Sociální dávky pro seniory vyplácené Úřadem práce
Potřebujete pomoc s úhradou léků, bydlením nebo pečovatelskou službou? Existují státní dávky, které vám mohou s těmito výdaji pomoci. I jako senior máte nárok na řadu státních dávek. Zjistěte, jaké možnosti máte a jak si o ně můžete zažádat.
Zdroj: shutterstock.com
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je dávka, která přispívá rodinám nebo jednotlivcům s nízkými příjmy na krytí nákladů na bydlení. Příspěvek na bydlení je dávka vyplácena v závislosti na výši příjmů rodiny. Příspěvek na bydlení lze nárokovat až tři měsíce zpětně.
Příspěvek na péči
Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov, speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
Příspěvek na živobytí
Příspěvek naživobytí je určen na úhradu potřeb osoby a společně posuzovaných osob na úrovni zabezpečující její základní životní potřeby. Jedná se především o zabezpečení stravy, ošacení, obuvi, základních hygienických potřeb apod.
Doplatek na bydlení
Doplatek na bydlení je další možností pomoci osobám, které i přes poskytnutý příspěvek na bydlení nemohou ze svých prostředků uhradit náklady spojené s užíváním bytu. Doplatek na bydlení je účelově určen na úhradu nákladů na bydlení, tj. nájmu, služeb s bydlením bezprostředně spojených a úhrady prokazatelné nezbytné spotřeby energií.
Mimořádná okamžitá pomoc
Prostřednictvím dávek mimořádné okamžité pomoci může být poskytnuta pomoc v situacích nepříznivého a mimořádného charakteru, které je třeba řešit bezodkladně. Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou, až na výjimku a nenárokovou, na kterou vzniká nárok v okamžiku, kdy je osoba příslušným pracovištěm Úřadu práce ČR uznána za osobu v hmotné nouzi, protože se dostala do některé ze sedmi sociálních situací uvedených v zákoně. V odůvodněných případech lze dávku poskytnout opakovaně.
Doporučení
Pro získání přesných informací o podmínkách a postupu při žádosti o konkrétní dávku je vhodné kontaktovat přímo příslušné pracoviště Úřadu práce. Pracovníci úřadu poskytnou podrobné informace a poradí vám při vyplňování žádosti.
Jednotlivé kroky
- Kontaktovat nejbližšího pracoviště Úřadu práce a zjistit si podrobnosti.
- Shromáždit potřebné doklady o příjmech, výdajích a majetku, případně lékařskou zprávu.
- Vyplnit žádost o požadovanou dávku.
- Podat žádost na příslušném pracovišti Úřadu práce nebo elektronicky.
Nepojistné sociální dávky představují důležitou součást sociálního systému a seniorům mohou výrazně zlepšit životní podmínky.
Autor: redakce PROPRARODIČE (zdroj informací: Úřad práce ČR)