Prevence bolestí zad

24.11.2023 Státní zdravotní ústav

Během života se setká s bolestmi zad většina lidí. Tomu je možné předcházet vyhýbáním se dlouhodobému jednostrannému přetěžování páteře jako je sezení bez pravidelné relaxace a kompenzačního cvičení.

Prevence bolestí zad

Zdroj: nzip.cz

Čím bývá bolest zad způsobena?

Bolest v zádech není typickou dědičnou chorobou, ale s určitými předpoklady se rodíme. Naše geny nás do jisté míry předurčují k určitým změnám na páteři, které bolest způsobují. Jsou tu ale i další vlivy, například osteoporóza (řídnutí kostí), zánětlivá onemocnění, skolióza (deformace páteře do strany), následky úrazu a další.

Rizikové faktory vzniku bolestí zad: věk (riziko stoupá od 30–40 let), nedostatek pohybu (oslabuje svalstvo zad), nadváha (zatěžuje záda), některé nemoci (záněty kloubů, rakovina kostí), nevhodné pohyby (zvedání břemen ohnutými zády místo přes kolena), psychické vlivy (lidé se sklonem k depresi a strachu), kouření (zhoršuje průtok krve v páteři a výživu meziobratlových plotének), dlouhodobý nedostatek tekutin (ztenčuje meziobratlové ploténky).

Akutní bolest, která se objeví náhle, se zpravidla léčí lépe. Někdy stačí pár dní klidu, léky proti bolesti a následná rehabilitace. Akutní bolest je ta, která trvá několik dnů až týdnů.

Krční páteř je nejpohyblivější část páteře. Příčinou bolestí bývá nejčastěji nesprávné držení hlavy. Bolest může vystřelovat do hlavy, ramen či hrudníku. Provází ji bolesti hlavy, sklonění hlavy k jedné straně, závratě a nevolnost.  Může ji způsobit nevhodný pohyb provázený lupnutím, přeležení na nevhodném polštáři aj.

Bederní páteř: bolesti nejčastěji způsobuje přetížení svalů a vazů při těžké manuální práci, ale i nachlazení. Příčinou může být i artróza kyčelního kloubu či postižení kostrče nebo vadné držení těla. Bolesti beder mohou souviset s poruchou ledvin, u žen s gynekologickými problémy nebo stahy dělohy při menstruaci.

Nejčastěji bývá bolest páteře způsobena lidově houserem, který se odborně nazývá lumbago. Je provázen náhlou bolestí v bederní krajině po zvednutí břemene z předklonu, často i při současné rotaci páteře, někdy i s lupnutím. Příčinou je náhlé zvýšení svalového napětí v oblasti beder. K výskytu bolestí přispívá i prochladnutí a méně často nevhodná poloha ve spánku. 

Na rozdíl od něj je ischias provázen náhlou prudkou bolestí v bederní a v křížové krajině, která vystřeluje po zadní straně dolní končetiny. Jedná se o útlak pleteně sedacího nervu nejčastěji vyhřezlou meziobratlovou ploténkou.

Chronická bolest je ta, která trvá déle než 3 měsíce. U chronických bolestí je důležité odhalit jejich příčinu a vyloučit závažnější onemocnění, jakými jsou například zánět, zlomenina obratle, v krajním případě nádor. Samostatnou kapitolou jsou chronické bolesti zad jako následek úrazu. Bolesti zad mohou být provázeny dalšími příznaky například brněním rukou či nohou, někdy může docházet až ke zhoršení citlivosti a hybnosti končetin.                     

Během života se setká s bolestí zad většina lidí. Jde o druhý nejčastější důvod návštěvy lékaře.

Je možné bolestem zad předcházet?

Měli bychom se vyhýbat přetěžování páteře, tedy zvedání příliš těžkých předmětů a dlouhodobému sezení bez pravidelné relaxace a kompenzačního cvičení (viz leták Cvičení při bolestech zad [1]). Pokud zvedáme těžké předměty, vždy přes snížení v kolenou, kdy zůstávají záda narovnaná, ne přes ohnutá záda a už vůbec ne prudkým pohybem. Neostýchat se požádat o pomoc při zvedání těžkého předmětu. Stát rovně, sedět rovně. Doporučení, jak zvedat těžké předměty, najdete v letáku Aby záda nebolela (4B) [2].

Z postele vstávat přes polohu na boku. I prudké zvednutí v posteli z lehu do sedu může způsobit výhřez ploténky. Podrobnější informace najdete v letáku Aby záda nebolela (4C) [3].

Dbát na dostatečnou a účinnou pohybovou aktivitu. Bolest zad by měla být signálem, že jsme v péči o tělo něco zanedbali, a měli bychom to co nejrychleji napravit.

Důležité jsou vhodný pracovní stůl a pracovní poloha, postel a správná poloha při spánku, správné přenášení břemen, otáčení a vstávání z postele. Detaily najdete v letáku Jak předcházet bolesti zad [4].

Včasné řešení bolesti zad

Výraznější a neustupující bolest zad je vždycky vhodné řešit včasnou návštěvou lékaře.

Co dělat, když začnou záda bolet nesnesitelně?

Než se dostanete k lékaři, musíte třeba přečkat noc. Existují úlevové polohy pro první pomoc při bolestech zad. V žádném případě nepřemáhejte bolest a nesnažte se ji rozcvičit. Bolest tím jen zhoršíte. Naopak si hledejte polohu, ve které je bolest nejmenší. Pomáhá také aplikace suchého tepla na bolestivé místo (nahřátá dečka), případně podání léku proti bolesti. Úlevové polohy jsou různé podle typu blokády a je možné je nalézt na internetu.

Bolest nás varuje. Bolesti zad v klidu v noci mohou být projevem zánětu. Bolesti zad spojené s bolestmi břicha mohou souviset se zánětem v břišní dutině. Bolesti zad spojené se zvýšenou teplotou mohou být projevem celkového nebo místního zánětlivého onemocnění. Bolest zad spojená s poruchou citlivosti končetin či poruchou vyprazdňování může být projevem vážného poškození nervů.


Zdroj: www.nzip.cz

Zdraví Aktivity




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes