Stop plýtvání – malý krok pro sebe, velký skok pro planetu
Naše planeta se potýká s mnoha problémy, přičemž jedním z těch nejpalčivějších je plýtvání. Možná si říkáte, jaký je k tomuto globálnímu problému váš osobní příspěvek. Pravda je taková, že každý z nás může udělat něco pro to, abychom snížili množství produkovaného odpadu. Ať už se jedná o potraviny, oblečení nebo energie, každý krok se počítá.
Zdroj: pixabay.com
Šokující fakta
Víte, že třetina všech potravin, které vyprodukujeme, skončí v koši? Nebo že průměrná denní spotřeba vody na osobu činí okolo 100 litrů, ačkoli na přípravu pokrmů a k pití zužitkujeme pouze 5 - 10 litrů. Zbytek proteče jen tak a přičteme-li k tomu i vodu spotřebovanou na výrobu našeho oblečení … Tato čísla jsou alarmující a ukazují, že s plýtváním musíme něco udělat.
Stop plýtvání
Potraviny
Každý rok se vyhodí obrovské množství potravin, které by mohly nakrmit hladové. Příčiny jsou různé – zbytečně velké porce, špatné skladování, zmatek v datech spotřeby. Plýtvání potravinami pak kromě k hladu ve světě znečišťuje životní prostředí a zbytečně zatěžuje zemědělskou výrobu. Řešení? Plánovat nákupy, správně skladovat potraviny, využívat zbytky a kompostovat, což je další skvělý způsob, jak snížit množství bioodpadu.
Oblečení
Rychlá móda, neboli fast fashion, je fenoménem posledních let, který zaplavil náš šatník levným, nekvalitním oblečením. Toto oblečení vyrobené z nekvalitních materiálů se rychle opotřebuje a končí na skládkách. Samotná výroba oblečení má na životní prostředí obrovský dopad. Jak tomu čelit? Nakupujme méně, ale kvalitnější oblečení. Opravujme poškozené kousky a nezapomeňme na second hand obchody.
Materiály
Plýtvání materiály se týká široké škály produktů od plastů přes papír až po elektroniku. Recyklace je sice důležitá, ale neměla by být jediným řešením. Důraz bychom měli klást na prevenci vzniku odpadu, tedy na redukci spotřeby a opětovné využití materiálů.
Energie
Energie představuje nezbytnou součástí našeho života, její spotřeba má však významný vliv na klima. Ať už se jedná o vytápění domácností, výrobu energie nebo dopravu, spotřebováváme obrovské množství zdrojů. V domácnostech lze ušetřit energii vypínáním světel, správným větráním nebo použitím úsporných spotřebičů. Průmysl by měl investovat do obnovitelných zdrojů energie a hledat způsoby, jak snížit svou energetickou náročnost.
Voda
Voda je život. Přesto s ní často zacházíme jako s něčím samozřejmým - v zemědělství, průmyslu i domácnostech. Důsledkem jsou sucha, nedostatek pitné vody a znečištění vodních zdrojů. K úspoře vody může přispět každý z nás, a to jednoduchými opatřeními, jako je například opravování kapajících kohoutků nebo kratší sprchování.
Příklady dobré praxe
Jednotlivci
Kompostujte bioodpad, opravujte poškozené věci, nakupujte sezónní potraviny, vypínejte světla, když je nepotřebujete, a sprchujte se kratší dobu.
Firmy
Mnoho firem se aktivně zapojuje do boje proti plýtvání. Některé například nabízejí svým zaměstnancům možnost přinést si vlastní oběd, jiné podporují recyklaci a snižují spotřebu energie.
Státy
Některé státy zavádějí zálohování PET lahví, podporují rozvoj obnovitelných zdrojů energie nebo investují do modernizace infrastruktury pro nakládání s odpady.
I malé změny budou mít na životní prostředí velký – pozitivní - dopad. Pamatujeme, že planeta je náš společný domov a měli bychom se o ni dobře starat, abychom měli co předat budoucím generacím. Začněte ještě dnes! Vyberte si jeden tip z tohoto článku a inspirujte své přátele a rodinu. Přispět ke snížení plýtvání může každý z nás.
Autor: redakce PROPRARODIČE