Rozdíl mezi linkami 112 a 155
Víte, kam zavolat v případě nouze? Zvolíte 112 nebo 155? A víte jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďme si to vysvětlit.
Zdroj: Lukáš Bareš
Číslo 112 představuje jednotné evropské číslo tísňového volání a v České republice je tato linka spravována s Hasičským záchranným sborem. Pokud tedy potřebujete zdravotnickou záchrannou službu a zavoláte na číslo 112, spojíte se s hasiči. Teprve potom bude váš hovor přepojen na linku 155, kde operátoři zajišťují zdravotnickou pomoc. Toto přepojení může způsobit určité zdržení, v některých případech i v řádu minut.
Zavoláte-li přímo na linku 155, spojíte se přímo s operačním střediskem zdravotnické záchranné služby, která poskytne nezbytnou pomoc již během hovoru. Operátoři na lince 155 jsou profesionálními zdravotníky a poradí, jak postupovat pomoc do příjezdu záchranné služby.
Linka 112 představuje vhodnou volbu pro cizince, neboť operátoři ovládají několik světových jazyků.
Jaké možnosti mají pacienti s vadou sluchu nebo řeči, pokud potřebují aktivovat záchrannou službu?
V tomto případě doporučuji použít aplikaci Záchranka, která automaticky lokalizuje volajícího a umožňuje pomocí piktogramů poskytnout základní informace o události a počtu postižených. Po otevření aplikace naleznete tlačítko "nemohu mluvit".
Jaké výhody má aplikace záchranka?
Použitím aplikace Záchranka a podržením nouzového tlačítka po dobu 3 sekund dojde k odeslání nouzové zprávy s přesnou polohou. Zároveň je standardním způsobem vytáčeno tísňové číslo 155. Díky odeslané informaci o vaší přesné poloze se urychlí vyslání posádky záchranné služby.
Napíše mi záchranná služba recept na léky?
Zdravotnická záchranná služba neposkytuje recepty na léky, proto žádné léky napsat nemůže.
Přijede vždy lékař, pokud budu volat záchrannou službu?
Většinou k pacientovi přijíždí sanitní vůz s posádkou ve složení řidič a zdravotnický záchranář, případně dva záchranáři se specializací v poskytování přednemocniční neodkladné péče. Pouze při život ohrožujících situacích dojíždí na místo i lékař.
V současné době jsou týmy rychlé zdravotnické pomoci vedené vysokoškolsky vzdělanými záchranáři, dominantním prvkem výjezdů zdravotnických záchranných služeb v celé České republice. Jsou vyškoleni k poskytování přednemocniční neodkladné péče, zajištění bezpečného transportu a včasnému rozpoznání i řešení případných náhlých komplikací.
Lékaři jsou většinou vysíláni pouze k nejtěžším případům, kde je nutné provést specializované léčebné postupy
Odveze mě záchranná služba z nemocnice domů?
Zdravotní záchranná služba vás doveze pouze do zdravotnického zařízení, nebo umožní transport na specializovanou kliniku.
Nebude-li váš zdravotní stav po převozu do nemocnice vyžadovat hospitalizaci, záchranná služba vás domu již neodveze. Hlavním důvodem je znovu připravenost na další výjezd k pacientovi.
V tuto chvíli se pacient musí obrátit na rodinu, taxi či MHD. V určitých případech může nemocnice vypsat žádanku na převozní sanitku.
Autor: Lukáš Bareš, První pomoc záchranáře