Rozpalte grily. Grilovací sezona začíná
Víte, že 30. duben není jenom dnem pálení čarodějnic, ale také ideálním časem pro zahájení grilovací sezóny? Po letošní dlouhé zimě se konečně můžeme těšit na slunce, teplé počasí a lahodné grilované speciality, které si vychutnají všechny generace.
Zdroj: pixabay.com
Přestože je grilování spojováno spíše mladými lidmi, stává se stále více oblíbenější aktivitou gurmánů dříve narozených. Přinášíme vám několik tipů, jak si takovou „grilovačku“ vychutnat naplno a bez zbytečného stresu.
A čím začít? Nejlépe grilem: elektrika, plyn, dřevo nebo uhlí?
Pro seniory je dobrou volbou gril elektrický, neboť jej lze snadno ovládat, nepředstavuje riziko vzniku požáru a umožňuje grilovat i v menších prostorech. Doba pro rozehřátí se pohybuje od 10 do 20 minut, a to v závislosti na velikosti a příkonu grilu.
Velmi podobné vlastnosti nabízí též gril plynový. Ten je rovněž možné použít pro grilování na zahradě, ale i na balkoně či terase. Jeho obsluha je jednoduchá a grilování je rychlé i rovnoměrné. Pro dosažení správné teploty se doporučuje zapálit jej 15 minut před zahájením grilování
Pokud však dáváte přednost vůni dřeva, zvolte gril na dřevo či dřevěné uhlí, nejlépe s poklopem s poklopem. Poklop totiž zajistí rovnoměrné propečení masa i dalších grilovaných dobrot a zabrání vzniku ohně. Doba rozehřívání těchto variant je v porovnání s těmi předchozími nejdelší. Dřevěné uhlí je nutno zapálit alespoň 30 minut před zahájením grilování, dřevo dokonce až jednu hodinu předem.
Správná teplota
Kouzlo grilování spočívá v dokonale nastavené teplotě, ale každý druh potraviny má jinou optimální grilovací teplotu. Nastavení dále ovlivňuje i velikost porce čí délka
Nízká teplota (110-120°C): pro pomalé pečení větších kusů masa, uzenin, ryb a zeleniny. Ideální pro nepřímé grilování, kdy se teplo šíří grilem shora dolů.
Nízká až střední teplota (cca 150°C): pro grilování celých kusů masa a ryb, ale i pro udržování tepla u pokrmů připravených na přímém ohni.
Střední teplota (160-180°C): pro přímé grilování silnějších steaků, půlek kuřete a pro většinu variant nepřímého grilování.
Střední až vysoká teplota (cca 200°C): pro rychlé grilování tenkých plátků masa, ryb, mořských plodů a zeleniny. Zvládne i pomalejší grilování větších kusů masa a drůbeže.
Vysoká teplota (230-350°C): pro rychlé grilování malých steaků, burgerů, ryb a zeleniny. Umožní i prudké opečení větších kusů masa pro křupavou kůrku.
Ladíme chutě, marinujeme a chystáme přílohy
Marinování před grilováním dodá masu i zelenině chuť a šťavnatost. Nejrůznější marinády si snadno připravíte doma, případně si můžete koupit již hotové.
Kromě masa (v podobě steaků či burgerů) a zeleniny lze grilovat samozřejmě nejrůznější klobásy a klobásky, ale také ovoce, sýry i jejich nemléčné varianty, jako je tofu nebo tempeh. Nebojte se vyzkoušet netradiční chutě, uvidíte, že budete mile překvapeni.
Nezapomeňte ani na dipy a studené omáčky, pečivo, brambory či saláty, jenž výsledek grilovacího snažení skvěle doplní.
A pár tipů na závěr
Grilované kuřecí řízky s bylinkami:
4 kuřecí řízky bez kůže
2 lžíce oleje
1 lžička sušeného oregana
1 lžička sušeného tymiánu
1/2 lžičky soli
1/4 lžičky černého pepře
Kuřecí řízky omyjte a osušte papírovou utěrkou. V misce smíchejte olivový olej, oregano, tymián, sůl a pepř. Marinujte kuřecí řízky v marinádě po dobu alespoň 30 minut. Kuřecí řízky grilujte na středním ohni asi 10 – 15 minut z každé strany, dokud nebudou propečené.
Grilovaná zelenina:
1 cuketa nakrájená na plátky
1 paprika nakrájená na proužky
1 cibule nakrájená na klínky
1 lžíce olivového oleje
sůl a pepř podle chuti
Zeleninu omyjte, očistěte, potřete olivovým olejem a posypejte solí a pepřem. Grilujte na středním ohni asi 5 minut z každé strany. Pokud se obáváte, že by zelenina mohla propadnout roštem, použijte grilovací tácky.
Grilujte na bezpečném místě, mimo dosah hořlavých materiálů. Pozvěte přátele a užijte si krásné počasí a příjemnou atmosféru.
Autor. redakce PROPRARODIČE