Rozdíly mezi psychickou nepohodou, onemocněním a bolestí

26.08.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Rozlišovat mezi tím, co je psychická nepohoda a psychická nemoc, je zcela zásadní pro to, abychom mohli najít adekvátní pomoc a řešení. Hlavní rozdíl mezi psychickou nepohodou a psychickou nemocí spočívá v intenzitě, trvání a vlivu na naše každodenní fungování.

Psychické zdraví

Zdroj: nzip.cz

Psychická nepohoda

Psychická nepohoda je obecně mírnější a často přechodný stav emočního neklidu nebo stresu, který může být vyvolán konkrétními událostmi nebo situacemi v našem životě. Může zahrnovat pocity úzkosti, smutku, frustrace nebo přetížení, ale tyto pocity obvykle nejsou tak intenzivní ani trvalé, aby zásadně ovlivnily naši schopnost každodenního fungování.

I když nejde o závažný stav, který by vyžadoval zdravotnický zásah psychologů nebo psychiatrů, dlouhodobá psychická nepohoda je signálem, že v našem životě chybí určitý typ rovnováhy mezi prací a volným časem, péčí o sebe a o druhé, nebo že nejsou dlouhodobě uspokojovány naše důležité psychologické potřeby.

Neřešená psychická nepohoda může vyústit v psychickou nemoc, nejčastěji v depresivní nebo úzkostné poruchy.

Nečekejte, až „to“ přejde samo, neodevzdávejte svůj osud podobné pravděpodobnosti, s jakou se mění rozmary počasí a mějte na paměti, že bude třeba něco začít dělat jinak, něco pro sebe udělat. Není totiž možné dělat věci stejně a očekávat jiný výsledek.

Psychickou nepohodu je možné zvládnout pomocí sebepéče, odpočinku a změn v životním stylu.

Psychické onemocnění

Psychická nemoc je vážnější a trvalejší stav, který významně ovlivňuje naše fungování ve společnosti, práci, škole nebo v osobních vztazích. Psychické nemoci zahrnují širokou škálu diagnóz, jako jsou depresivní poruchy, úzkostné poruchy, bipolární poruchy, schizofrenie a další. Tyto stavy vyžadují pomoc odborníků na duševní zdraví z řad psychiatrů a klinických psychologů.


Psychická bolest

Psychická bolest je pojem, který se často používá k popisu intenzivního emočního utrpení nebo duševního trápení. Je to subjektivní zkušenost, která může být vyvolána širokou škálou situací včetně ztráty blízké osoby, rozchodu, odmítnutí, selhání, sociálního vyloučení nebo jiných životních událostí a okolností, kdy nejsou uspokojeny naše důležité psychické potřeby.

Univerzální psychické potřeby nás všech jsou:


Psychická bolest se může projevovat jako stres, napětí, smutek, zoufalství, pocit prázdnoty, úzkost, beznaděj, ztráta radosti ze života, ztráta vitality, ale i pocit celkové fyzické nepohody, jako třeba při počínající chřipce.

V kontextu psychické nepohody je psychická bolest často jedním z projevů. Může být reakcí na konkrétní stresující událost nebo situaci a je obvykle přechodná.

Je to signál, že se nám nedostalo nebo nedostává něčeho pro nás velmi důležitého. I když jde o nepříjemný stav, v případě duševní nepohody obvykle najdeme způsoby, jak se s ní vypořádat. Není nám dobře, ale máme naději, že vše časem zvládneme a věříme, že máme dovednosti, jak to udělat.

V kontextu psychické nemoci může psychická bolest představovat hlubší a dlouhodobě přetrvávající pocit, který doprovází beznaděj – nevěříme, že to zvládneme a že si umíme pomoci. Může být známkou nebo součástí psychické poruchy, jako je depresivní nebo úzkostná porucha, porucha přizpůsobení a další.

V takových případech může psychická bolest výrazně a dlouhodobě ovlivňovat kvalitu našeho života a vyžaduje odbornou léčbu, která může zahrnovat psychoterapii, farmakoterapii nebo v ideálním případě kombinaci obojího.

Rozpoznání, kdy psychická bolest překračuje běžnou úroveň nepohody a stává se indikátorem psychické nemoci, je klíčové pro zajištění vhodné pomoci.


Autor: Ústav lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU (zdroj: Národní zdravotní informační portál)

Zdraví Duševní zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes