Péče o seniory v závěrečné fázi života
Vyrovnávání se s nevyléčitelnou nemocí seniora představuje velmi náročnou situaci jak pro samotného nemocného, tak pro jeho nejbližší okolí.
Zdroj: shutterstock.com
Pokusili jsme se sepsat několik bodů, které vám mohou tuto cestu ulehčit:
Ptejte se ošetřujících lékařů na všechny informace týkající se zdravotního stavu pacienta
- Zajímejte se, jak bude léčba probíhat, jaké nežádoucí účinky se mohou objevit
- Pokud se zdravotní potíže zhoršují, hledejte spolu s lékařem řešení, které pomůže nepříjemné projevy zmírnit.
- Využijte služeb tzv. paliativní péče, ta dokáže tišit nejen bolesti a další průvodní jevy nemoci, ale také mírnit duševní utrpení a stres. Její součástí je vstřícná, otevřená a empatická komunikace lékaře s pacientem a rodinou, kteří se zásadním způsobem podílí na tvorbě plánu péče.
V případě, že je péče o seniora v domácím prostředí náročná, máte pocit, že ji nezvládáte, nebojte se obrátit na sociální a zdravotní služby.
- Uvědomte si, že není ostuda něco nezvládnout.
- Jednou z možností, je obrátit se na praktického lékaře, aby seniorovi předepsal domácí zdravotní péči. Cílem domácí zdravotní péče je zajistit zdravotní péči ve vlastním prostředí pacienta, ať už je to u něj doma, nebo u jeho rodiny. Je možné ji využít, když je potřeba pacientovi pravidelně píchat injekce, podávat infuze, stav pacienta vyžaduje cévkování, převazy, rehabilitaci, odběry krve apod.
- Můžete se také informovat o možnostech, které nabízí hospic. Zavolejte sociálnímu pracovníkovi hospice a domluvte se na osobní schůzce, na které se zeptejte na vše, co budete potřebovat.
Pokud je to možné, promluvte si se seniorem o tom, kde a jak by chtěl strávit zbytek života.
- Pokuste se ujasnit, jaké máte vy i senior přání a jaké jsou reálné možnosti.
- Je třeba dopředu zvážit síly.
- Může se stát, že senior bude trvat na tom, aby zůstal doma, ale vy víte, že péči o něj doma nezvládnete, že o něj nebude možné takto pečovat, a bude nutné využít sociálních zařízení. V takovém případě se snažte seniorovi situaci trpělivě a citlivě vysvětlovat. Zdůrazněte, že i tak s ním budete trávit čas a nechcete ho prostě někam odložit. Nabídněte seniorovi, že můžete společně vybrat zařízení, které by vám i jemu nejvíce vyhovovalo.
Nebojte se se seniorem mluvit. Komunikujte spolu.
- Nebojte se emocí, jak vašich, tak seniora. Je přirozené dát jim průchod, ať už se jedná o pláč, smutek, vztek anebo třeba strach.
Povzbuzujte seniora v tom, ať zkouší dělat něco, co má rád, co mu zlepší náladu.
Zdroj: Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně (sendvicovagenerace.cz)