Lázně Luhačovice mají svou Zeď paměti
Nejvýznamnější moravské lázně Luhačovice se díky svým léčebným účinkům, podmanivé atmosféře a příjemnému přírodnímu prostředí staly oblíbeným místem pro mnoho významných osobností z oblasti společenského života, sportu i kultury.
Zdroj: wikipedia.org
Na samém počátku stojí hrabě Otto Serényi (1855 – 1927), majitel luhačovického panství.
Neméně důležitá je i role Dušana Samo Jurkoviče, slovenského architekta (1868 – 1947). Byl to on, kdo vtiskl Luhačovicím jejich charakter. Jurkovičovy realizace kombinující na svou dobu moderní stavební postupy s tradičními motivy valašských stavení. Z původně čtrnácti staveb se do dnešních dnů zachovalo osm. Mezi nejvýznamnější patří Jurkovičův dům, léčebný dům Jestřabí, vodoléčebný pavilon, hudební altánek, či dnes, po náročné rekonstrukci zářící lázeňská plovárna, takzvané „Sluneční lázně“.
K věhlasu Luhačovic neodmyslitelně patří hudební skladatel Leoš Janáček. Během svých třiadvaceti pobytů zde složil Glagolskou mši, pracoval na opeře Liška Bystrouška a dalších dílech. Ve zdejších reáliích se natáčel i životopisný film Lev s bílou hřívou, v němž hlavní postavu Janáčka bravurně ztvárnil Luděk Munzar.
Luhačovice navštívil v roce 1924 během své cesty po Moravě i Tomáš G. Masaryk. Dobové prameny dokládají, že to tenkrát byla opravdu veliká sláva. Zástupy nadšených lidí lemovaly ulice, kterými projížděl. Na léčebném pobytu zde byly i jeho děti, dcera Alice Masaryková a syn Jan Masaryk. Luhačovice okouzlily na jaře roku 1936 i prezidenta Edvarda Beneše natolik, že v červenci téhož roku si představitelé obce jeli do Prahy pro certifikát potvrzující, povýšení Luhačovic z obce na město.
Mezi další osobnosti, jejichž pobyt je v Luhačovicích zaznamenán, patří spisovatel Karel Čapek, který zde na lázeňském pobytu doprovázel manželku, herečku Olgu Scheinflugovou, malíři Alfons Mucha, Antonín Slavíček a Joža Uprka, spisovatelé Alois Jirásek, Vilém a Alois Mrštíkové, coby automobilový závodník přijel v roce 1932 i Jan Werich.
Jistě velký rozruch v lázních způsobily ve třicátých letech během svých pobytů hvězdy prvorepublikového filmu Adina Mandlová, Lída Baarová, Nataša Gollová, Hugo Haas, král komiků Vlasta Burian, či Oldřich Nový, který v Luhačovicích několikrát pobýval i na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. V té době do lázní zajížděl i Antonín Jedlička, populární Strýček Jedlička, aby si léčil své extrémně namáhané hlasivky. V lázeňském divadle pořádal představení pro děti z luhačovických léčeben.
Stejně jako v minulosti, navštěvují i dnes Luhačovice známé osobnosti. Na lázeňské kolonádě můžete potkat herecký manželský pár Jana Přeučila s Evou Hruškovou, herce Jaroslava Duška, Světlanu Nálepkovou, písničkáře Josefa Fouska, baviče Josefa Náhlovského a další. Mezi nejvěrnější návštěvníky Luhačovic patři houslový virtuóz Václav Hudeček, který zde pravidelně pořádá pro mladé houslisty prázdninové interpretační kurzy.
Zeď paměti návštěvníci najdou na nové městské promenádě na Ulici Dr. Veselého, která spojuje městskou a lázeňskou část Luhačovic.
Text a foto: Alena Kučerová