Pečovatelská služba, kdo má nárok a kde žádat
Pečovatelská služba tvoří klíčovou součást sociální péče poskytovanou seniorům a osobám s omezenou soběstačností. Důraz je kladen na podporu osob ve vlastním domácím prostředí, a to v souladu s jejich individuálními potřebami a omezeními.
Zdroj: pixabay.com
Pečovatelská služba je terénní nebo ambulantní služba, která se řídí především zákonem o sociálních službách a vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí., jíž se provádějí některá ustanovení tohoto zákona.
Pečovatelská služba se zaměřuje osoby, které mají sníženou soběstačnost z důvodů věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, ale na rodiny s dětmi, které potřebují pomoc při zvládání každodenních životních aktivit. Hlavním cílem pečovatelské služby je umožnit těmto jedincům žít co nejdéle a co nejplnohodnotněji v prostředí vlastního domova.
Cíl spočívá ve zvýšení kvality života uživatele služby, eliminaci rizika sociálního vyloučení a maximální snaha o zachování soběstačnosti s důrazem na udržení současného životního stylu a pobytu v domácím prostředí.
K základním úkonům patří:
- pomoc při běžných úkonech o vlastní osobu,
- pomoc při osobní hygieně,
- poskytnutí stravy, případně pomoc při jejím zajištění,
- pomoc v domácnosti,
- zajištění kontaktu se sociálním prostředím.
Pečovatelkou službu poskytují:
- obce, které:
- jsou registrovaným poskytovatelem,
- jsou zřizovatelem příspěvkové organizace,
- jsou zřizovatelem právnické osoby,
- zadávají poskytování služby jiným registrovaným poskytovatelům nebo finančně podporují ji poskytovatele na svém území;
- kraje;
- církevní organizace;
- nestátní neziskové organizace;
- fyzické osoby.
Aby mohli jednotlivé subjekty poskytovat pečovatelskou službu, musí vypracovat a dodržovat takzvané standardy kvality, kterých je celkem 15.
Před zahájením samotné péče pak musí být uzavřena Smlouva o poskytování sociální služby, která obsahuje:
- označení smluvních stran, tj. poskytovatel a uživatel sociální služby (klient)
- druh označení sociální služby (tj. pečovatelská služba),
- rozsah poskytování,
- místo a čas poskytování,
- výši úhrady za poskytované služby a výši úhrad za tzv. fakultativní služby, tedy takové služby sjezdné nad rámec vymezených základních činností (např. služba poskytovaná mimo předem stanovenou dobu, doprovod na vycházky apod.)
- ujednání o dodržování vnitřních pravidel stanovených poskytovatelem,
- výpovědní důvody a výpovědní lhůty,
- doba platnosti smlouvy.
Shrnutí:
Pečovatelská služba je terénní nebo ambulantní sociální službou poskytovanou uživatelům sociálních služeb, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení a rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Poskytuje se v předem určeném čase na předem určeném místě, a to v domácnostech uživatelů sociálních služeb, případně v zařízeních sociálních služeb, jako jsou jídelny, střediska osobní hygieny, prádelny a podobně.
Před uzavřením smlouvy o poskytovávání služby se doporučuje zjistit a ověřit si informace o dostupnosti a především potom o poskytovali pečovatelské služby.