Důchodová kalkulačka: orientační představa o výši vašeho důchodu
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí svým klientům nástroj, díky němuž si mohou vypočítat orientační výši starobního důchodu. ČSSZ tak vychází vstříc klientům, kteří se o své důchodové nároky aktivně zajímají a o své budoucnosti chtějí mít nejkonkrétnější představu.
Zdroj: shutterstock.com/ČSSZ
Takzvaná důchodová kalkulačka je určena především těm, kteří se nachází v období před dosažením důchodového věku či uvažují o odchodu do důchodu v horizontu nejvýše 5 let.
Orientační výpočet důchodu prostřednictvím důchodové kalkulačky vychází ze základních údajů, jenž v obecném případě výši důchodu ovlivňují. Neumožňuje však plně zohlednit všechny rozhodné skutečnosti. Důchodová kalkulačka proto může sloužit pouze k orientační představě o výši důchodu.
Využití důchodové kalkulačky
Jedná se v zásadě o dva způsoby, a to:
- klient disponuje elektronickou identitou - lze využít on-line verze kalkulačky na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“). Tato aplikace pak automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě, což velmi usnadní práci;
- klient nedisponuje elektronickou identitou - údaje do kalkulačky se musí doplnit ručně; údaje o době pojištění, vyměřovacích základech dosažených v období od roku 1986 či vyloučených dobách obsahuje např. v informativním osobním listu důchodového pojištění.
Výpočet do budoucna
Součást obou kalkulaček tvoří rovněž možnost provést výpočet do budoucna, konkrétně až na dobu pěti let od aktuálního data (datum, kdy se výpočet provádí).
V závislosti na hodnotách nastavených Českou správou sociálního zabezpečení (tj odhad vývoje průměrné mzdy v ČR) se predikce výše důchodu zobrazí ve třech variantách: minimalistická, střední, optimistická. Výpočet do budoucna je však možné provést i na základě svého odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy v ČR, a získat tak vlastní prognózu.
Přesný výpočet důchodu (s přihlédnutím ke všem rozhodným skutečnostem) provádí Česká správa sociálního zabezpečení až na základě řádně uplatněné žádosti u Okresní správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.
Důchodová kalkulačka slouží pouze k orientační představě o výši důchodu. Podmínky nároku na starobní důchod z důchodového pojištění a způsob stanovení jeho výše upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení