025 Pro prarodiče s.r.o.

Podle starého přísloví je Nový rok zásadním okamžikem, který ovlivňuje náš život po celý následující rok. Věřilo se a stále věří nejrůznějším pověrám. Která patřila či patří k těm nejznámějším?

Kominíček pro štěstí

Zdroj: pixabay.com

Žádné hádky

Lidé se v tento den snažili (a většina podvědomě dodnes snaží) vyvarovat se konfliktům a hádkám, aby je neprovázely po zbytek roku.

Dostatek peněz

K dalším pověrám (možná méně známým) patřila tak, jež říkala, že má-li člověk na Nový rok v kapse peníze, bude je mít po následujících tři sta pět a šedesát dní. Že bychom to letos zkusili?


Předsevzetí

Dodnes se udržel „zvyk“ dávat si „novoroční předsevzetí“, tedy jakýsi závazek, že se v příštím roce polepšíme a změníme své chování či způsoby jednání, stravování, zbavíme se zlozvyků a tak dále a tak dále ...

Žádné uklízení

Ženy by v tento den neměly provádět žádné domácí práce jako je úklid či praní prádla. V případě úklidu jim totiž hrozí vyčerpání a praní prádla, včetně jeho věšení na šňůru, je stejně jako na Štědrý den spojováno s obavami z možného neštěstí nebo dokonce smrti blízké osoby. Zametání se pak považuje za riskantní proto, že bychom si mohli vymést štěstí. Celkově platí pravidlo, že se v tento den nemá z domu nic odnášet, protože, co se odneslo, to v nadcházejícím roce chybělo.


Nahlédnutí do budoucnosti

Říká se, že Nový rok má magickou moc umožňující nahlédnout do budoucnosti. Podle toho, kdo přišel na návštěvu jako první, lidé kdysi věštili, co v následujících dnech nastane. Šťastné znamení představovalo dítě, mladá dívka nebo muž, kteří vstoupili do domu jako první; naopak stará žena byla považována za nositelku smůly.

Žádné peří, ploutve ani dlouhé nohy

Novoroční jídelníček bychom měli  sestavit tak, aby v něm nebyla žádná drůbež, ryby a zajíc nebo králík. Proč? Aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo anebo neuteklo.

Vhodná je naopak čočka, jež by měla přispět k finančnímu zabezpečení, tedy aby se nás peníze takzvaně držely celý po rok. K čočce se potom hodí buď volské oko jako symbol nového života, nebo vepřové maso, protože prasátko přeci nosí štěstí.


A ještě jedna zajímavost …

Víte, že se do vánočky obvykle zapékal hrášek? Kdo tuto zelenou kuličku našel, celým rokem jej provázelo štěstí.

A jak to máte vy? Dodržujete nějaké tradice a věříte pověrám, která jsou s Novým rokem spojená?  


Autor: redakce PROPRARODIČE

Foto: pixabay.com

Zajímavost Vánoce




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes