Od února přesazujeme pokojové květiny
Krátce před novým vegetačním růstem nastává nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se aktivují do nové sezony.
Zdroj: shutterstock.com/izahradkar.cz
Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Jedná-li se o květinu delší dobu nepřesazovanou se zplstnatělou vrstvou kořenů, je dobré tuto vrstvu narušit, případně i mírně odstranit pro lepší regeneraci kořenů.
- Přesazujeme do květináče s průměrem o 2–3 cm větším, než byl původní. Ve větším kořenáči by mohlo dojít ke zkysnutí substrátu, protože by v něm chyběly kořeny odebírající vláhu.
- Na dno nového květináče počítáme asi se 2 cm drenážní vrstvy z hrubšího písku, menších oblázků nebo drcených střepů starých květináčů.
- Substrát volíme podle nároků rostliny – doporučované je i jeho vylehčení hrubozrnným perlitem v množství asi 1/5 objemu.
- Po přesazení rostlinu nepřihnojujeme, počkáme aspoň dva týdny.
Hyacintům a ostatním květinám pěstovaným v květináčích včas odstraňujeme odkvetlé květy. Rostliny dále zaléváme, případně i přihnojujeme, aby cibule (či hlízy) získaly z listů zpět zásobní látky, které vyčerpaly v době kvetení.
Hyacinty na parapetě připravené na jaro; foto Shutterstock
Cibule a rostliny vysadíme ven, až se oteplí
- Před výsadbou ponoříme květináč i s rostlinou (například primulkou) do vody, abychom důkladně zavlažili kořenový bal. Půdu v místě výsadby vylepšíme kompostem.
- Hyacinty, narcisy i tulipány nemusíme sázet hned, můžeme je nechat zatáhnout a zaschnout v květináči, přes léto uložit a zasadit do volné půdy až na podzim.
Zdroj: Český zahrádkářský svaz, z.s./izahradkar.cz