Ne všechny babičky jsou hlídací aneb 10 důvodů, proč někteří prarodiče tráví s vnoučaty méně času

18.10.2024 Gabriela Knápková, PRIMA BÁBA

Letní prázdniny a začátek školního roku přináší do mnoha rodin téma zapojení prarodičů do péče o vnoučata.

Babička, děda a vnučka

Zdroj: shutterstock.com

Vedle hlídacích babiček a dědečků jsou samozřejmě prarodiče, kteří z nejrůznějších důvodů s vnoučaty netráví mnoho času. Na úvod je dobré si připomenout, že prarodiče nemají vůči vnoučatům žádnou povinnost. Tu svoji si již splnili výchovou vlastních dětí.

Věčně pozitivně naladěná babička, která má vždy napečeno a je připravena ihned přispěchat mladé rodině na pomoc, je klišé. Nebo životní štěstí? Dnešní generace babiček jsou mnohdy ženy, které se úspěšně a s velkým nasazením stále realizují ve své profesi, rády cestují či pečují o jiné členy rodiny. A podobně jako sami rodiče řeší, jak rozvrhnout své síly.

Pro rodiče někdy bývá zklamání, když se nedaří vybudovat mezi prarodiči a vnoučaty pěkný vztah. Schází jim také praktická podpora rodičů v podobě hlídání dětí. Jindy bývají rozčarování prarodiče, kteří se na roli babička a dědečka těšili, ale vše se vyvinulo jinak, než si představovali.

Jaké jsou nejčastější důvody, proč babičky a dědečkové tráví s vnoučaty málo času?

1. Pracovní vytížení

Na rozdíl od předchozí generace jsou dnešní babičky v době, kdy jsou jejich vnoučata malá, často v plném pracovním nasazení. Některé věnují čas vlastnímu podnikání, jiné svazuje pevná pracovní doba či náročná práce ve směnném provozu.

2. Vzdálenost

Často zmiňovaným důvodem, proč se prarodiče neoznačují za hlídací, je vzdálenost. Vnoučata například žijí v jiném městě, mnohdy i v jiném kraji, zemi či dokonce na jiném kontinentu.

3. Nemoc a chybějící energie

Velkým omezením je také zdravotní stav prarodičů. Může jít o vážnou nemoc, ale i třeba o potíže s pohybem, což je zejména u hlídání neposedných dětí limitující. Také množství energie již nebývá nevyčerpatelné a jeho obnova v pokročilejším věku trvá déle.

4. Péče o jiné členy rodiny

Prarodiče, nejčastěji právě babičky, také mnohdy pečují o svého partnera, nemohoucí rodiče, mladší dospívající děti či jiné členy rodiny nebo domácí mazlíčky. Také prarodičů malých dětí se dotýká problematika tzv. sendvičové generace. Jejich péči a pozornost si žádají zároveň staří nemohoucí rodiče, dospívající děti a malá vnoučata.

5. Přemíra pečování o druhé v minulosti

Některé ženy jsou staráním se o druhé přesycené a potřebují konečně více času na sebe. Může jít o mnohonásobné maminky nebo ženy, které strávily dlouhá léta péčí o nemohoucího člena rodiny či prací ve školství, kde byli s malými dětmi v každodenním kontaktu.

 6. Neshody v rodině

Vztahy s vnoučaty také blokují neshody v rodině. Ty mohou vést až k úplnému přerušení kontaktu anebo vztahy omezují spíše na zdvořilostní návštěvy. Někdy mezi prarodiči a rodiči nepanuje dostatečná důvěra, aby vnoučata mohla pobývat u babičky a dědy samostatně. Mezi rodinami se objevují rozpory ve výchově a přístupu k dětem.

7. Vnoučata mají jiný program

Zejména u vnoučat školního věku bývá důvodem i to, že již mají vlastní plány. Stává se tak například u dětí, které se věnují intenzivně nějakému koníčku.

 8. Vlastní aktivity

Mnozí prarodiče mají spoustu vlastních aktivit a zájmů, které jsou časově náročné. Může jít o sportovní nadšence, vášnivé cestovatele, vyznavače kultury nebo milovníky chataření. O babičce plnící si svá přání pěkné vypráví Alena Kastnerová v knize O líné babičce. Mimochodem skvělá knížka i pro společné čtení s vnoučaty.

9. Strach z nové doby

Někteří prarodiče si již netroufají trávit čas s vnoučaty sami. Cítí se v dnešní době nejistí, nevědí, jak s dětmi trávit čas, nerozumí jejich světu, obávají se různých krizových situací nebo vysokých finančních nákladů.

10. Vyčkávací přístup

Škoda je, když důvodem pro málo společně stráveného času je chyba v komunikaci mezi generacemi. Prarodiče by rádi s vnoučaty trávili více času, ale čekají na to, až je rodina pozve na návštěvu či přizve k nějaké aktivitě. Mladá rodina získá dojem, že prarodiče o kontakt nestojí, když se sami neozvou. Bludný kruh. Ten jde ale snadno přerušit vlastní aktivitou, inspiraci k tomu, co s vnoučaty sami podniknout najdete například na blogu pro aktivní prarodiče Prima bába.

Možná nejpřísnějšími “soudci” nehlídacích babiček jsou samy ženy stejné generace. Část z nich jsou babičky, které ve svých vnoučatech mají smysl života a je pro ně těžké pochopit, že někdo jiný to tak nemá. Jsou přesvědčené, že ženy, které netráví čas s vlastními vnoučaty se okrádají o spoustu radosti a myslí si, že mladé rodině by se mělo pomoci. Málo pochopení sklízí také u svých vrstevnic, které babičkami kvůli různým okolnostem nejsou, ale velmi po tom touží.

Žádný důvod nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Někdy platí okřídlené “Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod”. Ale právě to chtění není automatické a už vůbec ne povinné.

Ať již patříte do hlídacího nebo nehlídacího tábora, buďme k sobě navzájem tolerantní a přející. Pro někoho je rodinná soudržnost klíčovou hodnotou a hlídání vnoučat splněným snem. Jiný touží po tom mít konečně čas pro sebe a objevovat krásy Jižní Ameriky nebo si užívat odpočinku na milované chatě u Vltavy. Respektujme právo každého zařídit si život po svém.

 

  Autor: Gabriela Knápková, PRIMA BÁBA

Aktivity Zajímavost Rodina




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes