Kompenzační pomůcky usnadňují život v domácnosti
Příklady z praxe, jak usnadňují kompenzační pomůcky život handicapovaným lidem doma.
Zdroj: Shutterstock.com
Základní pomůcky, jako jsou různé druhy holí, chodítek či invalidních vozíků, si asi dokáže představit každý. Pojďme si ale ukázat, jaké další – méně známé – pomůcky mohou lidé s omezenou pohyblivostí ve svých domácnostech využívat.
Elektrické polohovací lůžko
Polohovací postele bývají pojízdné, výškově nastavitelné, s polohováním trupu a dolních končetin. Elektrická lůžka jsou ovládána pomocí ovladače, který umožňuje jejich snadnou obsluhu i těžce nemocným. Lůžka výrazně usnadňují práci pečující osobě i samotným nemocným lidem. Existuje celá řada pomůcek, které je doplňují tak, aby maximálně usnadnila péči o nemocné a zároveň zpříjemnila jejich pobyt na lůžku. Jde o různé opěrky, držáky, protiskluzové a antidekubitní podložky, stolky, hrazdičky a jiné. Polohovací postele zdaleka nejsou samozřejmostí jen v ústavních zařízeních, používají je i lidé v domácnostech a jsou hrazeny (respektive zapůjčovány) zdravotními pojišťovnami.
Nafukovací vana pro hygienu na lůžku
Osobní hygiena na lůžku se provádí, tráví-li člověk většinu času pouze na lůžku a je-li jeho handicap natolik komplikovaný a těžký, že je i v domácím prostředí téměř nemožné jakýmkoliv způsobem se dopravit na výkon osobní hygieny do koupelny. Osobní hygienu na lůžku je možné řešit dvěma způsoby: je možné použít běžné hygienické pomůcky (například přenosné lavůrky na vodu), nebo se také nabízí možnost nafukovací koupací vany, která se používá na principu nafukovacího bazénku.
Příklad z praxe:
Pan Miroslav trpí těžkým handicapem celého těla (zejména končetin). Využíval běžnou hygienu především na lůžku za použití standardních nádob a omýváním žínkou. Občas využil i koupelnu, ale bylo zapotřebí mužské síly a zpravidla práce dvou lidí, aby dotyčného odnesli a spustili do běžné vany v domácím prostředí. Problém se vyřešil nabídkou speciální vany, která se ve stavu ploché plachty podloží pod ležícího a poté se nafouknou a upnou jednotlivé části stěn. Pak už je snadné donést vodu a vykonat koupel. Zařízení má i odtokovou trubici na použitou vodu. Pan Miroslav si tuto koupel dopřává a vychvaluje.
Nástavec na WC
Zdánlivě nedůležitá pomůcka pro běžné potřeby člověka se v okamžiku zhoršené nebo omezené pohyblivosti stává přímou záchranou a velkým pomocníkem k samostatnosti a samoobsluhy při použití WC. A to velmi příznivě působí na sebevědomí dotyčného.
Příklad z praxe:
Paní Růžena je v pokročilém seniorském věku. Zvládá běžné úkony v péči o svou osobu pomalu, klidně a trpělivě, přestože jsou tyto úkony obtížné. Při použití WC docházelo často k pohybovým problémům, a to zejména při vstávání z toalety. Dosed na toaletu se obyčejně i s omezením pohybového aparátu podaří. Problém nastává při vstávání. Je třeba madel k uchycení a síla ke zvednutí. Paní Růžena s holemi komplikovaně vstávala za standardního WC. Poskytnutím nástavce dle výšky postavy a typu záchodové mísy se problém vyřešil, a ani nebylo zapotřebí uchycovacích madel. Dosed v podstatě ve výšce hýždí je ideální a nezpůsobuje velkou námahu ani při omezení pohybu.
Pojízdná sedací toaletní židle
Je-li člověk ve stáří, nebo i mladším věku – např. po operaci – omezen v chůzi a pokud v domácnosti není dobrý přístup na toaletu, může využít pojízdnou toaletní židli, která je velmi využívanou pomůckou.
Příklad z praxe:
Paní Milena měla v domácnosti velmi komplikovaný přístup na WC. Různé chodby a schody bránily v dostupnosti místa. Nastal problém, kam tedy chodit na toaletu. Přestavba bytu nebyla realizovatelná. Pomoc se nabídla zapůjčením toaletní židle, která je pohodlná na použití a sebeobsluhu. Další předností je i dobrá hygienická udržitelnost. Paní Mileně tato pomůcka velmi pomohla v samostatnosti.
Zdroj: Malyra.cz