Mezinárodní den lidské solidarity
20. prosinec je Mezinárodním dnem solidarity. Tento mezinárodní den vyhlásila OSN poprvé v roce 2006 na oslavu naší jednoty a rozmanitosti a ke zvýšení povědomí o důležitosti solidarity mezi lidmi.
Solidarity (zdroj: OSN)
Koncept solidarity provází činnost Organizace spojených národů od jejího vzniku. OSN byla založena na zásadě kolektivní bezpečnosti mezi národy, která se opírá o solidaritu mezi jejími členy s cílem "udržet mezinárodní mír a bezpečnost".
V Deklaraci tisíciletí, kterou členské státy přijaly v roce 2000, je solidarita definována jako jedna ze základních hodnot mezinárodních vztahů v 21. století.
Bez lidské solidarity, ochrany lidských práv, veřejné participace a dobrovolnictví by občanská společnost fungovala velmi těžko. I proto každoročně na Mezinárodní den lidské solidarity patří poděkování všem občanským organizacím, individuálním dárcům a dobrovolníkům, kteří pomáhají naplňovat potřeby dětí, lidí hendikepovaných, chudých či jinak potřebných, nespravedlivě stíhaných a utlačovaných. Hodnotu solidarity vnímáme právě i v současné globální situaci, kdy se na životě konkrétních lidí, obcí a zemí projevují negativní dopady konfliktů, klimatických jevů i doznívající pandemie.
Tváří v tvář rostoucí nerovnosti a chudobě na celém světě se ozývají hlasy, které doporučují odvrátit se od tohoto světa a jeho problémů a věnovat se jen svým vlastním potřebám. Přesto opakovaně zažíváme příklady solidarity, které nejen účinně pomáhají, ale také inspirují. Ať již jde o širokou a vytrvalou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny nebo o dlouhodobou mobilizaci mladých lidí ve prospěch klimatu. Nechme se inspirovat těmi, kdo po celém světě vyvíjejí iniciativy ve prospěch spravedlivější a udržitelnější společnosti a každodenní mezilidské solidarity.
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR