ČSSZ jako lídr elektronizace ve státní správě
Připomenutí nejdůležitějších elektronických systémů České správy sociálního zabezpečení: Informativní důchodová aplikace, Žádost o důchod on-line i další on-line služby.
Zdroj: freepik.com
Informativní důchodová aplikace
Online služba Informativní důchodová aplikace (IDA) byla spuštěna v létě 2021 a přinesla klientům ČSSZ vůbec poprvé možnost získat online aktuální informaci o svém důchodu, a to všem, i těm ve značně předdůchodovém věku. Služba dostupná na ePortálu ČSSZ poskytuje jasnou a srozumitelnou informaci o evidovaném počtu let důchodového pojištění a odhadované výši starobního důchodu. Každý klient tak může jednoduše a rychle zjistit svůj důchodový věk (u žen i s ohledem na počet vychovaných dětí), výši starobního důchodu, počet let a dní pojištění již získaných a kolik let a dní do získání doby potřebné pro nárok na starobní důchod ještě chybí.
IDA se probojovala mezi finalisty dalšího ročníku IT projekt roku a nakonec se v dubnu 2022 stala rovněž vítězem. Jednalo se tak o další ocenění digitalizace služeb poskytovaných klientům.
Žádost o důchod online
Od prosince 2023 funguje nová online služba Žádost o důchod online, která se týká starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Klienti mohou díky uživatelsky přívětivé službě v pohodlí a jednoduše vyplnit a odeslat žádost o důchod, aniž by museli fyzicky navštívit úřad. Součástí služby je u starobního důchodu jeho informační výpočet s volbou termínu pro odchod do důchodu také možnost elektronicky doložit chybějící dokumenty. Se službou Žádost o důchod online se ČSSZ podařilo v březnu 2024 už potřetí uspět v soutěži IT projekt roku. Obrovský úspěch s sebou nese i závazek do budoucna, a to udržet nastavenou laťku, držet se aktuálních trendů elektronizace procesů a plnit cíle eGovernmentu v ČR i v kontextu EU.
Další online služby
Prostřednictvím ePortálu ČSSZ nabízí ČSSZ řadu dalších online služeb a elektronických formulářů. Velká pozornost je věnována online službám pro OSVČ jako třeba v letošním roce spuštěná služba Stav pohledávek napojistném, penále a pokutách OSVČ, nebo již dříve služba Informace ozaplacených zálohách na důchodové pojištění OSVČ. Digitalizace úřadu pak může mít i jiné podoby. Například valorizační oznámení bylo koncem loňského roku zasíláno příjemcům jednoho druhu důchodu již pouze elektronicky ve formě „zprávy pro příjemce“. Díky tomu ČSSZ snížila počet odeslaných oznámení formou dopisu o 1,7milionu kusů, což vedlo k úspoře za materiál, tisk a poštovné ve výši téměř 45 milionů korun. I to je jedna z cest, kterými se bude ČSSZ v dalších letech ubírat ve snaze nejen udržet si pozici lídra digitalizace ve státní správě, ale především být v moderním prostředí přívětivým, spolehlivým a dostupným partnerem při řešení životních situací svých klientů.
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení