Výživa v prevenci nemocí: antioxidanty
Organismus je neustále vystaven působení volných radikálů, které pro tělo představují zátěž. Volné radikály způsobují oxidační stres, který se může podílet na vzniku některých onemocnění.
Zdroj: nzip.cz
Skutečnost, že tělo přichází do neustálého styku s volnými radikály, je přirozený proces. Volné radikály se vyskytují nejen v ovzduší a v potravinovém řetězci, ale vznikají i v těle samotném (například při imunitních reakcích nebo při zánětech). Důležité však je, aby v těle existovala rovnováha mezi tzv. prooxidačními a antioxidačními procesy. Nerovnováha ve prospěch prooxidantů (tedy pokud antioxidanty nezvládají neutralizovat příliš velké množství volných radikálů) může vést k poškození buněk a genetického materiálu. K oxidačnímu stresu mimo jiné přispívá nadměrná zátěž (ať už tělesná nebo duševní), škodlivé látky v životním prostředí, cigaretový kouř a alkohol.
Ochrana proti oxidačnímu stresu
Ochranu proti oxidačnímu stresu poskytují látky označované jako antioxidanty, které zachycují a „zhášejí“ volné radikály, tzn. eliminují jejich škodlivý potenciál. Mezi antioxidanty, které se přirozeně vyskytují v potravinách, patří především:
- vitamin C,
- vitamin E,
- karotenoidy,
- flavonoidy a jiné sekundární metabolity rostlin.
Antioxidanty představují tzv. neenzymatickou ochranu proti oxidačnímu stresu. Kromě toho existuje i enzymatická ochrana, při níž tělo odbourává volné radikály pomocí určitých enzymů [1]. Pro správné fungování enzymatické ochrany jsou důležité některé stopové prvky – zvláště pak selen, zinek, měď a mangan.
V čem jsou antioxidanty obsaženy?
Na antioxidanty jsou bohaté zejména potraviny rostlinného původu, jako je zejména ovoce a zelenina, dále celozrnné výrobky, luštěniny, kvalitní rostlinné oleje a ořechy. Doporučuje se zejména ovoce a zelenina semaforových barev, jako je špenát nebo hrozny (zelená), rajčata či různé typy bobulového ovoce (červená: ostružiny, borůvky, jahody, maliny či rybíz), a v neposlední řadě také mrkev a jablka (žlutá/oranžová). Minerální látky, které jsou rovněž důležité (zvláště pro enzymatickou ochranu), se nacházejí především v celozrnných výrobcích, rybách, mase a vejcích.
Poznámka: Vysokou míru ochrany poskytuje především směs antioxidantů v „přírodní“ kombinaci – tedy těch, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Dlouhodobý pozitivní účinek koncentrovaných doplňků stravy nebyl dostatečně vědecky prokázán.
Autor: gesundheit.gv.at (zdroj: nzip.cz)