Samovyšetření prsu

08.07.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Podle doporučení lékařů by každá žena přibližně od 25. roku věku měla každý měsíc provádět pravidelné samovyšetření prsu, neboť tak se nejlépe seznámí se strukturou svých prsů a bude schopna posoudit případné změny, pokud nějaké nastanou. Zaznamená-li si žena při samovyšetření prsů podezřelou změnu, měla by kontaktovat lékaře. Ženy s genetickou predispozicí ke zhoubným nádorům prsu by měly provádět samovyšetření již od 18. roku věku, a po konzultaci se svým gynekologem by měly pravidelně navštěvovat specializované pracoviště za účelem individualizovaných („na míru šitých“) preventivních vyšetření. Od 40. roku věku se ženy mohou zapojit do programu screeningu karcinomu prsu.

Samovyšetření prsu

Zdroj: nzip.cz

Přínosy a rizika samovyšetření

Lékaři odhadují, že přibližně 80 % všech hmatných nálezů, u kterých se později potvrdí jejich malignita (zhoubnost), je náhodně odhaleno samotnými ženami; tyto zhoubné nádory jsou již však v pokročilém stadiu. Samovyšetřením lze jen ojediněle odhalit malé nádory v časném stadiu, které obvykle se nacházejí těsně pod kůží.

Odborníci z Cochrane Collaboration, mezinárodní neziskové organizace zaměřené na tvorbu systematických přehledových studií, prozkoumali přínosy samovyšetření, které byly popsány ve velkých studiích, a dospěli k závěru, že tato vyšetřovací metoda nesnižuje úmrtnost na zhoubné nádory prsu. Tyto studie také ukázaly, že ženy, které prováděly samovyšetření, podstoupily téměř dvojnásobný počet biopsií ve srovnání s ženami, které samovyšetření prsu neprováděly.

Vědci však v témže review dodávají, že k poklesu úmrtnosti na zhoubné nádory prsu, který byl zaznamenán v některých zemích, mohla přispět vyšší informovanost o varovných příznacích tohoto onemocnění. Doporučují proto, aby ženy vyhledaly lékaře v případě, že zaznamenají ve svých prsech jakoukoli podezřelou změnu.

Stručné shrnutí výsledků této systematické přehledové studie (pouze v angličtině) najdete na webu Cochrane Collaboration .

Poznámka: Samovyšetření nenahrazuje mamografii!

Jak se provádí samovyšetření?

Nejvhodnějším obdobím k samovyšetření je týden po začátku menstruace. V té době je žlázová tkáň měkká a lze ji dobře vyšetřit. Ženy po menopauze by měly provádět samovyšetření pokud možno vždy stejný den v měsíci.

Při samovyšetření své prsy nejprve pozorujte v zrcadle, zda na nich nejsou viditelné změny, a to ve dvou polohách: nejprve se dlaněmi opřete o své boky, v další poloze ruce zvedněte a založte je za hlavou. Prsy byste si měla prohmatávat vestoje i vleže. Některé ženy dávají přednost prohmatávání ve sprše: když je kůže mokrá, provádí se jim údajně samovyšetření snáze. Při samovyšetření vleže si druhou ruku položte nahoru (až za hlavu). Každý prs prohmatejte až do oblasti podpažní jamky a věnujte pozornost pociťovaným ztluštěním kůže, hmatným uzlíkům („bulkám“) a především všem viditelným změnám.

Pravidelným samovyšetřováním svých prsů získáte větší pocit jistoty a budete vědět, co je „normální“ nepravidelnost. Sama můžete pozorovat, jakými přirozenými změnami prochází struktura prsů během menstruačního cyklu. Všímejte si jakýkkoli změn („bulka“ je jen jednou z nich), které v prsech dříve nebyly. Při návštěvě akreditovaného centra mamografického screeningu na tyto případné změny upozorněte lékaře.

Bližší informace k samovyšetření najdete rovněž na stránce Preventivní samovyšetření prsu a v brožurce „Řeším svou bulku v prsu“, kterou si můžete stáhnout z webu mamo.cz.

Postup samovyšetření prsů je názorně předveden i v českých instruktážních videích, které jsou dostupná na YouTube:


Zdroj: Národní zdravotní informační portál

Zdraví Prevence




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes