Jak přizpůsobit byt či dům životu seniora

26.02.2024 Spokojený domov, o. p. s.

V tomto díle vám popíšeme úpravy obydlí, které mají za cíl především zvýšení soběstačnosti, zajištění bezpečnosti a snadný kontakt s  okolím. Spoustu úprav zvládnete sami, bez pomoci architekta i zedníka.

Jak přizpůsobit byt či dům životu seniora

Zdroj: Pixabay.com

Úpravami se může inspirovat nejen senior, ale řada z nich bude užitečná i pro člověka se zdravotním postižením, například mladého vozíčkáře po úraze, který si zařizuje vlastní bydlení. Pokud to umožňuje aktuální zdravotní stav člověka, pomohou mu úpravy bytu spolu s vhodně zvolenými kompenzačními pomůckami a sociálními a zdravotními službami žít spokojený život doma, bez nutnosti stěhovat se do ústavního zařízení. 

Důležité je začít myslet na stáří včas a předvídat možné životní situace, které s sebou budou přibývající roky přinášet. Za určitých okolností je vhodné se rozhodnout včas pro bydlení v menším bytě. Výhodou jsou menší náklady na provoz, snazší úklid a útulnost. 

Základem vybavení každého obydlí by mělo být centrální vytápění, eventuálně náhradní zdroj tepla, teplá voda, snadno přístupná vana a WC, lednička, automatická pračka, rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba a žaluzie do oken. To vše jsou zdánlivé drobnosti, které ale nejsou všude (zejména na vesnicích) samozřejmé. V případě snížení soběstačnosti přitom dokáží člověku výrazným způsobem usnadnit život. 

Pohyb a orientaci usnadní velké množství úprav a pomůcek. V bytových domech je bezpodmínečnou nutností výtah. Vhodné je odstranit zbytečné prahy a schody. Rozměnění nábytku by mělo být takové, aby vymezovalo dostatečný prostor pro pohyb v místnosti. Z důvodu bezpečnosti se vyhýbejte nábytku s ostrými rohy (nemusíte nábytek měnit, stačí ošetřit nebezpečná místa plastovými chránítky). Důležité je odstranit nerovnosti na podlaze, například přehnuté rohy koberců. Šířka dveří by měla být minimálně 90 centimetrů, aby byl umožněn pohodlný průchod člověku s holemi nebo chodítkem či průjezd invalidního vozíku. Ideální je minimalizovat počet dveří (zanechat je například pouze v ložnici, v koupelně a na toaletě). Do koupelny je vhodné pořídit protiskluzové podložky. Užitečnou pomůckou mohou být madla – dle potřeby konkrétního člověka mohou být umístěna nejen v koupelně, ale i v dalších částech bytu, například na chodbě. 

Určete si místo pro nejpotřebnější věci (brýle, mobilní telefon, léky…), které budete mít vždy na dosah ruky. Velmi důležité je osvětlení. Používejte místní osvětlení pro čtení a ruční práce. Usnadněním je i orientační noční světlo. 

Bezpečnost zajistí dveře vybavené dvěma kvalitními zámky, kukátko a řetízek ve dveřích, bezpečnostní fólie nebo mříže na oknech v přízemí. Nezapomínejte klíče v zámku. Nedůvěřujte neznámým lidem, kteří chtějí vstoupit do vašeho bytu!  

K pohodlné komunikaci je nutné pořízení telefonu – v dnešní době již téměř výhradně mobilního.  Ale i k pevné lince se dá pořídit přenosný telefonní přístroj. Komunikaci a kontakt s okolím hůře pohyblivým lidem usnadní i počítač a internet. I tyto technologie se dají přizpůsobit zdravotnímu stavu a preferencím jednotlivých lidí. Někdo upřednostňuje tablet či notebook z důvodu snadné přenositelnosti, někdo pro změnu pro pohodlné ovládání potřebuje klasickou klávesnici a z důvodu zraku mu vyhovuje velký monitor. Na monitory pak existují různé speciální držáky, aby mohl člověk na počítači pracovat například i z lůžka. Pomoct může i dockovací stanice pro notebook. 

Pro psychickou pohodu je důležitý koutek pro osobní zájmy – knihovna, truhlářská dílna, psací stůl, šicí stroj, prostor pro sbírku známek či starých pohledů… Pokud starý člověk bydlí v bytě a má omezené možnosti vycházení ven, je pro něj coby kontakt s venkovním prostředím důležitý balkón. Samozřejmostí by měl být pohodlný vstup. Estetickou funkci plní květiny. Výška umístění květináčů by měla být přizpůsobena tak, aby o květiny mohl pečovat i člověk vsedě. 

Veškeré bytové úpravy je nutné řešit s ohledem na osobní požadavky konkrétního člověka a rodina by měla při plánování bydlení brát v úvahu jeho důstojnost a autonomii. Ve většině případů lze nalézt kompromis, aby se vyhovělo jak jeho přáním a osobnímu vkusu, tak zajištění bezpečnosti a soběstačnosti. 

 

Zdroje informací: 

  • Bydlení s handicapem. Časopis Moje rodina č. 42/2010, str. 6–7.  

  • Zdravé bydlení seniorů. Informační leták. Vydal státní zdravotní ústav, Praha, 2004. 

  • O bydlení seniorů. Vydala Diakonie Českobratrské církve evangelické, Praha, 2009. 

  • praktické zkušenosti uživatelů našich sociálních služeb


    Autor: Spokojený domov, o. p. s.

    Bydlení




    Informace (nejen) pro prarodiče

    Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

    © 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
    by Media Heroes