Hlíznaté begonie: Koncem zimy předklíčíme a vysadíme

24.02.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Hlíznaté begonie mohou k radosti svých příznivců vstupovat do nového vegetačního období už od druhé poloviny února.

Hlíznaté begonie: Koncem zimy předklíčíme a vysadíme

Krémově bílá až žlutá odrůda Bambino, vpravo miniaturní převislá begonie Minipurpur s plnými, zřasenými květy


Po probuzení v první polovině března ještě pokvetou časně. Pozdější výsadba oddálí počátek kvetení. Je proto dobré mít na paměti, že celý proces trvá tři až čtyři týdny.


Předklíčení pomůže ke správné výsadbě

Nejprve dáme samotnou hlízu předklíčit nasucho při teplotě 16–20 °C. Do týdne se objeví na plošší či vpadlé straně hlízy jeden a více puků. Toto předklíčení je vhodné také v případě, že nemáme jistotu, ze které strany hlízy vyraší stonek. Dobrým vodítkem k tomu jinak bývá mírná prohlubeň a stopy po loňských stoncích. Zkušenější pěstitelé mohou dát hlízu rovnou zakořenit do substrátu.


  Hlíza před naklíčením

Proč použít výsevní substrát

Nejdostupnější a nejvhodnější je výsevní substrát s hodnotou PH okolo 5,5 (mírně kyselý). Výsevní substrát volíme ze dvou důvodů. Je prostý chorob a obsah živin je šetrný právě k begoniím, které nesnášejí přesolení (přehnojení).  


  Zakořeněné hlízy


Listy napoví, jak hlíznaté begonie vysadit

Hlízu očištěnou od starých kořenů, sázíme buď do misek, nebo do malých květináčů. Nejprve je naplníme substrátem a lehce upěchujeme. Poté hlízu vysadíme tak, že ji lehce zamáčkneme do substrátu a po obvodě dosypeme. Pro větší hlízy vytvoříme důlek.

Hlízu nezasypeme substrátem celou. Vrchní část s puky musí zůstat po slehnutí substrátu odkrytá kvůli přístupu vzduchu. Zamezíme tím možnému vzniku krčkové hniloby v letních měsících. Po zálivce udržujeme vyšší vzdušnou vlhkost a teplotu kolem 20 °C. Takto nasázené hlízy nepotřebují světlo.

  • Teprve po dvou až třech týdnech, když hlízy zakoření a listy začnou růst, umístíme begonie na rozptýlené světlo.
  • Po zesílení a prokořenění begonií, ve fázi 2–3 pravých listů, vysadíme rostliny do nádob nebo na venkovní stanoviště.

Substrát by měl být opět mírně kyselý, avšak bohatší na živiny s dlouhodobým účinkem – pozvolným uvolňováním.

Vzdálenost rostlin v truhlíku je závislá na velikosti a stáří hlízy a na skupině, ke které begonie patří. V průměru je to 15–20 cm.

  • Důležité je, aby květy begonií byly směrovány tam, kam směřují špičky listů. Podle toho je při výsadbě i sázíme.
  • Begonie vyžadují drenáž a odtok přebytečné vody.

Všeobecně vžitý názor, že i begonie lze letnit po 15. květnu bych poopravil: Kvůli chladným nocím se v tuzemských klimatických podmínkách osvědčilo begonie letnit až začátkem června.


Autor a foto: Ladislav Urs ( zdroj: izahradkar.cz )

  



Dům a zahrada




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes