Desatero novopečeného nadšeného prarodiče: Jak usměrnit své nadšení a užívat si novou roli bez nedorozumění

27.01.2024 Gabriela Knápková, PRIMA BÁBA

Toto desatero směřuje k vám motivovaným babičkám a dědečkům, kteří se na roli prarodiče těšíte a chystáte se své vnouče zahrnout láskou a pozorností. Než se do prarodičovství naplno položíte, můžete se inspirovat našimi deseti doporučeními. Budete-li s některými body nesouhlasit, je to úplně v pořádku, samozřejmě to nejsou žádná přikázání. Mít v rodině opět malé stvoření je radost, užijte si ji.

Desatero novopečeného nadšeného prarodiče: Jak usměrnit své nadšení a užívat si novou roli bez nedorozumění

Zdroj: pixabay.com

1. Nepřepalte začátek

Být babičkou nebo dědou je běh na dlouhou trať, není proto třeba hned sprintovat. Nepozvala vás snacha na návštěvu do porodnice? Dcera vám nechce dát týden staré miminko do náruče? Pravděpodobně v tom není nic osobního, mnoho novopečených rodičů potřebuje čas se s novou situací v klidu srovnat. Některé maminky po porodu trápí psychika, jiné ženy zase hůře snáší, když se mají od dítěte odloučit. Jasně, tolik jste se těšili, váš čas přijde. Mladé rodině často více pomůže, když vezmete miminko v kočárku ven či donesete poctivý vývar. Vše je ale o domluvě.

2. Nesrovnávejte

Vyvarujte se srovnávání, zejména těch, která jsou v neprospěch vašich blízkých a hlavně je nepronášejte nahlas. Věty jako “ Maruščin vnouček už spí sám v postýlce celou noc”, “ To já, když ses narodila, jsem zvládala všechno sama a ještě jsem u toho žehlila kopu plen” žádný vztah matky s dcerou či snachou nevylepšily.

3. Nevychovávejte

Není váš úkol vnoučata vychovávat. Nejdřív to může znít zvláštně. Ale pak je to úleva. V oblasti výchovy už máte splněno, můžete si uvolněně užívat společný čas. Samozřejmě to nevylučuje, že si určíte pár pravidel, jak to u vás funguje. Ale zodpovědnost za výchovu už není vaše.

4. Neobcházejte rodiče

Může se to jevit jako banalita, ale nemusí se vyplatit dělat s vnoučaty to, co rodiče nechtějí. Ano, svět se nezboří, podstrčíte-li vnoučátku tajně první čokoládku, dokonce zůstane stát, i když Aničku necháte přes zákaz rodičů koukat celé dopoledne na oblíbenou pohádku. Co se ale pomalu boří je důvěra a vztahy. Jedna z věcí, na kterou se můžete spolehnout, že děti to na vás poví, jak za vámi zaklapnou dveře nebo o fous později. Možná jste od přírody rebel a spiklenectví vám přijdou roztomilá, je to ale risk. Stejně tak než něco většího slíbíte vnoučeti, proberte to nejdříve s rodiči.

5. Nestresujte se budoucností

Nekažte si prarodičovství zbytečnými obavami z budoucnosti. To, že se vaše vnouče nerozběhlo do světa po svých v necelém roce jako váš syn, neznamená, že i k maturitě poleze po čtyřech. To, že vaše dvouletá vnučka spí s rodiči v posteli nepovede k tomu, že nebude až do patnácti potřebovat vlastní pokoj. Vše má svůj čas. A dnes se už s vývojovými mezníky tolik nespěchá, každé dítě má své tempo.

6. Neraďte příliš

Čím méně nevyžádaných rad budete poskytovat, tím častěji vás pravděpodobně rodiče o radu sami požádají. Zajímejte se o to, jak věci kolem výchovy vidí mladí. Baví-li vás to, sami sledujte, co se ve světě malých dětí děje. Později přijdou situace, kdy budete moci něco ze svých zkušeností předat přirozeně.

7. Nesdílejte fotky vnoučat na sociálních sítích

Málokterou novopečenou maminku potěší, když její poporodní fotka koluje internetem. Fotky, které jako prarodiče dostáváte, jsou pro vaši radost. Můžete je samozřejmě ukázat kamarádce. Jakmile fotku dáte na sociální síť, nemáte již žádnou kontrolu nad tím, co se s ní dále děje. I když ji ze svého profilu smažete. I mezi rodiči je to nyní velké téma. Pozor na to.

8. Nekažte si prarodičovství vztahovačností a konflikty

Nikdo neříká, že matka vašich vnoučat musí být vaše kamarádka. Možná jste si přáli jiného zetě a dosud jste ho tak úplně neskousli. Vyplatí se však snažit se o vzájemný respekt a otevřenou komunikaci. O dobré vztahy je třeba usilovat. S někým to jde snadno, s jiným protějškem to je výkon hodný buddhistického mnicha. Zkuste to, nerada to říkám, ale jste to vy, kdo tahá za kratší konec. Případů, kdy se rodina kvůli neshodám dospělých přestane vídat, není bohužel úplně málo.

9. Nežijte jen pro vnoučata

Mnohé babičky naskočí do své nové role naplno. Nezapomínejte však na své koníčky, kamarády a zbytek rodiny, který není sice tak roztomilý, ale také stojí o vaši přítomnost a přízeň. Pomáhejte, ale ne na svůj úkor. Dopřejte si dost času pro vlastní odpočinek.

10. Nevytvářejte si očekávání a domněnky

Vytvářet si různá očekávání je lidská přirozenost a zároveň past. Být prarodičem je krásné, ale pravděpodobně to bude v mnohém jiné než čekáte. Buďte tomu otevření a užívejte si společný čas. Místo domněnek raději vsaďte na otevřenou komunikaci s rodinou, to by se ostatně dalo připsat ke všem bodům.

 

Autor: Gabriela Knápková, PRIMA BÁBA

 

Aktivity Rodina




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes