Neformální pečující - průzkum veřejného mínění

02.12.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Připravili jsem pro vás pár základních informací z dokumentu MPSV. Jedná se o Průzkum veřejného mínění na téma „Pečující osoby v ČR“. Výzkum byl zaměřen na několik skupin, mimo jiné i na neformálně pečující osoby. Dozvíte se nejenom jak neformální péče ovlivňuje životy pečujících a opečovávaných, ale také dopady neformální péče na životy pečujících v ČR.

Péče o blízkou osobu

Zdroj: freepik.com

Pokud jde o definici neformálně pečujících, jedná se o osoby, které pečují o své blízké v jejich přirozeném prostředí. Jsou to osoby různých povolání / profesí, vzdělání a také osobnostních předpokladů. Protože se jedná o péči o blízkou osobu, jsou často neformální pečující citově zainteresováni na této péči a často to považují za svou morální povinnost.

Víte, že?

  • 40 % dospělých osob deklaruje zkušenost s péčí o osobu, která to v posledních 5 letech potřebovala (v letech 2020 – 2024), celkově to může být až 2,5 milionu lidí v populaci. Častěji se jedná o ženy ve věku 45 – 64 let. Dvě třetiny neformálních pečujících se vztahují k osobám, které mají III. a IV. stupeň závislosti.
  • V průměru každý pečující pečoval o 1,3 člověka v rámci posledních 5 let. Průměrný věk opečovávané ženy byl 72 let, u muže 60 let. Nejčastěji se jednalo o rodiče, prarodiče nebo děti. Průměrně trvá péče o opečovávanou osobu 29 hodin týdně (je to vlastně ekvivalent dvoutřetinového pracovního úvazku).
  • Zásadní důvody pro péči: MORÁLNÍ POVINNOST, BLÍZKÝ VZTAH, postarat se je NORMÁLNÍ
  • Neformální pečující umožňují opečovávanému zůstat doma a vést plnohodnotný život, protože mezi nejčastější činnosti patří: STAROST O DOMÁCNOST (nákupy, vaření atd.) a DOPROVÁZENÍ (lékař, úřad atd.). Zdravotní úkony se odehrávají ve zhruba polovině případů, přímá péče v 60 % případů.
  • 12 % pečujících se muselo nebo bude muset kvůli péči přestěhovat, a to buď v rámci daného města / obce nebo dokonce mimo město. Při přepočtu na všechny obyvatele to znamená mobilitu zhruba 300 tisíc lidí za 5 let.
  • Neformální péče má významný negativní vliv na život pečujících a připouští to 61 % respondentů. Zásadní je dopad na duševní zdraví, který deklaruje čtvrtina pečujících a zhoršení fyzického zdraví 18 % respondentů. Každý pátý pečující má finanční problémy, každý sedmý pečující stále pečuje a nemá čas na nic jiného.
  • 12 % pečujících muselo odejít ze zaměstnání nebo přestat podnikat, aby se mohli věnovat této činnosti. Téměř každý desátý přiznává velké zhoršení partnerského vztahu kvůli péči.
  • Čtvrtina neformálních pečujících je na péči sama a více než třetina z nich přiznává, že se jim nedaří skloubit péči s normálním životem. Pečují v průměru 50 hodin týdně (tzn. více než jeden pracovní úvazek, a to neuvažujeme práci v noci a bez možnosti dovolené). Třetinu z nich tvoří muži, takže sice v této skupině opět převládají ženy, ale ani mužům se tato situace nevyhýbá.
  • Třetina neformálních pečujících téměř neodpočívá, pouze každý pátý pečující jezdí pravidelně na dovolenou.
  • Neformální péče je také spojena s určitým konzervatismem pečujících, 57 % pečujících nechce v péči do budoucna nic měnit a dalších 14 % o tom zatím ani nepřemýšlela. Přestože existují různé formy podpory, mnoho pečujících je nevyužívá. Jen 6 % pečujících využilo vzdělávání a pouze 10 % poradenské služby.

 

Zdroj: MPSV ČR

Podpora, pomoc, péče Péče v domácím prostředí Pro pečující




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes