Na bylinné vody na vlasy postačí bylinky ze zahrádky

22.06.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Které bylinné vody na vlasy pomohou s lupy, které se svěděním pokožky a po kterých budou vlasy krásně lesklé? Ačkoliv mohou někomu přijít vlasové vody jako nějaký výdobytek moderní doby, není tomu tak. Připravovaly si je totiž už generace našich předků. Dnešní uspěchaná doba sebou přináší masově vyráběné produkty, proto nezbývá příliš prostoru pro bylinky ze zahrádky, což je velká škoda.

Levandule na vlasy

Účinek levandule není radno podceňovat. Používá se při ošetření mastných vlasů i suché pokožky hlavy, autor: Lucie Peukertová (zdroj: izahradkar.cz)

Sílu bylinek totiž nemůže nic nahradit! A ještě k tomu je výroba bylinných vod poměrně snadná. K jejich výrobě nám postačí:

  • čistá pramenitá voda
  • správné bylinky
  • někdy ještě ocet

Bylinné vody dodají vlasům nový lesk a některé je dokonce mohou i barevně tónovat. Záleží jen na nás, které z bylinek dáme při výrobě přednost.


   Heřmánek pravý zvýrazní světlou barvu vlasů.         Královna květin dodá vlasům krásný lesk.

Při výrobě domácí kosmetiky si vystačíme se surovinami dostupnými na zahrádce a v naší domácnosti. A pokud chceme více experimentovat, máme možnost vyzkoušet některý ze složitějších receptů a potřebné suroviny si dokoupit. Tak je to i u vlasových vod.

I zde si můžeme vystačit prakticky jen s vodou, octem a bylinkami, které rostou na zahradě nebo ve volné přírodě. Ale také se můžeme odvázat a trošku si zařádit s dalšími surovinami, jako jsou stoprocentní esenciální oleje nebo výživné oleje rostlinného původu.

S čím bylinné vody na vlasy pomohou

Hlavní roli při výrobě vlasových vod hrají jednotlivé suroviny. Věřte, že každá má v receptuře své opodstatnění. Od vlasových vod většinou očekáváme, že nám pomohou odstranit nebo alespoň částečně zmírnit problém, který nás trápí:

  • roztřepené konečky
  • vlasy mastné nebo příliš suché

Bylinné vlasové vody ovšem mohou vlasy i barevně tónovat nebo obnovit jejich přirozený lesk a vitalitu.

Funguje to tak, že si vyrobenou vlasovou vodu nalijeme do rozprašovače a vlasy si s ní pečlivě provlhčíme. Zatímco přípravky na vodní bázi můžeme ve vlasech nechat, typy s octem se většinou oplachují, aby v naší hřívě nezůstaly pachové stopy. Avšak ani to není pravidlo.

Použití vlasových vod je třeba pravidelně opakovat, abychom se dočkali vytouženého úspěchu. Velmi důležitou roli v receptuře vždy hrají samotné bylinky. Právě ony mají na účinku klíčový podíl.

Které bylinky a jak účinkují?

Bylinky proti lupům

květ heřmánku pravého, kořen lopuchu, květ levandule lékařské, nať pelyňku pravého, nať nebo samotný list kopřivy dvoudomé, kvetoucí nať tymiánu obecného, list máty peprné, list rozmarýnu lékařského, lze použít i oplach ze zeleného čaje

Bylinky na mastné vlasy

list meduňky lékařské, květ měsíčku lékařského, nať přesličky rolní, list šalvěje lékařské, květ levandule lékařské

Pokud vlasy ubývají

list kopřivy dvoudomé, list bazalky pravé, list máty peprné, list petrželky kudrnky


Bazalka jako pomocník při úbytku vlasů  

Svědění vlasové pokožky

list máty peprné, list šalvěje lékařské

Na zvýšení lesku vlasů

květ růže

Bylinky pro zvýraznění přirozené barvy vlasů

  • Blond – květ heřmánku pravého, květ divizny velkokvěté, květ měsíčku lékařského
  • Hnědé – slupky ořešáku, černý čaj, list kopřivy dvoudomé, kořen kostivalu lékařského, list šalvěje lékařské
  • Zrzavé – květ měsíčku lékařského, plod růže šípkové, z koření pak skořice a kurkuma

Jak na bylinné vody

V první řadě si musíme ujasnit, co přesně od vlasové vody očekáváme. Receptura se odvíjí nejen od vlasů samotných, ale také od zdraví vlasové pokožky. Pokud chceme zintenzivnit účinek přípravku, použijeme místo vody květovou vodu, která se získává z květů léčivých rostlin destilací.

Tento přípravek se běžně používá do různých výrobků přírodní kosmetiky. Je účinný nejen v přírodních šamponech a vlasových vodách, ale také v pleťových krémech, osvěžuje pleť v horkých dnech nebo dobře poslouží jako přírodní vonný sprej.

Postup výroby vlasových vod je poměrně jednoduchý

Jako první si převaříme vodu. Po dosažení bodu varu již nepřihříváme. Přidáme bylinky, pečlivě je promícháme a necháme je louhovat asi deset až dvacet minut. Léčivé kořeny je třeba louhovat mnohem déle, klidně i 12 hodin, aby se z nich získalo co nejvíce léčivých látek. Poté vodu scedíme přes plátýnko a naplníme s ní rozprašovač.

                                                        
  Vlasová voda pro suché vlasy s růžovou vodou. Při přípravě se nepoužívá vaření, vše se dělá zastudena  

K bylinnému nálevu můžeme přidat i další složky, vždy je ovšem přidáváme až po úplném vychladnutí. Do bylinných vod se jako vylepšující složka hodí například jablečný ocet, pro suché vlasy pak třeba lžička nebo polévková lžíce rostlinného oleje (ideálně mandlový), nebo třeba pár kapek stoprocentního esenciálního oleje, který dodá účinné látky a vodu krásně provoní.

Vlasová voda pro blond vlasy s měsíčkem a heřmánkem

  • 250 ml vařící vody
  • 1 polévková lžíce sušených nebo čerstvých květů heřmánku pravého
  • 1 polévková lžíce sušených nebo čerstvých květů měsíčku lékařského

V hrnci převaříme vodu, do které pak přidáme bylinky. Ty necháme deset minut louhovat, a pak scedíme. Vodu nalijeme do rozprašovače.

Pokud chceme, přidáme pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Vodou si pečlivě navlhčíme samotné vlasy i vlasovou pokožku a chvíli masírujeme. Vlasy nakonec omyjeme vodou nebo rovnou upravíme, jak jsme zvyklí.

Bylinná voda na suché vlasy se směsí bylinek a léčivým olejem

  • 300 ml vařící vody
  • 2 polévkové lžíce jablečného octa
  • 1 čajová lžička mandlového oleje
  • 1 menší lžíce květu heřmánku pravého
  • 1 menší lžíce listu šalvěje lékařské
  • 1 menší lžíce listu kopřivy dvoudomé

Bylinky opět vylouhujeme v horké vodě asi deset minut. Po scezení a vychladnutí na pokojovou teplotu přidáme ocet a mandlový olej. Vodu pak vmasírujeme do vlasů i vlasové pokožky, necháme působit asi pět minut a vlasy poté omyjeme. Můžeme nechat ale i bez oplachu.


Autor i fota: Lucie Peukertová (zdroj: izahradkar.cz)

Zahrada Zajímavost Péče o sebe




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes