Duševní zdraví: za kým jít a kdo mi s čím pomůže?

12.06.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Koho z odborníků na duševní zdraví vyhledat a oslovit se vždy odvíjí od toho, jaký je váš aktuální psychický stav.

Duševní zdraví

Zdroj: nzip.cz

Pokud si nejste jisti, kde začít a za kým zajít, je vždy na místě oslovit obvodního/praktického lékaře. Nasměruje vás k odpovídající pomoci, může posoudit závažnost vašeho stavu a případně vám předepsat i základní psychofarmaka, léky na zklidnění atd.

                                                 

Praktický lékař / praktická lékařka

Absolvent/ka lékařské fakulty, titul MUDr., jedná se o lékařskou specializaci.

S čím může pomoci

Může posoudit psychický stav pacienta a nasměrovat jej k adekvátní pomoci, k odborníkovi, který mu nejlépe pomůže. Může také předepisovat léky (tzv.psychofarmaka), které pomohou překonat akutní fázi. Pokud si nevíte rady, je nejlepší začít právě tady, u praktického lékaře.


Psycholog / psycholožka

Absolvent/ka humanitní VŠ, nejčastěji filozofické fakulty, titul Mgr., případně doktorát PhDr. či PhD. Absolvování psychologie samo o sobě neopravňuje provádět psychoterapii – k tomu je potřeba další samostatné vzdělání (tzv. psychoterapeutický výcvik). Každý psycholog se následně specializuje.

S čím může pomoci

Oblast pomoci se odvíjí od jeho specializace, například školní psycholog, dopravní psycholog atd. Psycholog po absolvování VŠ je obvykle kompetentní pro poradenství a krizovou intervenci. Psycholog není totéž, co psychoterapeut. Psychologové ani kliničtí psychologové nemohou předepisovat léky.


Psychiatr / psychiatrička

Absolvent/ka lékařské fakulty, titul MUDr., jedná se o lékařskou specializaci. Může předepisovat léky (tzv. psychofarmaka) a taktéž může provádět psychoterapii, pokud je zároveň absolventem psychoterapeutického výcviku. Psychiatrů vzdělaných v psychoterapii přibývá, v praxi ale stále provádějí systematickou psychoterapii spíše psychologové.

S čím může pomoci

Jde primárně o diagnostiku duševních nemocí a předepsání farmakoterapie, tedy léků na léčbu a mírnění příznaků spojených s duševním onemocněním. Rovněž doporučuje individuální psychoterapii a v závažných stavech také hospitalizaci v nemocnici.


Klinický psycholog / klinická psycholožka

Psycholog / psycholožka, který po absolvování VŠ pracuje ve zdravotnictví a složil tzv. specializační zkoušku (atestaci). Klinický psycholog má jako téměř jediný z širokého spektra psychologů status zdravotníka; tím druhým je psycholog ve zdravotnictví, který se na atestaci teprve připravuje. Klinický psycholog a psycholog ve zdravotnictví tedy jako jediní mohou poskytovat dlouhodobou klinickou a psychoterapeutickou péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Jinými slovy, pokud má samostatně pracující psycholog smlouvy se zdravotními pojišťovnami, je tím zároveň garantováno jeho výše uvedené vzdělání ve zdravotnictví.

S čím může pomoci

Tzv. I. atestace jej opravňuje k provádění psychologických vyšetření (tzv. psychodiagnostiky), což je většinou jednorázové setkání, které problémy neřeší, ale blíže je popisuje a specifikuje. Většinou má i II. atestaci, což je specializační zkouška právě z psychoterapie (skládá se po absolvování psychoterapeutického výcviku), takže je oprávněn provádět psychoterapii za účelem léčby a řešení problémů (jedná se o pravidelná setkávání v horizontu měsíců až let). III. atestace se týká specializace na dětské pacienty.


Psychoterapeut / psychoterapeutka

Absolvent/ka tzv. psychoterapeutického výcviku (další samostatné, nejčastěji pětileté vzdělání), kterým může být buď klinický psycholog, psychiatr, nebo jiný zdravotník, ale také absolvent jiných nezdravotních oborů, nejčastěji humanitního zaměření. U zdravotníků navrhuje odborná veřejnost používat označení „psychoterapeut / psychoterapeutka“, u nezdravotníků „psychoterapeutický poradce / psychoterapeutická poradkyně“, adekvátně k tomu „psychoterapie“ a „psychoterapeutické poradenství“. Odborné společnosti dosud nedospěly ke shodě. Pro pacienty je ale klíčové rozlišovat s ohledem na charakter potíží psychoterapii ve zdravotnictví (nejčastěji hrazená z veřejného zdravotního pojištění) a mimo oblast zdravotnictví (nejčastěji hrazená přímou platbou).

S čím může pomoci

Psychoterapeut/ka poskytuje krátkodobou i dlouhodobou systematickou psychoterapii (léčba psychologickými prostředky, jedná se o pravidelné setkávání v horizontu měsíců až let) se zaměřením spíše na závažnější duševní potíže i nemoci. Psychoterapeutický poradce/poradkyně poskytují formálně i obsahově stejnou péči, ale zaměřují se spíše na překonávání obtížných životních situací, sebepoznání, osobnostní rozvoj a růst, mírnější psychické potíže a jejich prevenci atd.


Nelékařský zdravotnický personál

Nejčastěji je to všeobecná sestra (má VŠ nebo vyšší odborné vzdělání), praktická sestra (středoškolské vzdělání) nebo sociální pracovnice. Většinou se s jejich službami setkáte v rámci větších zdravotnických zařízení a organizací.

S čím může pomoci

Může být vyškolena v krizové intervenci a dalších základních psychologických a psychoterapeutických technikách.


Sociální pracovník

Má vysokoškolské, vyšší odborné nebo doplňkové vzdělání.

S čím může pomoci

Často bývá vyškolen v krizové intervenci a dalších základních psychologických a psychoterapeutických technikách. Většinou se s jeho službami setkáte v rámci širšího sociálního programu.

Poznámka: Pozor na terapeuty s nedostatečnou kvalifikací! Vždy si ověřte vzdělání terapeuta. Vše by mělo být k dohledání na internetu. Pokud vámi vybraný člověk není absolvent akreditovaného psychoterapeutického výcviku a není členem žádné z odborných organizací, nejedná se o terapeuta a nemůže vám nabídnout kvalifikovanou psychoterapeutickou péči!

 

V případě, že nezvládáte některé životní fáze, hledáte sami sebe, chcete se v sobě lépe vyznat, zajímá vás osobnostní růst, prevence psychických potíží atd., je na místě vyhledat psychoterapeutické poradce mimo oblast zdravotnictví. Mají akreditované psychoterapeutické vzdělání, sdružují se v České asociaci pro psychoterapii (ČAP), která splňuje mezinárodní standardy pro poskytování tohoto druhu péče, a mohou vám nabídnout velmi kvalitní terapeutické vedení. Jejich služby jsou placené, ale aktuálně na péči částečně přispívají zdravotní pojišťovny v případě, že se jedná o zdravotní problémy a kapacita klinických psychologů je vyčerpaná. ČAP také nabízí možnost terapie zdarma pro ty, kteří si ji finančně nemohou dovolit.

Psychiatry i psychology podle místa svého bydliště naleznete přímo ZDE.

Psychologické vyšetření řidičů, žadatelů o zbrojní průkazy, znalecké posudky atd. nespadá do primární zdravotní péče o duševní zdraví.


Autor: Ústav lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU (zdroj: Národní zdravotní informační portál)

Duševní zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes