Bolest zad
Bolest zad se v dnešní době vyskytuje velmi často. Akutní bolest zad vzniká nejčastěji v souvislosti s přetížením páteře a zádových svalů nebo jejich úrazem. Náhlý vznik silné bolesti v zádech ukazuje na úraz (vyhřeznutí disku, zlomenina), pozvolnější nástup (hodiny) svědčí spíš pro mechanickou příčinu (statické a dynamické přetížení svalů a vazů, poruchy dynamických stereotypů při sezení, chůzi).
Zdroj: Nzip.cz
Vyzařování bolesti do dolních končetin nebo jejich zhoršení při kašli je typické pro kořenové dráždění nervových svazků. Mechanická bolest se typicky zhoršuje při pohybu. Zánětlivá bolest může obtěžovat i v noci a po ránu se projevuje výrazně zhoršenou hybností, která se pohybem mírně zlepšuje. Příznaky kořenového dráždění nebo popsané příznaky zánětlivé bolesti je třeba konzultovat s lékařem.
Bolest v zádech provází i běžné virózy a jiné celkové infekce a může také souviset s onemocněním vnitřních orgánů. Do zad se mohou promítat bolesti při infarktu myokardu, žlučníkovém záchvatu, při ledvinné kolice nebo při onemocnění slinivky břišní. Bolestmi v zádech se může projevit i deprese a špatné duševní rozpoložení.
Ve většině případů bolesti v zádech se jedná o svalové potíže, které odezní spontánně nebo za pomoci léků, po režimových opatřeních nebo po krátkodobé rehabilitaci. Mají ovšem tendenci se vracet a pak vyžadují systematický přístup, a to s přispěním neurologa, ortopeda a rehabilitačního lékaře.
Bolest v zádech, pro kterou člověk nemá vysvětlení a která neustupuje po základních režimových opatřeních a běžné analgetické léčbě, je vhodné konzultovat s lékařem. V každém případě je pak konzultace s lékařem vhodná, existuje-li podezření na souvislost bolesti zad s orgány hrudníku nebo břicha nebo je-li bolest zad spojena s dalšími závažnými příznaky, jako je porucha dýchání, porucha močení nebo horečka.
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, zdroj: nzip.cz